مدیرکل دامپزشکی اشتان کرمانشاه گفت: کشتار دام‌های قربانی در کشتارگاه‌ها برای مردم استان فردا رایگان خواهد بود.

حیدری مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه از آماده‌باش ۴۴ اکیپ برای ارائه خدمات رایگان دامپزشکی به مردم استان در عید قربان خبر داد.

حسین حیدری اظهار کرد: ۱۵ اکیپ ثابت و ۲۹ اکیپ سیار دامپزشکی، از عصر فردا (۲۷ خرداد) در سراسر استان فعال خواهند شد و خدمات رسانی خود را تا ساعت ۱۴ روز عید قربان (۲۸ خرداد) ادامه خواهند داد.

حیدری ادامه داد: از این تعداد ۱۰ اکیپ دامپزشکی در شهر کرمانشاه و مابقی در دیگر شهرستان‌ها به مردم استان خدمات‌رسانی خواهند کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه اکیپ‌های دامپزشکی در دو بخش نظارت بهداشتی و شرعی بر ذبح دام خدمت‌رسانی خواهند کرد، گفت: بیش از ۸۰ دامپزشک و روحانی برای نظارت بر عرضه و کشتار دام قربانی در استان پای کار هستند.

حیدری با بیان اینکه تمامی خدمات اکیپ‌های دامپزشکی به مناسبت عید قربان رایگان خواهد بود، افزود: همشهریان می‌توانند با تماس با سامانه ۱۵۱۲ از خدمات رایگان این اکیپ‌ها برای معاینه رایگان دام قربانی برخوردار شوند.

حیدری در ادامه با بیان اینکه کشتار دام‌های قربانی در کشتارگاه‌ها نیز برای مردم استان رایگان خواهد بود، تاکید کرد: توصیه می‌شود خانواده‌ها به منظور رعایت نکات بهداشتی، ذبح دام قربانی را صرفا در کشتارگاه‌ها انجام دهند.

وی همچنین از شهروندان خواست دام را از میادین دام یا جایگاه‌های موقت تعیین شده که مورد تایید دامپزشکی هست، تهیه کرده و از خرید دام بیمار، تب دار یا آلوده به کنه خودداری کنند.

وی تاکید کرد: از خانواده‌ها انتظار داریم جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام که یکی از خطرناک‌ترین آنها «تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو» است، در صورت ذبح دام قربانی در منزل، حتما از پوشش‌های حفاظتی شامل ماسک، دستکش، عینک و لباس کار به هنگام ذبح قربانی و قطعه بندی گوشت استفاده کرده و پس از ذبح دام حتما گوشت و آلایش خوراکی، دل و جگر و... را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنند.

حیدری اضافه کرد: به جد از خانواده‌ها می‌خواهیم از مصرف گوشت و جگر نیم پخته دام قربانی صرف نظر کنند و حتما به طور کامل گوشت دام قربانی را بپزند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.