در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

اثرات گرمایش جهانی بر آب و هوا

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: گرمایش جهانی ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌ای به دلیل فعالیت‌های انسانی، موجب تغییرات گسترده در آب و هوا و تهدید سلامت اکوسیستم‌ها و انسان‌ها شده است.

داریوش گل علیزاده سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد:گرمایش جهانی به افزایش تدریجی دمای میانگین زمین به دلیل افزایش گاز‌های گلخانه‌ای در جو اشاره دارد. گاز‌های گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید کربن (CO₂)، متان (CH₄)، اکسید نیتروژن (N₂O) و بخار آب هستند که به‌طور طبیعی در جو وجود دارند و با جذب و بازتابش امواج فروسرخ، موجب گرم شدن زمین می‌شوند. فعالیت‌های انسانی مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی، جنگل‌زدایی و کشاورزی مدرن باعث افزایش غیرطبیعی غلظت این گاز‌ها در جو شده است.

او گفت: میانگین دمای جهانی افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود که این روند ادامه یابد. افزایش دما باعث تغییرات گسترده در الگو‌های آب و هوایی می‌شود.یخچال‌های طبیعی و یخ‌های قطبی در حال ذوب شدن هستند. این فرآیند باعث افزایش سطح دریا‌ها می‌شود که تهدیدی جدی برای مناطق ساحلی و جزیره‌ها به شمار می‌آید.پدیده‌های شدید آب و هوایی مانند طوفان‌ها، سیلاب‌ها، موج‌های گرما و خشکسالی‌ها فراوان‌تر و شدیدتر شده‌اند. این تغییرات می‌توانند به خسارات گسترده اقتصادی و انسانی منجر شوند. الگو‌های بارش تغییر کرده‌اند، به‌طوری‌که برخی مناطق بیشتر دچار بارش‌های سنگین و سیلاب‌ها می‌شوند، در حالی که دیگر مناطق با خشکسالی‌های شدید مواجه‌اند.

گل علیزاده تصریح کرد: جذب دی‌اکسید کربن اضافی توسط اقیانوس‌ها باعث اسیدی شدن آب‌های دریایی شده است. این امر به اکوسیستم‌های دریایی، به‌ویژه به مرجان‌ها و موجودات دریایی که دارای پوسته‌های کربناتی هستند، آسیب می‌زند.تغییرات آب و هوایی باعث جابه‌جایی زیستگاه‌ها و مهاجرت گونه‌ها شده و برخی از گونه‌ها ممکن است نتوانند به سرعت کافی سازگار شوند و در نتیجه در معرض انقراض قرار گیرند.

او بیان کرد: تغییر در الگو‌های بارش و افزایش دما می‌تواند بر تولیدات کشاورزی تأثیر بگذارد، که این امر به نوبه خود بر امنیت غذایی و معیشت جوامع کشاورزی تاثیرگذار است. گرمایش جهانی می‌تواند باعث گسترش بیماری‌های ناشی از گرما، بیماری‌های منتقله از آب و حشرات و آلودگی هوا شود که همگی به سلامتی انسان آسیب می‌زنند.برای مقابله با گرمایش جهانی، اقدامات مختلفی از جمله کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، حفاظت از جنگل‌ها و اجرای سیاست‌های زیست‌محیطی سخت‌گیرانه ضروری است.

خبرنگار:عطیه رضایی

برچسب ها: محیط زیست ، ذوب شدن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
قابل توجه آمریکا که ادعا میکنه حل همه مشکلات دنیا با من
آخرین اخبار