آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز‌جمعه قم ۱۴ ویژگی اساسی برای شناخت رئیس جمهور تراز نظام اسلامی را بیان کرد.

 آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز‌جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با اشاره به آیه ۹۴ سوره توبه درباره متخلفین از جبهه جنگ تبوک اظهار کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید منافقانی که به جبهه نیامدند؛ زمانی که برگردید بدون عذر موجهی بهانه می‌آورند و عذرخواهی می‌کنند در حالی که اگر در جنگ شکست می‌خوردید زخم زبان می‌زدند و شماتت می‌کردند.

وی گفت: خداوند در ادامه مسلمانان را از نشست و برخاست و گفت و شنود با منافقان نهی می‌کند و می‌فرماید‌ای پیامبر شما و مسلمانان در پاسخ به منافانی که به دروغ عذرخواهی می‌کنند بگویید ما هرگز سخن و عذرتان را باور نمی‌کنیم؛ بنابراین درس مهم این آیه این است که حرف منافق و فاسق نباید در میان مسلمانان اعتبار داشته باشد.

سخن منافقان نباید در جامعه مسلمین اعتبار داشته باشد

امام‌جمعه قم با بیان اینکه منافقانی که برای خودنمایی و تخریب جمهوری اسلامی به هر کاری دست زدند، امروز خودشان نزد افرادی که آنها را حمایت می‌کردند بی اعتبار و بی آبرو شدند، افزود: در این ایام انتخابات نباید به سخن منافق، فاسق و افرادی که در فضای نا امن مجازی هر حرفی را می‌زنند اعتماد کنیم و در این صورت از بسیاری از آفت‌ها و آسیب‌ها در امان خواهیم ماند.

وی در خطبه دوم با بیان اینکه سیاست و عرصه انتخابات به شدت لغزنده است بر لزوم رعایت تقوای الهی توسط نامزد‌های ریاست جمهوری و مردم در عرصه انتخابات تأکید کرد تا خداوند ما را از لغزش حفظ کند.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه امروز جمعه هفت ذی الحجه روز شهادت امام محمد باقر صلوات الله و سلامه علیه است، گفت: امروز با وجود این که حاجیان بیت الله الحرام در مدینه حضور ندارند ولی دل زائران در کنار مزار‌های ویران شده ائمه بقیع (ع) است؛ امام باقر (ع) تمام مصائب عاشورا و اسارت‌ها و جسارت‌ها را دیده اند و روایت کرده اند.

 دعا رمز و راه حرکت به سوی خدا است

وی با بیان اینکه یکشنبه ۲۷ خرداد روز عرفه و روز نیایش و دعا است، خاطرنشان کرد: دعا رمز و راه حرکت به سوی خدا است و دعای عظیم عرفه پر از مضامین عالی است که حجاج در مکه مکرمه، زائران حرم حسینی در کربلای معلی و مؤمنان در هر جایی که هستند با این دعا خود را شست و شوی معنوی می‌دهند، پاک و منزه می‌شوند، به خدا تقرب می‌جویند و برای مردم مظلوم فلسطین دعا می‌کنند.

امام‌جمعه قم با بیان اینکه ۲۷ خرداد روز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی (ره) و روز کشاورزی است گفت: انشاء الله تلاش مسئولان در امر کشاورزی با دقت و اهتمام بیشتری همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه دوشنبه ۲۸ خداد و دهم ذی الحجه عید سعید قربان است ابراز داشت: در این روز نماز عید برگزار می‌شود و مؤمنان با اهدای قربانی به بستگان، همسایگان و مؤمنین کم برخوردار احسان می‌کنند.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه عید قربان آغاز دهه امامت و ولایت نیز هست، گفت: دهه ولایت و امامت این حقیقت را یاد آور می‌شود که راه پیمودن مسیر تقرب الی الله جز با رهایی از تعلقات دنیایی و تمسک به ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام و ائمه معصومین امکان پذیر نیست.

