رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با تداوم فعالیت امواج تراز میانی جو و شرایط ناپایدار فصلی و محلی، فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه در این استان تشدید می‌شود.

محمد امیدفر، رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه به ویژه در ساعات بعد از ظهر موجب رگبار‌های متناوب باران همراه با غرش آذرخش و در نواحی مستعد بارش تگرگ می‌شود.

وی اظهار کرد: به دنبال فعالیت این سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و لغزندگی جاده‌ای به ویژه در نیمه شمالی و شرقی استان دور از انتظار نیست.

رییس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال خسارت به سازه‌های سبک در اثر وزش باد، خیزش گرد و خاک، سقوط و یا پرتاب اجسام سبک و شکستن سرشاخه‌های درختان وجود دارد؛ بنابراین محکم کردن سازه‌های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده ضروری است.

امیدفر، خواستار عدم اتراق مسافران و علاقه‌مندان به طبیعت در حریم رودخانه‌ها و مسیل ها، لایروبی مسیل‌ها و کانال‌های زهکشی، لغو سفر‌های غیرضروری و فعالیت‌های کوهنوردی، انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب‌های احتمالی شد.

وی با یان اینکه در اثر فعالیت این سامانه بارشی احتمال خسارت به محصولات باغی و زراعی استان وجود دارد، از کشاورزان خواست به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی استان توجه کرده و از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.