نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: نرخ تورم مسکن که در اقتصاد کشور اثرگذار بوده در ماه گذشته متوقف شده است.

داود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه مطابق گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه با افزایش ۰/۱ واحد درصدی نسبت به فروردین ماه به ۳۱ درصد رسید گفت: به این ترتیب می‌توان گفت روند کاهشی تورم که در چهار ماه گذشته طی شده بود در اردیبهشت ماه متوقف شده است.

وی افزود: افزایش میزان تولید مسکن و افزایش قدرت خرید متقاضیان در بخش مسکن خود می‌تواند بخشی از این تورم را کاهش دهد‌.

او با بیان اینکه تورم ماهانه اردیبهشت ماه با ۰/۲ واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲/۸ درصد رسید گفت: هدف تورمی که تا پایان سال گذشته در نظر گرفته شده بود رسیدن به تورم ۳۰ درصدی بود با این حال آمارها نشان می‌دهد حتی در این ماه نیز هدف تورمی بانک مرکزی محقق نشد.

وی افزود: بررسی جزئیات تورمی نشان می‌دهد که مهمترین بخشی که بر افزایش تورم اثرگذار بود همچنان بخش مسکن است. 

بیگی نژاد با بیان اینکه  در شرایطی که تورم نقطه به نقطه کلی برابر با ۳۱ درصد شده است تورم نقطه به نقطه بخش مسکن برابر با ۴۱/۸ درصد اعلام شده است گفت: تبدیل شدن مسکن به کالای سوداگری در کشور را می‌توان یکی از عوامل بروز این وضعیت دانست. علاوه بر بخش مسکن، عامل دیگر اثرگذار بر تورم، تورم بخش خوراکی است.

وی با اشاره به اینکه باید تمامی دستگاه ها برای کنترل بازار مسکن بر روی کار بیایند گفت: اثرگذاری تورم بر بازار مسکن خود باعث می شود که این بازار به سمت شرایط رکود تورمی حرکت کند که در این زمینه باید برنامه ریزی های لازم صورت گیرد‌.

خبرنگار: محبوبه کباری 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار