معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت:یکی از موضوعات مهم و اثرگذار در وضعیت محیط زیست تهران ریزگرد‌های ناشی از فعالیت تعداد قابل توجهی از معادن شن و ماسه در سطح استان تهران می‌باشد.

مرتضی تورک معاون قضایی رئیس کل و رئیس حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اظهار داشت:یکی از موضوعات مهم و اثرگذار در وضعیت محیط زیست تهران ریزگرد‌ها ناشی از فعالیت تعداد قابل توجهی از معادن شن و ماسه در سطح استان تهران می‌باشد.

رئیس حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران در خصوص استفاده صنعتی و معدنی از اراضی عنوان کرد: استفاده برای توسعه در بخش‌های مختلف از اراضی معمولا با چالش و تضاد‌های فراوان روبرو می‌باشد از جمله ایجاد تعادل میان برداشت از معادن به عنوان یک نیاز ضروری در توسعه برای توسعه در امر شهرسازی و راه سازی همواره با آسیب به منابع طبیعی و محیط زیست همراه است.

تورک گفت:شهرستان‌های شهریار و قدس به دلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه محل انباشت انواع مخلوط شن و ماسه به صورت رسوبات آبرفتی می‌باشند که به همین دلیل امکان برداشت شن و ماسه با کیفیت و هزینه مناسب در آن شهرستان‌ها وجود دارد؛ در این شهرستان‌ها که در مجاورت رودخانه‌های کرج و شاه چای هستند حدود ۷۷ معدن شن و ماسه وجود دارد که ٦٨ واحد معدنی در شهرستان قدس و ۹ واحد معدنی در شهرستان شهریار فعالیت دارند که این منطقه را به یکی از قطب‌های برداشت شن و ماسه حتی در کشور تبدیل نموده است.

وی اشاره کرد:موضوع ساماندهی وضعیت فعالیت این معادن و نظارت قضایی برعملکرد این معادن به گونه‌ای که کمترین آسیب به محیط زیست و شهروندان وارد شود به عنوان یکی از مصادیق صیانت از حقوق عامه در دستور کار قرار گرفته و حسب دستور رئیس کل محترم استان تهران مقرر شده است در کارگروه ویژه به صورت مستمر مورد پیگیری قرار گیرد.

برچسب ها: شن و ماسه ، محیط زیست
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار