رئیس نیروگاه و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر گفت: پس از انجام موفق تعمیرات و سوخت‌گذاری سالانه مجدداً نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق متصل شد.

رضا بنازاده اظهار داشت: نیروگاه اتمی بوشهر از ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح امروز ۲۹ خردادماه بعد از انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات و سوخت‌گذاری سالانه، مجدداً به شبکه سراسری برق متصل شد.

وی اضافه کرد: به منظور تأمین و برقراری بهبود عملکرد و حصول اطمینان از تداوم کارکرد ایمن تجهیزات مهم و همچنین افزایش طول عمر مفید تجهیزات تولید نیروگاه اتمی بوشهر، هر ساله به هنگام تعویض سوخت و جایگزینی سوخت جدید، فرصتی فراهم می‌آید تا علاوه بر انجام عملیات سوخت‌گذاری، اقدامات لازم در راستای بازرسی و تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیروگاه اتمی بوشهر نیز انجام پذیرد.

رئیس نیروگاه و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر ادامه داد: در این راستا با هماهنگی‌های انجام شده با مدیریت شبکه برق کشور، عملیات سوخت‌گذاری و تعمیرات برنامه‌ریزی شده نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد و با انجام موفقیت‌آمیز این روند طبق برنامه تعیین شده، نیروگاه اتمی بوشهر از صبح امروز مجدداً در مدار تولید قرار گرفت و برق‌رسانی به شبکه سراسری برق کشور را از سر گرفت.

 بنازاده ظرفیت نیروگاه اتمی بوشهر را یک‌هزار مگاوات دانست و خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی بوشهر با توان تولید یک‌هزار مگاوات، از زمان راه‌اندازی تا قبل از توقف واحد برای تعمیرات این دوره، با رسیدن به مرز تولید ۶۶ میلیارد کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی، نقش مهمی در تأمین انرژی کشور به ویژه در استان‌های جنوبی و کاهش خاموشی‌ها ایفا کرده است.

وی اضافه کرد: نیروگاه اتمی بوشهر با تولید بیش از ۷.۶میلیارد کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی در سال ۱۴۰۲، نقش تعیین کننده و تأثیرگذار در عبور از پیک تابستانی و زمستانی اوج مصرف برق در کشور داشته است.

رئیس نیروگاه و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر اضافه کرد: نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یک واحد تولید برق سازگار با محیط زیست، به هیچ وجه سبب آلودگی محیط زندگی انسان نشده و به‌عنوان انرژی پاک شناخته شده، به‌گونه‌ای که از ابتدای تولید انرژی تاکنون به میزان حدود ۱۰۳.۲ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه‌جویی و از انتشار نزدیک به ۶۳.۳۹ میلیون تن انواع گازهای آلاینده زیست محیطی جلوگیری کرده است.

بنازاده تصریح کرد: بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان نخستین تجربه استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای یک‌هزار مگاواتی در کشور و منطقه، به‌صورت کامل توسط کارکنان متخصص ایرانی انجام می‌پذیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.