یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس روز جمعه تاکید کرد که اگر واشنگتن مثبت عمل کند و تنها طرف رژیم اشغالگر را نگیرد، می‌توان به توافق دست یافت.

«اسامه حمدان» در گفتگو با "سی ان ان" گفت رژیم صهیونیستی باید از غزه خارج شود تا فلسطینیان خودشان در مورد آینده خود تصمیم‌گیری کنند.

وی ادامه داد: ما به موضعی واضح و روشن از سوی رژیم صهیونیستی در مورد پذیرش توافق آتش‌بس نیاز داریم.

حمدان بیان کرد که نه ما و نه هیچ کس دیگری اطلاعاتی در مورد تعداد اسرای زنده اسرائیلی در غزه نداریم.

 وزارت امورخارجه مصر سه‌شنبه (۲۲ خردادماه) اعلام کرد که به همراه قطر پاسخ حماس و گروه‌های فلسطینی به طرح پیشنهادی برای مذاکرات، توقف درگیری، تبادل اسرا و گروگان‌ها را دریافت کردیم.

براساس گزارش این وزارتخانه، قاهره و دوحه تأکید کردند که به تلاش میانجی‌گرانه مشترک با ایالات متحده تا رسیدن به توافق ادامه می‌دهند.

براساس این بیانیه، کشور‌های میانجی‌گر پاسخ و هماهنگی با طرف‌های ذیربط درخصوص گام‌ها و اقدامات آینده را بررسی خواهند کرد.

وزارت امورخارجه قطر نیز تأیید کرد که این کشور به همراه مصر پاسخ حماس و گروه‌های فلسطینی در خصوص طرح پیشنهادی اسرائیل برای مذاکره را دریافت کرده‌اند.

این بیانیه ساعاتی پس از آن صادر شد که شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی پاسخ مقاومت به طرح پیشنهادی رژیم صهیونیستی برای مبادله اسرا را تحویل نخست وزیر قطر دادند.

پس از تحویل پاسخ حماس و جنبش جهاد اسلامی، این دو جنبش مقاومت با تأیید این اقدام در بیانیه‌ای اعلام کردند که اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی در راس هیأتی از این دو جنبش پاسخ گروه‌های مقاومت به طرح پیشنهادی برای آتش‌بس و مبادله اسرا را در دیدار با نخست وزیر قطر تحویل وی داده و آن را برای برادران مصری نیز ارسال کردند.

در این بیانیه آمده است که در پاسخ گروه‌های مقاومت منافع ملت فلسطین، ضرورت توقف کامل جنگ و خروج کامل نیرو‌های اشغالگر از نوار غزه در اولویت قرار گرفته است.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که هیأت فلسطینی با تکیه بر احساس مسؤولیت ملی، آمادگی خود را برای تعامل مثبت برای دستیابی به توافقی که به پایان این جنگ منجر شود، اعلام می‌کند.

تحویل پاسخ به طرح پیشنهادی رژیم صهیونیستی در خصوص مذاکره برای آتش بس و تبادل اسرا پس از آن انجام می‌شود که قطعنامه پیشنهادی آمریکا در زمینه آتش بس در نوارغزه، بدون هیچ مخالفت و وتویی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی این شورا (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) تصویب شد.

در این قطعنامه ۷ بندی آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه‌های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه از جمله موضوع فلسطین را یادآور می‌شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می‌کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که (رژیم) اسرائیل آن را پذیرفت، استقبال می‌کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

این قطعنامه خاطرنشان می‌کند که اجرای این پیشنهاد می‌تواند نتایج زیر را در سه مرحله داشته باشد.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کلوخ انداز را پاسخ سنگ است ای برادر این جواب است نه جنگ است
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۴:۳۳ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
ببینید امریکا به چه فصاحت و دریوزگی افتاده که یگ گروه برایش تعیین تکلیف می کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
فقط از خدا کمک بخواهید .
Netherlands (Kingdom of the)
ناشناس
۱۳:۱۹ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
تو که میخواستی اسرایل نابود کنی الان منت آتش بست میکشی؟
Iran (Islamic Republic of)
کوهکمری
۱۰:۵۵ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
محال آمریکا طرف اسرلئیل را نگیرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۴ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
سی وهشت وهزار کشته وهزاران نفر آواره نابودی زیر ساخته ها خیلی نتیجه پر سودی برای فلسطین ها داشت
آخرین اخبار