رئیس دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی اختیارات این وزارتخانه را در کنترل قیمت بلیت هواپیما سلب کرد.

رئیس دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اجرای رأی صادره از هیأت عمومی این دیوان در خصوص تعیین قیمت بلیت هواپیما، اختیارات این وزارتخانه را در کنترل قیمت بلیت هواپیما سلب کرد.

شرکت‌های هواپیمایی داخلی از اواخر آذر ۱۴۰۲ با استناد به رای دیوان عدالت اداری اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیر‌های داخلی کردند که وزارت راه و شهرسازی نامه‌ای در خصوص اعمال ماده ۹۱ برای رأی دیوان ارسال کردند که در مقابل رئیس دیوان نیز رأی را تا اطلاع ثانوی موقوف‌الاجرا کرد تا پس‌از برگزاری جلسات کارشناسی شده، مجدد رأی نهایی اعلام شود که در ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ رئیس دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی، درخواست اعمال ماده ۹۱ قانون نسبت به رأی مذکور در هیأت تخصصی را واجد ایراد قانونی تشخیص نداد.

بر این اساس با شکایت برخی شرکت‌های هواپیمایی، دیوان عدالت اداری رای داد که ستاد تنظیم بازار مجاز به نرخ‌گذاری در بخش حمل‌ونقل هوایی داخلی نیست. 

در نامه حکمت علی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری به وزیر راه و شهرسازی تصریح شده است: با عنایت به صدور دادنامه شماره ۱۴۰۲۳۱۳۹۰۰۰۲۴۵۸۹۷۸ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و با لحاظ مفاد ماده ۱۰۹ قانون دیوان عدالت اداری اصلاحی ۱۴۰۲ دائر بر اجرای آرای صادره از هیأت عمومی و اشاره به این امر که درخواست اعمال ماده ۹۱ قانون نسبت به رأی مذکور در هیأت تخصصی مربوط طرح و اعضای محترم هیات تخصصی، رأی صادره را واجد ایراد قانونی تشخیص ندادند، لذا ضمن رفع اثر از نامه شماره ۲۰۰/۲۵۴۷۰/۲۰۰/۹۰۰۰ مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۲۰ مقتضی است نسبت به اجرای رأی صادره از هیأت عمومی توسط مبادی ذیربط اقدامات لازم به عمل آید.

طبق آخرین اقدام در طرح دعوا در دیوان عدالت اداری، دیوان اقدام به ابطال مصوبه ستاد تنظیم بازار کرد که بر اساس آن مقرر شده است "حمل و نقل بار و مسافر هوایی مشمول قیمت گذاری بوده و افزایش قیمت آن منوط به هماهنگی با ستاد مزبور می‌باشد".

از این پس با اعلام رای نهایی دیوان عدالت وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی هواپیمایی اجازه کنترل در قیمت بلیت هواپیما را ندارند.

برخی شرکت‌های هواپیمایی در اعتراض به دامنه نرخی مصوب شده در آذرماه ۱۴۰۲ به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و این دیوان، مصوبه قیمت‌گذاری بلیت پرواز‌های داخلی را ابطال و اعلام کرده است که «نرخ‌گذاری در حوزه حمل و نقل هوایی در موضوع نرخ‌گذاری تکلیفی دولت قرار نمی‌گیرد و عرضه و تقاضا نرخ خدمات را تعیین می‌کند» که با اعتراض وزارت راه و شهرسازی با درخواست اعمال ماده ۹۱ مواجه و حکم صادره به حالت تعلیق درآمده بود که ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ دیوان عدالت بر رأی صادره قبلی خود تأکید کرد.

مجوزی که صادر شده مبنی بر این است که ستاد تنظیم بازار و شورای عالی هواپیمایی نقشی در تعیین قیمت بلیت پرواز‌های داخلی ندارند. با این حال به نظر می‌رسد حل موضوع، نیازمند طرح در نشست سران قواست. 