 ۱۴ ویژگی اساسی برای معرفی رئیس جمهور تراز نظام اسلامی

امام‌جمعه قم در ادامه با اشاره به انتخابات با بیان اینکه تبلیغات انتخابات باید صرفا به منظور معرفی ویژگی‌های نامزد‌ها برای ترغیب مردم به رأی دادن به آن نامزد باشد، به تبیین ویژگی‌ها و شاخص‌های رئیس جمهوری در تراز شهید آیت الله رئیسی پرداخت و گفت: اولین ویژگی رئیس جمهور تراز سربازی ولایت است؛ زیرا سیاست گذار در نظام جمهوی اسلامی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای اهستند و ویژگی شهید سلیمانی و شهید رئیسی این بود که خود را سرباز ولایت می‌دانستند.

وی داشتن روحیه جهادی، انقلابی و خستگی ناپذیری را دومین ویژگی رئیس جمهور تراز دانست و گفت: سومین ویژگی نیز بر اساس آیه ۲۴۷ سوره بقره آگاهی، توانمندی و کارآزموده بودن است؛ از این رو رئیس جمهور باید برخوردار از بینش عمیق اسلامی بوده و تعبد به دین داشته باشد.

آیت‌الله سعیدی چهارمین ویژگی رئیس جمهور تراز را پشتیبانی از جبهه مقاومت و تسلیم ناپذیری در برابر مستکبران و به ویژه صهیونیست جنایتکار دانست و گفت: پنجمین و ششمین ویژگی رئیس جمهور داشتن روحیه تحول گرایی و روحیه وحدت، همدلی و همبستگی با مردم و در میان مردم رفتن است

وی اخلاق مداری در سیاست‎ورزی، صداقت و ساده زیستی و پاکدستی خود، خانواده و همکاران را سه ویژگی بعدی رئیس جمهورتراز دانست و افزود: رئیس جمهور باید عدالت گستر، عدالت گرا و فساد ستیز باشد و به جای چشم امید داشتن به بیگانگان، چشم امیدش به مردم و به خصوص جوانان باشد و نگاه به درون را وجه همت خود قرار دهد.

هدف رئیس جمهور باید احیای معروف و از بین بردن منکر در همه ابعاد باشد

امام‌جمعه قم با بیان اینکه رئیس جمهور تراز نظام اسلامی باید وردش به این عرصه برای خدا باشد و هدف از آمدنش احیای معروف درهمه ابعاد و از بین بردن منکر در همه ابعاد آن باشد، گفت: سیزدهمین ویژگی رئیس جمهور تراز این است که برای تحقق شعار راهبردی سال یعنی جهش تولید با مشارکت مردم و ساماندهی اشتغال و مسکن جوانان راه حل داشته باشد و در آخر هم بداند که وامدار مردم است نه وامدار گروه و جریان خاص لذا نباید حزب و جریانی رئیس جمهور ا راهبری و هدایت کند.

وی در ادامه به اهمیت حج امسال با توجه به جنایات بی شماری که صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم و مقاوم غزه انجام دادند اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب حج امسال را حج برائت نامیدند و مراسم برائت از مشرکین امسال با ورود حجاج همه کشور‌های مسلمان به سرزمین عرفات در کنار حجاج ایرانی با قرائت پیام امام خانه‌ای به طور خاص انجام می‌شود.

فریاد برائت مسلمین ترس را در جسم و جان رژیم صهوینیستی وارد خواهد کرد

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه مراسم امسال می‌تواند برائت از دشمنانی باشد که چنین ظلم و جنایتی را علیه مردم مظلوم غزه رقم زدند، گفت: به خصوص در حج امسال که حزب الله لبنان هم حضور دارد حاجیان با شلیک فریاد‌های برائت خود مانند شلیک موشک‌ها به قلب رژیم صهیونیستی بار دیگر ترس را در جسم و جان رو به اضمحلال رژیم صهیونیستی وارد خواهند کرد.

وی تأکید کرد: امسال در سرزمین مقدس عرفات و امروز در همه نماز‌های جمعه باید شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل کوبنده‌تر از هر زمان دیگری بر فرق آمریکا و اسرائیل چنان فرود آید که آمریکا و متحدانش آرزوی شکست مسلمانان را به گور برند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار