معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: پیکان شرکت‌های چندملیتی دخانیاتی به سمت دو قشر بانوان و جوانان است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی دانشگاه بدون دخانیات در دانشگاه تهران، اعلام کرد: پیکان شرکت‌های چندملیتی دخانیاتی به سمت دو قشر بانوان و جوانان است.

 به گزارش وبدا، دکتر حسین فرشیدی با بیان اقدامات انجام شده در راستای همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه تهران در اجرای برنامه دانشگاه بدون دخانیات، به وضعیت مصرف دخانیات در جهان و ایران و میزان خسارات اقتصادی وارده در اثر مصرف مواد دخانی اشاره کرد و گفت: مصرف دخانیات ۶ علت از ۸ علت اصلی مرگ و میر در جهان و عامل ۲۲ درصد از مرگ‌های مرتبط با سرطان است.

وی اظهار داشت: مصرف دخانیات می‌تواند در هر قسمت از بدن ایجاد بیماری و سرطان کند و می‌توان گفت هیچ عضوی در بدن نیست که در اثر مصرف دخانیات دچار آسیب نشود و اگر بخواهیم یک مداخله را نام ببریم که با کمترین هزینه و با تاثیر بسیار جدی بتواند میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های غیرواگیر را کم کند بدون تردید از دخانیات می‌توان نام برد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که مواجهه با دود دست دوم دخانیات سالانه موجب مرگ حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم جهان می‌شود، ۶ راهبرد کلیدی سازمان جهانی بهداشت برای کاهش دخانیات را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: سازمان جهانی بهداشت گزارشی دوسالانه از وضعیت اجرای راهبرد‌های فوق در کشور‌های جهان را ارائه می‌دهد که میزان اجرای برنامه در کشور ما پیشرفت چشمگیری داشته است.

دکتر فرشیدی افزود: در گزارش قبلی آن سازمان، وضعیت اجرای راهبرد مالیات دخانیات در کشور ما قرمز رنگ و راهبرد کمک به ترک دخانیات زرد رنگ بود ولی طبق گزارش ۲۰۲۳ وضعیت افزایش مالیات به رنگ زرد و ترک دخانیات مانند چهار راهبرد دیگر به رنگ سبز است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به آمار مربوط به مصرف دخانیات در ایران گفت: طبق آخرین مطالعه استپس که در سال ۱۴۰۰ انجام شده است، ۱۴ درصد جمعیت کشور مصرف کننده دخانیات هستند که بانوان ۴.۴۴ و آقایان ۲۵.۸۸ این جمعیت را تشکیل می‌دهند. همچنین مصرف دخانیات در گروه‌های سنی ۱۸ تا ۲۴ سال و ۲۵ تا ۳۴ سال روند افزایشی دارد.

دکتر فرشیدی در ادامه به مضرات مصرف قلیان اشاره کرد و گفت: مصرف قلیان به اندازه مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار برای افراد مضر است.

وی در خصوص برنامه شهر و روستای بدون دخانیات، گفت: ۶۳ شهر و ۶۳ روستای بدون دخانیات در کشور داشته ایم و روستا‌های زیادی در کشور هست که در ورودی آن ها، تابلوی روستای بدون دخانیات و ممنوعیت مصرف دخانیات نصب شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به شیوه نامه اماکن و وسایل نقلیه عمومی بدون دخانیات که در حال اجراست اشاره کرد و افزود: کنترل مصرف دخانیات تاثیر بسیار جدی در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلب و عروق دارد.

دکتر فرشیدی در ادامه به اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها و مدارس اشاره کرد و یادآور شد: برای دانشجویانی که در موقعیت تحصیلی و پیشرفت قرار گرفته اند باید حمایت‌های لازم را برای پیشگیری از مصرف فراهم کرد و تبلیغات لازم را در این زمینه انجام داد.

وی اضافه کرد: در تشکیلات دانش آموزی تعداد ۳ میلیون نفر سفیر دانش آموزی در سطح کشور داریم که پتانسیل بسیار قوی در کاهش مصرف دخانیات در خانواده‌ها دارند. برنامه بیمارستان بدون دخانیات نیز در کشور در حال اجراست.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار