رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت: بحث تضمین سود در هیچ صندوقی در اوراق بهادار با درآمد ثابت وجود ندارد.

ابوالفضل کارگذار، رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هفته گذشته نامه‌ای از اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس منتشر شد مبنی بر ممنوعیت برخی از عباراتی که درخصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در تبلیغات استفاد می‌شود.

او افزود: نگاه بر این نیست که این صندوق‌ها نمی‌توانند این سود را بسازند یا نسازند؛ نگاه بر اتفاقی است که با واقعیت منطبق است. عمده دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در دو حوزه اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری است و در حال حاضر ۱۰ درصد از دارایی‌های این صندوق‌ها در حوزه سهام سرمایه‌گذاری شده است؛ لذا چه در حوزه سهام که نوسانات ارزش در آن وجود دارد و چه در حوزه اوراق بهادار با درآمد ثابت که ما ریسک نرخ بهره را داریم نمی‌توان گفت همواره می‌توان نرخ سود پایدار و ثابت را پرداخت کرد و به طور قطع اینکه مطرح شود نرخ سود پایدار پرداخت می‌شود امکان‌پذیر نیست.

این مقام مسئول همچنین اظهار کرد: عبارتی هم که در نامه منتشر شده مطرح شد در همین خصوص بود که دوستان بر مبنای واقعیت و چیزی که در صندوق‌ها جاری است تبلیغات ارائه کنند و تبلیغات، گمراه کننده و خلاف واقع نباشد.

رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که آیا با صندوق‌های متخلف در حوزه تبلیغات برخورد خواهد شد؟ بیان کرد: این موضوع برای هفته جاری و مقطع فعلی نبوده که اصلا بخواهیم در خصوص آن اکنون صبحت کنیم. مصوبه ابلاغی مرتبط با تضمین سود سال ۹۶ ابلاغ شده و ماهیت فعالیت صندوق‌ها نیز از گذشته همین بوده است؛ لذا در گذشته هم این نامه‌ها زده شده است، اما در کل اگر صندوق‌ها تبلیغاتی داشته باشند که خلاف این موضوع باشد حتما بررسی و بر اساس آن با آنها برخورد می‌کنیم.


خبرنگار: کیمیا قلی‌پور

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار