رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز پنجشنبه با فعالیت سامانه جدید بارشی و شرایط ناپایدار فصلی و محلی بارش‌های رگباری آغاز می‌شود.

 امیدفر با اشاره به صدور هشدار جوی سطح زرد از سوی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بر اساس نقشه‌های پیش یابی هواشناسی فعالیت سامانه بارشی تا عصر شنبه هفته آینده در همه نواحی استان به ویژه نواحی مرتفع و کوهستانی ادامه می‌یابد و موجب غرش آذرخش و در نواحی مستعد بارش تگرگ می‌شود و جاری شدن سیلاب دور از انتظار نیست.

وی اظهار کرد: به دنبال فعالیت این سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر، مه گرفتگی، برخورد آذرخش، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و لغزندگی جاده‌های استان احتمال دارد.

رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش باد نسبتا شدید، احتمال خسارت به سازه‌های سبک در اثر وزش باد، خیزش گرد و خاک، سقوط و یا پرتاب اجسام سبک و شکستن سرشاخه‌های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه‌های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده ضروری است.

امیدفر پرهیز از اتراق مسافران و علاقمندان به طبیعت در حریم رودخانه‌ها و مسیل ها، لایروبی مسیل‌ها و کانال‌های زهکشی، لغو سفر‌های غیرضروری و فعالیت‌های کوهنوردی، انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب‌های احتمالی را خواستار شد.

 وی همچنین از کشاورزان خواست به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی استان توجه کرده و از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.