مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: حوزه صنایع‌دستی استان چندین آسیب دارد که یکی از آنها عدم معرفی این آثار و پتانسیل‌های آن است.

مرتضی صفری مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: در برخی از کشور‌ها برای حمایت از صنایع‌دستی قانونی تصویب شده که براساس آن شهروندان موظف هستند حداقل سالی یک بار اقدام به خرید آثار صنایع‌دستی کنند که این کار ضمن ایجاد اشتغال برای هنرمندان موجب حفظ هویت و تاریخ مردم نیز می‌شود، زیرا صنایع‌دستی بخشی از هویت و تاریخ مردم یک جامعه هستند.

وی با اشاره به پرداخت بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات صنایع‌دستی ارزان‌قیمت به هنرمندان، افزود: همچنین برای حمایت از هنرمندان بازارچه صنایع‌دستی در خیابان دانشکده ارومیه با ۱۹ غرفه راه‌اندازی شده است که چندین غرفه آن به عرضه تولیدات زندانیان اختصاص دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: همچنین ساختمان قدیمی دنیای بازی ارومیه نیز به بزرگ‌ترین بازارچه صنایع‌دستی شمال غرب کشور تبدیل شده و در اختیار هنرمندان صنایع‌دستی قرار می‌گیرد.

صفری ادامه داد: طبق مذاکرات انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مقرر شده که دستگاه‌های دولتی هدایای خود را از بین محصولات صنایع‌دستی انتخاب کنند.

۸۰ رشته صنایع‌دستی از جمله گلیم بافی، چرم‌دوزی، منبت کاری و ریزه‌کاری در آذربایجان‌غربی وجود دارد و ایجاد بازار مناسب می‌تواند این استان را به قطب تولید صنایع‌دستی در کضور تبدیل کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.