سلامتیان گفت: در ایران علاوه بر افزایش تولید عسل اقدام به پرورش ملکه زنبور عسل کرده ایم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ میلادی صنعت زنبورداری و تولید عسل در جهان ۳۵.۸ درصد رشد داشته است. بیشترین رشد در کشورهای آسیایی رقم خورده که بر اساس آمار فائو هند، ایران، چین و ترکیه بیشترین ظرفیت در تولید عسل جهان را دارند.

اگر بر اساس تمام ظرفیت‌ها فعالیت زنبورداری توسعه پیدا کند ایران می‌تواند رتبه دوم را کسب کند و پیش بینی می‌شود تجارت محصولات مربوط به عسل بیش از ۵۳ درصد رشد داشته باشد. در این باره ایران با توجه به تنوع مناسب گیاهی ظرفیت خوبی دارد و تا امروز بیش از ۵۰ نوع عسل در کشور تولید شده است.

 سال گذشته ۱۷۰۰ تن عسل از ایران صادر شد ،اقداماتی در دستور کار است که این آمار افزایش پیدا کند.در حال حاضر حدود ۹۶ هزار زنبورستان در کشور وجود دارد که سالانه ۱۳۶ هزار تن عسل تولید می‌کنند. صنعت زنبور کشور با ۱۱ هزار و ۵۳۴ کلنی ۱۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته است.

در همین رابطه  حسین هاشمی تولید کننده محصولات عسل وروغن حیوانی در برنامه روی خط رادیو اقتصاد با بیان اینکهمحصولات شرکت سه نوع عسل گون، کوهستان و عسل چهل گیاه است و عسل آن توسط زنبوری تولید می شود که برای تولید آن زنبور ازبدون هیچ ماده شیرینی تغذیه نکرده و به صورت کاملاً خالص  است ،گفت:این نوع عسل در حدود یک درصد ساکارز داشته و برای بیماران دیابتی قابل استفاده است.

وی با اشاره به اینکه فلسفه وجودی ما ارائه محصول سالم و سلامت محور برای مردم است،  افزود: محصول جدید شرکت صنایع غذایی زرین کیمیا ترکیب روغن کرمانشاهی با عسل و پودر کاکائو است که جایگزین خوبی برای شکلات صبحانه است، به گونه‌ای که بجای شکر از عسل و بجای روغن پالم از روغن کرمانشاهی در آن استفاده کرده ایم.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه روغن کرمانشاهی به ثبت این شهر رسیده است، باید تولید آن در همین شهر صورت گیرد. روغن ما نیز خالص و ارگانیک بوده و کندوهای ما نیز شامل 650 هزار کلونی در استان کرمانشاه است

بیابانی با اشاره به اینکه ۱۲ درصد عسل کشور در استان کرمانشاه تولید و ۷ هزار نفر به این کار اشتغال دارند تاکید کرد: برای فروش محصولات خود محدودیت‌های بسیاری داشتیم که برای رفع این محدودیت‌ها برنامه‌ریزی‌های بسیار زیادی انجام شد و توانستیم به زنبورداران در امر فروش و افزایش ارزش افزوده کمک شایانی انجام دهیم.

براساس  این گزارش پیش از این تورج صارمی مجری طرح توسعه زنبورداری کشور  به صادرات اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۷۰۰ تن عسل از ایران صادر شد. اقداماتی در دستور کار است که این آمار افزایش پیدا کند.

او گفت: در حال حاضر حدود ۹۶ هزار زنبورستان در کشور وجود دارد که سالانه ۱۳۶ هزار تن عسل تولید می‌کنند. صنعت زنبور کشور با ۱۱ هزار و ۵۳۴ کلنی ۱۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته است.

صارمی به استان‌های فعال در حوزه عسل پرداخت و گفت: استان‌های تولیدکننده عسل آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، اردبیل، کرمانشاه، اصفهان، مازندران و گیلان است.

وی با اشاره به مصرف سرانه کشور هم بیان کرد: میزان مصرف سرانه کشور ۱.۶ کیلوگرم بوده که نسبت به سرانه جهانی فاصله زیادی ندارد.

وی اضافه کرد: ارزش بازار داخل عسل سال ۱۴۰۱، ۱۹۸ هزار میلیارد ریال بود که با بهره گیری از صنایع تبدیلی و تکمیلی این مبلغ افزایش خواهد یافت.

پرورش ملکه زنبور عسل برای اولین بار کلید خورد
 
 محمدسلامتیان مدیریت کارگاه گلاب سلامتیان در برنامه روی خط خبر رادیو اقتصاد گفت : عرضه کننده انواع عرقیجات ، معجون ها و دم نوش ها است . ضمن اینکه ما در فروشگه سلامتیان انواع عسل طیبعی و انواع گلاب را نیز عرضه می کنیم.

وی در خصوص زنبورستان گلاب هم ابرازداشت : ما تولید کننده عسل طیبعی ، زهر زنبور عسل ، ژل رویال، بره موم ، گرده گل و همچنین پرورش دهنده ملکه و زنبور عسل، در پایتخت گل و گلاب قمصر کاشان می باشیم.

سلامتیان بیان داشت : قمصر یکی از توابع شهرستان کاشان است که به علت حاصل خیزی خاک و آب و هوای مناسب دارای زمین‌های کشت گل محمدی مرغوبی است و به همین دلیل مراسم گلاب گیری و جشن بهاری که بیش از ۲ میلیون گردشگر را روانه باغ های گل محمدی قمصر کاشان می کند از اواسط اردیبهشت ماه شروع و تا نیمه های خردادماه ادامه دارد. بهترین گلاب در منطقه قمصر کاشان به دست می آید ، چرا که بهترین گلمحمدی ایران مربوط به قمصر کاشان است

وی ادامه داد: ما در فروشگاه عرقیجات سلامتیان عرضه کننده عسل چهل گیاه هستیم که از انواع گل های صحرایی به دست می اید هستیم. گلاب ما هم کاملا آرگانیک و طیبعی است و مشتریان می توانند هم به صورت حضوری و هم آنلاین انواع محصولات ما را دریافت کنند.

خبرنگار:کباری

 
 
 
 
 

 

برچسب ها: زنبور ، تولیدات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
اونوقت ما با دوتا بچه نمیتونیم یه کیلو از این عسل‌های تو ایران بگیریم بخوریم
آخرین اخبار