طی چند ساعت آینده اولین مناظره تلویزیونی نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما در حالی به جزئیات مناظره امروز اشاره دارد که چند ساعت دیگر قرار است نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری بر سر مسائل اقتصادی با هم به بحث بپردازند.

مهدی خسروی مجری این برنامه است و پیمان جبلی رئیس صداوسیما علی رغم هشدار‌ها به قرار دادن محور‌های مناظرات قبل از پخش اشاره کرد که البته سوالات در اختیار نامزد‌های قرار نمی‌گیرد. 

او در جدیدترین اظهارنظر خود به این نکته اشاره کرد که درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای رعایت اخلاق انتخاباتی در مناظره‌ها در صورت تخلف انتخاباتی در مناظره ها، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ورود می‌کند.

اما محمدصالح مفتاح در گفت‌وگویی تلویزیونی با برنامه «زمانه» تأکید کرد یکی از نکات بسیار مهم که عملکرد دوره‌های قبلی و مناظرات گذشته آسیب شناسی شد نقش مجری و نقش سازمان بود که در ادوار قبلی کاملا منفعل بودند و مجری در نقش " وقت نگهدار " و کسی که تنها متن می‌خواند بود. مجری در مناظرات قبلی نقشی در فرایند نداشت. 

دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما در ادامه با بیان اینکه مناظره‌های انتخاباتی این دوره کمی متفاوت‌تر از ادوار قبلی برگزار می‌شود، تصریح کرد: در این دوره از مناظره‌های انتخاباتی، بخش عمده تشریفاتی که از نظر ما خیلی هم فایده نداشت کم شده و به فرصت نامزد‌ها برای پاسخ دادن به سوالات اضافه شده است.

مفتاح افزود: فرصت نامزد‌ها کوتاه بود و نمی‌توانستند جامع صحبت کنند و سخنانشان منعقد نمی‌شد. این موضوع آسیب شناسی شد و اکنون فرصت نامزد‌ها که در دوره‌های قبلی ۲ تا ۴ دقیقه بود را افزایش دادیم و محور‌ها هم کم شده است.

وی با تاکید بر اینکه از مواجهه لحظه‌ای و هیجانی با موضوعات و مسائل هم خودداری کرده‌ایم، گفت: ما رئیس جمهور می‌خواهیم انتخاب کنیم و این افراد رجل سیاسی هستند که شرایط رئیس جمهور شدن دارند. نامزد‌ها کنار هم می‌نشینند و شأن هر نامزد حفظ می‌شود. 

دبیر ستاد انتخابات صداوسیما همچنین خاطرنشان کرد: سوالات از اول و از قبل در اختیار نامزدهاست به عبارتی سوالاتی که تا انتهای مناظره قرار است از نامزد پرسیده شود، روی میزشان قرار دارد.

مفتاح با بیان اینکه در هر مناظره سه محور بر اساس عنوان کلی مناظره در نظر گرفته شده است، گفت: در مناظره اول که اقتصادی است، رشد تولید و مشارکت مردم که شعار سال است، محور اصلی موضوع مناظره است.

وی تصریح کرد: در این مناظره نامزد‌ها باید به سه نکته اصلی یعنی برنامه هفتم که گزاره‌های جدی دارد، مردمی سازی اقتصاد و ظرفیت‌های مختلف مشارکت مردم در اقتصاد و محور مهار تورم بپردازند و به سوالات در این زمینه پاسخ دهند.

مفتاح همچنین افزود: فرم اجرای برنامه مجری هم با مناظره‌های قبلی متفاوت است.

دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما خاطرنشان کرد: در مناظره‌های جدید، مجری سوال طرح نمی‌کند بلکه نخبگان هستند که سوال طرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه برای هر نامزد نیم ساعت در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: هر نامزد در سه بازه زمانی ۸ دقیقه به مدت ۲۴ دقیقه می‌تواند به سوالات پاسخ دهد و سرانجام در یک فرصت ۶ دقیقه‌ای به جمع بندی اظهارات خود و حتی پاسخ به انتقادات یا دفاعیاتش خواهد پرداخت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۲۱:۳۴ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
خدایی نوبتی هم که باشه نوبت منه رئیسجمهور بشم
هم پسران و هم دامادمون یه شغل درست حسابی ندارن
قول میدم مثل دولتهای قبل با گران کردن اجناس علی الخصوص بنزین هم توسرتون بزنم / التبه مرگ بر امریکا و انگلیس و المان و فراسه اسرائیل و غیره
زنده باد افغانستان و سوریه و فلسطین و لبنان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۷ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
ای کاش مجری مناظره خانم المیرا می‌شد
خوب مشکل اصلی مهاجر افغانی داخل ایران هست چند میلیون نفر هستند هم از کمبود مسکن آب نان دارو کار از ایرانی گرفتند بماند تا مشکل بقیه کشور که از داخل
آخرین اخبار