مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: سه هزار میلیارد ریال به طرح‌های اضطراری و اولویت‌دار بخش آب این استان اختصاص یافته است.

علی حیدری اناری گفت: با دستور وزیر نیرو طرح‌های اولویت‌دار، آبرسانی و تنش آبی بدون دغدغه مالی و تامین اعتبار اجرا و تکمیل می‌شود و مصمم هستیم با ارتقای کیفی آب، مدیریت مصرف و همچنین تغییر الگوی کشت جلوی تنش احتمالی آب در استان را بگیریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه برنامه و نیاز آبی شهرستان‌های استان در بلند مدت و میان مدت تدوین شده و به دنبال عملیاتی‌سازی آن هستیم، افزود: در راستای افزایش ضریب پایدارسازی و تاب‌آور آب استان، تصفیه‌خانه پنج هزار متر مکعبی مشگین‌شهر و تصفیه‌خانه شورابیل با ظرفیت ۵۰۰ لیتر در ثانیه با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.
او همچنین از افزایش ظرفیت آب در شهر‌های نمین و عنبران خبر داد و گفت: در شهر‌های نمین و عنبران ایستگاه پمپاژ هشت به شهر متصل شد و حدود ۱۵ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب شهر افزایش یافت و با راه‌اندازی یک چاه دیگر ظرفیت آب شهر‌های نمین و عنبران به ۱۴۵ لیتر بر ثانیه افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در عین حال به شهروندان توصیه کرد در مصرف آب دقت بیشتری داشته باشند تا در ماه‌های پیش رو مشکلی در تامین آب رخ ندهد.
او افزود: به دنبال خشکسالی‌های سال‌های اخیر و کاهش بارش‌ها با کمبود منابع آب مواجه هستیم و تلاش می‌کنیم تا از هر طریق ممکن آب آشامیدنی مورد نیاز مردم را تامین کنیم.
حیدری اناری با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات مشترک شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب بیان کرد: با وجود کاهش شدید منابع آب در مناطق استان دنبال منابع مالی برای تکمیل طرح‌های آبرسانی هستیم تا مردم مشکلی در این زمینه نداشته باشند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به حجم آب موجود در پشت سد یامچی اشاره کرد و گفت: سد یامچی به عنوان مهم‌ترین سد در تامین آب مردم مرکز استان در حال حاضر ۲۳ میلیون مترمکعب آب دارد که بخش قابل توجهی از این مقدار از نظر آب آشامیدنی غیرقابل مصرف است.
او افزود: برای برداشت آب باکیفیت از سطوح فوقانی مخزن سد یامچی در فصل گرما بارج‌های شناور این سد بازسازی شده تا مشکلی در برداشت آب ایجاد نشود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ارتقای تصفیه‌خانه موجود به سیستم حذف آلاینده‌ها، اتمام حوزه آبرسانی داخل شهر اردبیل، اتمام خط دوم برج آبگیر به تصفیه‌خانه، اتمام مطالعات انتقال آب از حوضه سفیدرود و تکمیل آبگیر سد یامچی را از جمله اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تامین آب سالم و بهداشتی در استان ذکر کرد.
او با اشاره به عملیات اجرایی پایاب سد سبلان افزود: شبکه آبیاری و زهکشی سبلان در ۲ ناحیه عمرانی (شمالی و جنوبی) با هدف زیر پوشش قرار دادن اراضی کشاورزی منطقه رضی و مشگین شهر در دست اجرا است که تکمیل آن توسعه زنجیره آبیاری مدرن در مشگین شهر را به دنبال خواهد داشت.
حیدری اناری بیان کرد: برای تکمیل عملیات باقی مانده شبکه آبیاری سبلان، شامل تکمیل ایستگاه‌های پمپاژ، لاینینگ هشت کیلومتر کانال اصلی و سایر عملیات عمرانی در ناحیه جنوبی هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.