با وجود گرانی بلیت هواپیما در چند روز اخیر هیچ مجوزی از طرف شورای عالی هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
حسنی
۱۵:۰۴ ۰۳ تير ۱۴۰۳
چرا مجلسی ها نشستند مگر قانون نیست پس کی نظارت کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۲ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
تا حالا شاید یک کارمند هم می‌توانست از هواپیما استفاده کند ولی هواپیما را هم گذاشتند برای از ما بهتران بخدا قبلا اینقدر بین مردم تبعیض وجود نداشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۰ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
یکی نیست به این دیوان بگه که نرخ آزاد بلیت هواپیما براساس عرضه و تقاضا مال کشوری نیست که با ۳۰۰ فرودگاه فقط ۱۸۰ تا هواپیمای فعال داره و معلومه که همیشه تقاضا بیشتر از عرضه است و قیمتها فقط بالا میرم اونم با این تورم یکمی واقع بین بودن هم لازمه عدالته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۷ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
دیوان عدالت باید در خصوص قیمت گذاری نرخ کرایه تاکسی ها هم ورود کند و از دست تاکسی رانی و شورای شهر و فرمانداری خارج و به رانندگان بسپارد . ما خودمان قیمت تعیین می کنیم تو شهرما قیمت از ۵ هزار. و نهایت تا ۲۰ هزار بیشتر نیست یعنی مسافت دوازده تا ۲۰ کیلومتری همان ۲۰ است و ظلم به راننده
Iran (Islamic Republic of)
امین الله
۰۶:۴۶ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
ما هم دوست داریم سوار هواپیما بشیم چرا فقط پولدارها و متمکنین .
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۰۱:۲۹ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
چرا الان زمان انتخابات یادتون افتاده که بلیط گرونه چرا قبلا اقدامی نکردید
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۲:۲۲ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
الان هم نگفتند گران است می‌گویند ارزان است و باید گران شود
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۰۱:۲۹ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
چرا الان زمان انتخابات یادتون افتاده که بلیط گرونه چرا قبلا اقدامی نکردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۰ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
زمان شروع پ شکی تبریز هواپیما رفت تبریز مشهد ۲۰۰ تا ۲۰۰ و خرده ای بود
الان که تموم شده حداقل ۲ میلیون و خورده هست

دوستای من اروپا تحصیل میکردن تموم کردن اومدن ایران یک مدت کار کردن بعد برگشتن میگن هنوز همون قیمت های اول شروع تحصیلی حتی با وجود جنگ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۹ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
سلام واحترام
برای اجرای عدالت باید حق امتیاز تاهل و فرزند آوری حذف بشه
و
کسانی که این قانون را تصویب کرده اند به دادگاه صالح معرفی بشونند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۶ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
سلام واحترام
برای اجرای عدالت استخدامی باید حق امتیاز تاهل و فرزند وایثارگری حذف بشه
و
کسانی که این قانون را تصویب کرده اند به دادگاه صالح معرفی بشونند
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۲۱:۳۰ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کار خوبی کردن خود این سازمان من داشتم خ‌نه میخریدم پ‌ل جریمه تصفیه وام بنیاد من رو گفت باید ببری بانک مسکن واریز کنی دستی کارت به کارت نگذاشت خودشون مشکل دارن سازمانی که مشکل داره یکسان ساری مازندران رو ۴ ساله جاده دریا نتونست به مردم جوانان تحویل بده نمیدونم چیکار میکنه هیچکس هم نیست دنبال کار رو بگیره خدا جناب شهید جمهور رو بیامرزه آمد بازدید رفت الان انشالله یک رئیس جمهور شهید مثل جناب رئیسی بیاد پیگیر باشه دوبار ۳ بار اگر انجام ندادن پدرشون رو در می‌آورد توبیخ می‌کرد برکنار می‌کرد اون مسئول رو آقای رئیسی بیان فصیح ودلسوز از ‌فعال ‌جهادی ‌دلش به مردم بود. از قشر مردم رنج کشیده بود فقط؟حقوق میگرن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۷ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
سلام خواهشاً دیوان عدالت وارد بشه ، چون حقوق مستمربگیران تامین اجتماعی به موقع واریز نمیشه؟؟ میگن براساس جدول الفبا همه چیز شده دروغ

یه عده مستاجر نشین ، بیماران ، و هزار تا گرفتاری دارن
بدهکار هستن، چقدر مستمربگیران شکایت کنند ولی هیچ مسولی جوابگو نیست؟؟ بخصوص وزیر کار و تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی
لااقل صندوق مستمربگیران به کسانی بسپارید امانت دار مردم باشه
لطفاً پیگیری کنید؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۷ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
این همه وقت برای بلیط هواپیما می گذارید که چه ، وسیله ای که در خوشبینانه ترین حالت شاید ۵ درصد جمعیت کشور از آن استفاده می کنید و حدود ۲۵ درصد یارانه های کشور را به آن اختصاص می دهید ، والا به الا این کار خداپسندانه نیست که یارانه یک قشر ضعیف جامعه را به جایی اختصاص بدهید که افراد استفاده کننده از آن شرایط دریافت آن را ندارند ، چون کسانی از هواپیما برای سفر استفاده می کنند که تمکن مالی خوبی دارند و درآمدهای به نسبت بالایی دارند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۰ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
لعنت بر جاسوسان نفوذی و بی شرف که فکر می کنند با گرفتن اختیارات وزیر و رئیس جمهور و دولت می توانند جنجال سیاسی درست کنند ، شرف داشته باشید بیش از این در انتخابات دخالت نکنید
آخرین اخبار