رسانه‌ها نقشی کلیدی در شکل‌دهی به ارزش‌ها و باور‌های اجتماعی، از جمله دیدگاه‌ها و باور‌ها درباره ازدواج، ایفا می‌کنند.

 روابط سالم بدون شک یکی از زیباترین جنبه‌های زندگی ماست. بااین‌حال، زمانی که یک رابطه سمی می‌شود، می‌تواند تأثیر عمیقی بر سلامت روانی ما داشته باشد. در عصر دیجیتال امروز که بسیاری از روابط در رسانه‌های اجتماعی آغاز می‌شود و همه جنبه‌های زندگی ما به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، این پلتفرم‌ها می‌توانند به طور قابل‌توجهی بر شکنندگی روابط ما تأثیر بگذارند.

آنها به بخشی جدایی‌ناپذیر از روابط ما تبدیل شده‌اند. در ابتدا مهم است که این را در نظر بگیرید که رسانه‌های اجتماعی می‌توانند زندگی شما و اعضای خانواده‌تان را بهبود بخشند. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند یک امتیاز واقعی برای زوج‌هایی باشند که زمان زیادی را جدا از هم می‌گذرانند، زیرا راهی برای ارتباط ارائه می‌دهد. همچنین رسانه‌ها می‌توانند اطلاعات مفیدی در مورد ازدواج، مشاوره زوج‌ها، مهارت‌های ارتباطی و حل تعارض‌ها ارائه دهند. این اطلاعات می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا زندگی زناشویی بهتری داشته باشند. اما این تمام ماجرا نیست و تأثیرات منفی این شبکه‌ها در روابط زناشویی نسبت به نکات مثبت آن سنگینی می‌کند.

بررسی تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر روابط

 نتایج یک مطالعه پیش‌بینی می‌کند افرادی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند ۱۱ درصد در ازدواج خود شادتر از افرادی هستند که به طور منظم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در واقع رسانه‌ها نقشی کلیدی در شکل‌دهی به ارزش‌ها و باور‌های اجتماعی، از جمله دیدگاه‌ها و باور‌ها درباره ازدواج، ایفا می‌کنند. در ادامه به برخی از این تأثیرات پرداخته می‌شود:

 ۱. حسادت و ناامنی

 پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی اغلب دریچه‌ای به زندگی دیگران از جمله روابط آنها می‌دهند. دیدن شریک زندگی خود در حال تعامل آنلاین با دیگران یا جلب‌توجه دیگران می‌تواند باعث ایجاد احساس حسادت و ناامنی شود.

 ۲. فقدان حریم خصوصی

رسانه‌های اجتماعی ما را به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و تجربیات شخصی با مخاطبان گسترده تشویق می‌کنند. گاهی اوقات، زوج‌ها ممکن است ناخواسته جزئیات خصوصی یا لحظات صمیمی را که باید بین خود نگه دارند، به اشتراک بگذارند. این فقدان حریم خصوصی می‌تواند منجر به نقض اعتماد و ناراحتی شود.

 ۳. تفسیر نادرست ارتباط

 ارتباطات آنلاین فاقد تفاوت‌های ظریف در تعامل چهره‌به‌چهره است و باعث می‌شود سوءتفاهم‌ها راحت‌تر رخ دهد. لحن، نیت و احساسات را می‌توان از طریق مکالمات متنی به‌اشتباه تعبیر کرد که منجر به درگیری‌های غیرضروری یا جریحه‌دار کردن احساسات می‌شود.

 ۴. اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی

 صرف زمان زیاد در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند باعث شود افراد از روابط واقعی خود غافل شوند. اگر یکی از شرکا به طور مداوم در فعالیت‌های آنلاین خود جذب شود، می‌تواند منجر به بی‌توجهی، کمبود زمان باکیفیت و قطع ارتباط کلی با شریک خود شود. ۴۰ درصد از بزرگسالان می‌گویند که از مقدار زمانی که شریک زندگی خود برای تلفن هوشمند خود صرف می‌کند، ناراحت هستند.

 ۵. خیانت

 پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند فرصت‌هایی را برای افراد فراهم کنند تا درگیر معاشقه یا حتی خیانت عاطفی یا فیزیکی شوند. سهولت ارتباط با دیگران و ناشناس بودن تعاملات آنلاین می‌تواند برای برخی افراد وسوسه‌انگیز باشد که به دنبال جلب‌توجه یا ایجاد ارتباطات نامناسب خارج از روابط خود باشند.

 ۶. مقایسه و نارضایتی

 رسانه‌های اجتماعی اغلب نسخه‌ای از زندگی مردم را ارائه می‌دهند که نکات برجسته و مثبت را به نمایش می‌گذارند. قرارگرفتن مداوم در معرض چنین محتوایی می‌تواند انتظارات غیرواقعی را در یک رابطه ایجاد کند و منجر به احساس نارضایتی و ناامیدی شود. مردم بهترین لحظات زندگی خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، بنابراین زوج‌ها گاهی اوقات زندگی روزمره خود را با زندگی هیجان‌انگیز دیگران مقایسه می‌کنند. احساس حسادت و تحقیر نسبت به خود به دلیل مطالبی که دیگران در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنند با بدتر شدن افسردگی و کاهش رفاه کلی همراه است.

۷. تحقیر ارزش‌های سنتی

برخی رسانه‌ها ممکن است ارزش‌های سنتی و فرهنگی مربوط به ازدواج را نادیده بگیرند یا حتی تحقیر کنند، که می‌تواند منجر به کاهش احترام به این ارزش‌ها در جامعه شود.

۸. تشویق به رفتار‌های ناپسند

 نمایش رفتار‌های ناپسند مانند خیانت و بی‌وفایی به عنوان رفتار‌های معمول و قابل قبول می‌تواند تأثیرات منفی بر روی رفتار‌های زناشویی و اخلاقی افراد داشته باشد و به نوعی قبح آن بریزد و عادی‌سازی شود.

 ۹. رواج اپیش‌داوری‌های منفی

 برخی رسانه‌ها ممکن است تصاویری منفی از ازدواج، مانند خیانت، اختلافات شدید، و ناکامی‌ها، را بیشتر نمایش دهند که می‌تواند نگرش منفی نسبت به ازدواج را تقویت کند.

 به‌خاطر داشته باشید که رسانه‌های اجتماعی دقیقاً همان چیزی است که از نام آن پیداست - رسانه. این یک‌دنیای مجزا نیست. روابط را حفظ نمی‌کند، زیرا مبتنی بر واقعیت مجازی است که طبیعتاً قادر به پشتیبانی از فعالیت‌های لازم برای انجام یک رابطه نیست.

 برای کاهش اثرات منفی بالقوه رسانه‌های اجتماعی بر روابط، ارتباطات باز، اعتماد و تعیین مرز‌های سالم ضروری است. برای زوج‌ها مهم است که دستورالعمل‌هایی را در مورداستفاده از رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنند، نگرانی‌های خود را موردبحث قرار دهند و فعالانه ارتباط واقعی خود را بر حضور آنلاین خود در اولویت قرار دهند. زمان باکیفیت منظم، احترام، اعتماد، قدردانی از شریک زندگی خود، ارتباط مؤثر و حمایت متقابل می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا چالش‌هایی را که رسانه‌های اجتماعی ممکن است برای رابطه‌شان ایجاد کند، حل کنند.

منبع: تبیان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.