هشدار منابع طبیعی مهریز درباره آتش سوزی مراتع

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز گفت: باید با برپایی مانور‌های آمادگی مدیریت حریق، از وقوع آتش سوزی در مراتع پیشگیری کنیم.

 علی دهقان منگابادی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز  با توجه به ادامه روند بارش‌های بهاره و افزایش پوشش گیاهی و حضور چشمگیر گونه‌های گیاهی یکساله در سطح بسیاری از مراتع گفت: با شروع موج گرما و گذر از فصل سرد به شدت شاهد خشکیدگی گیاهان هستیم و ایجاد زمینه گسترش آتش سوزی در مراتع خصوصاً در مناطق کوهستانی دور از انتظار نخواهد بود. 

وی افزود: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری در بعضی از مناطق بیش از ۴۰۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به میانگین بلند مدت افزیش داشته است. بر این اساس به منظور ایجاد آمادگی و انسجام لازم برای پیشگیری، کشف و اطفاء به موقع حریق، اطلاع رسانی و اقدام فراگیر، به خصوص در پیشگیری از وقوع حریق از سوی همه دستگاه‌های ذیربط با رعایت مواردی ضروری به نظر می‌رسد. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز با اشاره به استعداد احتراق بالای علوفه یک ساله موجود در مراتع پس از خشک شدن گفت: ضرورت دارد که این علوفه در اولویت چرا قرار گیرند.

وی اضافه کرد: برگزاری جلسات مشترک با هدف هماهنگی فی ما بین فرمانداری، محیط زیست، هلال احمر، حمل نقل و جاده‌ای و شهرداری‌ها و دهیاران و جوامع محلی با رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان در خصوص برنامه ریزی و آمـادگی جهـت مدیـریت حریق و توان سنـجی دستـگاه‌های مرتـبط (نیروی انتظامی، سپاه، بسیج و...) قبل از شروع فصل بحرانی و همکاری در اطفای حریق ضروری به نظر می‌رسد. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز، برپایی مانور‌های آمادگی مدیریت حریق با محوریت ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور آموزش عملی نحوه مهار آتش در مراتع، برگزاری جلسات آموزشی جهت ارتقاء سطح آگاهی عمومی ساکنین روستا‌ها نسبت به بحران حریق، اطلاع رسانی و هشدار به جوامع روستایی و برگزاری جلسات آموزشی با دهیاری‌ها و شورا‌های اسلامی را ضروری قلمداد کرد. 


وی افزود: تاکید بر آماده باش واحد‌های آتش نشانی روستایی و آماده به کار بودن تجهیزات و خودرو‌های اطفای حریق اداراه منابع طبیعی تا پایان فصل بحرانی حریق، برقراری گشت‌های مراقبتی، کشف و اطفاء حریق در زمان‌های بحرانی در قالب گروه‌های مردمی با مدیریت دهیاری‌ها و با نظارت یگان حفاظت واحد‌های ذیربط در دستور کار قرار دارد. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز گفت: همشهریان در صورت مشاهده حریق مراتب را فورا با شماره تماس ۱۵۰۴ در میان بگذارند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار