مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صرف انرژی ازمان ملی استاندارد ایران گفت: به طور کلی امروز هدر رفت ۳۰ درصد انرژی کشور توسط تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است.

سجاد گازر مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد مصرف انرژی سازمان ملی استاندارد ایران در برنامه رادیو اقتصاد گفت: ما برای ۴۸ درصد از تجهیزات برقی و گازی، در کشور استاندارد مصرف انرژی داریم که از این تعداد ۳۵ استاندارد مشمول اجرای اجباری هستند.

او گفت: به طور کلی باید ۱۰هزار مگابایت کاهش انرژی در وسایل گرمایشی و سرمایشی  از سوی تولید کنندگان لحاظ شود همچنین استاندارد ۳هزار مگابایتی هم با استاندارد سازی تجهیزات باید در لوازم سرمایشی کولر آبی، گازی، لامپ و الکتروموتور لحاظ شود همچنین سازمان استاندارد یک شرکت تولید کولر را به دلیل رعایت نکردن استاندارد‌های خاص تعلیق کرده است.

گازر تصریح کرد: در حوزه صنعت برق لامپ‌های رشته‌ای برق زیادی را مصرف می‌کنند  که برای صرفه جویی عملاً تولید اینگونه لامپ‌ها تا سال‌های آینده حذف خواهد شد.

مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد  مصرف انرژی سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: تولید الکتروموتور‌های کولر ابلاغیه‌های نظارتی با رتبه بندی جدید با قوانین و آیین نامه‌های جدید استاندارد می‌شود که دانش بنیان‌ها و شرکت‌های جدید در این حوزه ورود کرده‌اند. به طور کلی امروز هدر رفت ۳۰ درصد از انرژی کشور توسط تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است.

گازر افزود: ارتقاء محصولات انرژی‌بر مورد توجه است و سالی ۴ هزار مگابایت به ناترازی انرژی کشور افزوده می‌شود که باید در بازه دوساله تولیدکنندگان بتوانند به تولید وسایل و تجهیزات کم مصرف و بهینه بپردازد.

خبرنگار: رضا زارع

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۴ ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
تمام کارخونه ها و پالابشگاهها از جنوب باید منتقل بشن به مناطق سردسیر
آخرین اخبار