مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بر لزوم حفاظت از زیست‌بوم طبیعی و تاریخی شهرستان سپیدان تأکید کرد.

محمد ثابت اقلیدی در دیدار با فعالان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در شهرستان سپیدان بر لزوم توجه به آموزش در حوزه گردشگری تأکید کرد و گفت:  مردم شهرستان سپیدان همچون مردم شمال کشور همواره شاهد انبوهی از زباله به‌جامانده از گردشگران هستند و این موضوع نشان می‌دهد توسعه صورت گرفته، اما با آموزش همراه نبوده است.

او افزود: هم‌اکنون در گردشگری استان نیازمند برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی با بهره‌گیری از ظرفیت اساتید برجسته کشوری در این حوزه هستیم.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه برنامه‌ریزی در راستای پویایی اقتصاد صنعت گردشگری در شهرستان سپیدان را ضروری دانست و افزود: حفظ زیست‌بوم طبیعی و تاریخی شهرستان در راستای جذب توریست خارجی و برگزاری جشنواره‌ها و رویداد‌های مختلف در حوزه گردشگری و همچنین توسعه گردشگری زیارتی در این شهرستان از اهداف مهم در این اداره کل است که بی‌تردید این اقدامات به تقویت و پویایی اقتصاد گردشگری شهرستان کمک خواهد کرد.

ثابت اقلیدی تأکید کرد: هرکاری که گره مشکلات مردم را باز کند در اولویت است و در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس چیزی به‌عنوان بروکراسی نداریم کار مردم را راحت انجام می‌دهیم.

او از راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی و استقرار اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دریکی از ساختمان‌های تاریخی خبر داد و به همکاری در مرمت و بازسازی امام‌زاده و حمام تاریخی شهرستان، ساخت سرویس بهداشتی مناسب و تفویض برخی اختیارات در حوزه گردشگری به اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اشاره کرد.

در ادامه این جلسه علیرضا سامری فرماندار شهرستان سپیدان به بهره‌مندی مردم این شهرستان از مزایای مصوبه دومین سفر دولت به استان فارس مبنی بر تبدیل سپیدان به شهرستان ویژه گردشگری را مستلزم تدوین و ابلاغ آیین‌نامه این مصوبه دانست و خواستار پیگیری ویژه این موضوع از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان شد.

او گفت: سپیدان در تمام فصول سال جذابیت خاص خود را دارد و منطقه توریستی است، اما مردم این شهرستان از مواهب و نعمت‌های موجود بهره‌مند نیستند و گردشگری ارزش‌افزوده‌ای برای شهرستان ندارد که انتظار می‌رود تدوین و ابلاغ آیین‌نامه مصوبه دولت به‌صورت ویژه پیگیری و اعتبارات ملی و استانی در این حوزه برای تنها شهرستان ویژه گردشگری کشور مصوب شود تا حداقل زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری فراهم شود.

سامری در ادامه نگاه ویژه به سرمایه‌گذاری شهرستان در حوزه گردشگری و توجه به ساختار اداری شهرستان در این حوزه را از دیگر موارد مهم برشمرد و بیان داشت: انتظار می‌رود در بحث تقویت نیروی انسانی، شهرستان سپیدان به‌صورت ویژه دیده شود و تفویض اختیارات در حوزه صدور مجوزات و پاسخ به استعلامات و بحث قیمت‌گذاری اماکن گردشگری به شهرستان واگذار شود که هم تسهیل در زمان و هم در امور مردم صورت گرفته شود.

در ادامه اردوان اکبرپور نماینده مردم شهرستان‌های سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر ضرورت تدوین و ابلاغ آیین‌نامه مصوبه تبدیل شهرستان سپیدان به شهرستان ویژه گردشگری، گفت: حلقه گمشده این مصوبه نبود آیین‌نامه و دستورالعمل ویژه این مصوبه است که سرمایه‌گذار بدانند شرایط و چگونگی سرمایه‌گذار در این شهرستان چگونه است و مدیریت استان بداند چگونه مدیریت کنند و مردم شهرستان هم چگونه از مزایای این مصوبه بهره‌مند شوند که انتظار می‌رود اداره کل پیگیری کنند تا آیین‌نامه این مصوبه در وزارت خانه تهیه و مصوب شود تا از قبل این مصوبه ما بتوانیم ردیف کلان اعتباری ملی برای شهرستان سپیدان تخصیص دهیم.

او در ادامه همراهی و همکاری مردم شهرستان در راستای اجرای این مصوبه را نیز مهم و ضروری برشمرد و بیان داشت: ما اگر می‌خواهیم شهرستان ویژه گردشگری باشیم باید بعضی از تغییرات را در راستای توسعه شهرستان نیز باید بپذیریم؛ بنابراین گزارش اعلام آمادگی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان جهت راه‌اندازی و ایجاد بازارچه صنایع‌دستی در صورت تأمین زمین و تأمین نیروی موردنیاز اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان از دیگر موارد مهمی بود که نماینده مردم شهرستان‌های سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی به آنها اشاره کرد و خواستار اهتمام ویژه مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان به آنها شد.

برگزاری کارگاه آموزشی در حوزه صنعت گردشگری، تسهیل در پاسخگویی به استعلامات و صدور مجوزات و موافقت اصولی طرح‌های گردشگری، تأمین نیروی موردنیاز اداره گردشگری شهرستان، راه‌اندازی سایت زباله شهرستان، نبود سرویس بهداشتی مناسب در شهرستان و ... ازجمله موارد مطرح‌شده از سوی فعالین حوزه گردشگری حاضر در این جلسه بود.

گفتنی است به‌منظور تسهیل و رفع موانع فعالین صنعت گردشگری در شهرستان سپیدان، جلسه‌ای به ریاست علیرضا سامری فرماندار شهرستان سپیدان و با حضور اردوان اکبرپور نماینده مردم شهرستان‌های سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی، محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمدعلی مصلحی فر سرپرست اداره کل هماهنگی امور گردشگری معاونت هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس، مهدی عباسی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری، بخشداران تابعه، نمایندگان شورا‌های اسلامی شهر و روستا و تعدادی از فعالین و سرمایه‌گذاران حوزه صنعت گردشگری در شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

مدیرکل میراث گردشگری فارس و هیات همراه در سفر به شهرستان سپیدان ضمن دیدار با فرماندار شهرستان و نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان از برخی از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و گردشگری، چون امام‌زاده سید نورالدین علوی غازی، امامزاده سید میر احمد، حمام تاریخی مسجد نبی (ع)، خانه تاریخی صلاحی (اقامتگاه بوم گردی) اقامتگاه سنتی خان ولی خان، اقامتگاه سنتی تجلی، تفرجگاه چله گاه، هتل آرتاکن و... این شهرستان بازدید کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار