مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: طی سه سال گذشته و از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، در راستای احیای دریاچه ارومیه ۲ میلیارد و ۹۲ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شده است.

مجید رستگاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته بیش از ۲ میلیارد مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده، گفت: تراز فعلی دریاچه ارومیه هزار و ۲۷۰.۶۷ متر است که این دریاچه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب داشته و مساحت آن به ۲ هرار و ۱۷۱ کیلومتر رسیده است.

️وی با اشاره به لایروبی رودخانه‌ها و سواحل استان نیز طی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲، افزود: عملیات لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌های استان در ۱۷۶.۵ کیلومتر اجرا شده و طی این مدت ۸.۹ کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌ها نیز ساماندهی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به حجم آب سد‌های استان نیز اضافه کرد: حجم فعلی آب در مخازن سد‌های استان در خردادماه جاری هزار و ۳۸۶ میلیون مترمکعب است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته هزار و ۲۷۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی بیان کرد: ۷۱ درصد از حجم مخازن سد‌های استان پر است که درصد پرشدگی مخازن سد‌ها در مدت مشابه پارسال ۶۵ درصد بوده است.

وی ادامه داد: حجم آب ورودی به سد‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه اول خردادماه، ۲ هزار و ۵۹ میلیون مترمکعب است که این میزان در مدت مشابه پارسال هزار و ۴۰۶ میلیون مترمکعب بوده است.

رستگاری با اشاره به پر آب‌ترین سد استان نیز در ادامه گفت: در حال حاضر سد بوکان با ۶۴۳ میلیون مترمکعب پر آب‌ترین سد استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی نیز افزود: سد مهاباد با ۱۶۰ میلیون مترمکعب و شهرچای با ۱۲۳ میلیون مترمکعب آب بعد از سد بوکان دومین و سومین سد پر آب حوضه دریاچه ارومیه هستند.

️وی ادامه داد: سد کانی سیب نیز ۱۵۹ میلیون مترمکعب آب دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.