سفیر و نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در واکنش به اتهامات بی اساس آمریکا به ایران در خصوص یمن تاکید کرد: ایالات متحده و شرکای ائتلافی‌اش اعمال تجاوزکارانه‌ای علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یمن مرتکب شدند.

سعید ایروانی، سفیر و نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، در نامه‌ای به شورای امنیت در خصوص اتهامات آمریکا علیه ایران در خلال نشست یمن نوشت: پیرو مکاتبات قبلی ما شامل نامه‌های مورخ ۱۵ ژانویه، ۱۹ فوریه، ۱۸ مارس، و ۱۵ مه ۲۰۲۴ (S/۲۰۲۴/۶۴- S/۲۰۲۴/۱۷۵- S/۲۰۲۴/۲۴۴- S/۲۰۲۴/۳۸۹)، مایلم به یکی دیگر از ادعا‌های مطرح شده توسط نماینده ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در خلال نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت یمن که در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ تحت موضوع دستور کار وضعیت در خاورمیانه (S/۲۰۲۴/۹۶۵۴) برگزار شد، پاسخ دهم. متاسفانه، نماینده ایالات متحده، در راستای رویکرد همیشگی این کشور، از تریبون شورای امنیت برای متهم کردن دیگر کشور‌های مستقل سوءاستفاده کرده است.

ایروانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌طور قاطع این اتهامات بی‌اساس را رد می‌کند. جمهوری اسلامی ایران در موارد متعدد اعلام کرده که به قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت درباره وضعیت یمن متعهد است و در فعالیت‌هایی که ناقض این قطعنامه‌ها باشد، مشارکت نداشته است.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر حل مسالمت‌آمیز بحران یمن از طریق کانال‌های دیپلماتیک تاکید کرده و تعهد خود را به امنیت دریایی و آزادی کشتیرانی ابراز داشته است.

در این نامه همچنین نوشته شده است: ایالات متحده و شرکای ائتلافی‌اش اعمال تجاوزکارانه‌ای علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یمن مرتکب شده و همچنان مرتکب می‌شوند که به‌طور فاحش قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت را نقض می‌کند.

ایروانی افزود: این نقض‌های آشکار صلح و ثبات منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد و تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز در یمن را مسدود می‌کند و بحران انسانی وخیمی که کشور را فراگرفته است، تشدید می‌کند.

نماینده ایران تاکید کرد: ایالات متحده کاملاً مسئول این نقض‌های فاحش است و نمی‌تواند مسئولیت خود را انکار کند. بنابراین، استفاده از تاکتیک‌های شکست‌خورده، دروغ‌پردازی و کمپین پمپاژ اطلاعات غلط درباره وضعیت یمن نمی‌تواند تجاوز ایالات متحده علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یمن را توجیه یا مشروعیت بخشد.

برچسب ها: سازمان ملل متحد ، یمن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۸:۴۱ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
اشتباهی که خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران در ان زمان در برخورد با واقعیت های جهان پیرامون مرتکب شدند را تکرار کردن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۷ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
آمریکا وهم پیمانان غربی آن / ناقض ترین دولتهای حقوق بشر هستن / برای رسیدن به اهداف شوم خود دست به هر جنایتی میزنند / چیزی که برای آنها اهمیت ندارد حقوق بشر وجان دیگران است / نابود آمریکای جهانخوار وهم پیمانانش
Iran (Islamic Republic of)
لیبرالیسم،تجاوز ب مفهوم کلمات
۱۷:۱۵ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
ظاهرا یمن اونچنون رونق اقتصادی برای آمریکا و شرکاش بوجود اورده که دهنشون مسواک شده
Iran (Islamic Republic of)
آشتیانی
۱۶:۴۷ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
دیگر همه می‌دانند که غربی ها فقط زبان قدرت را می‌فهمند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۳ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
قداره بندهای یمن دزد و راهزن هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۹ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
یمن خودش زبون نداره
Iran (Islamic Republic of)
عبدالمجید سجادیان
۱۴:۱۶ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
امریکا و انگلیس به یمن حمله نکرده اند
بلکه شورشیان حوثی نظام دریایی را بهم زده اند.دفاع ازآبراهای دریایی وظیفه همه کشورهاست‌ ایران بهتر سیاست معقول دنبال کند تا شرساز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۱ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
اگه وقت کردید درباره خودمون هم صحبت کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۷ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
حالاچیزی به اونارسیده که حسادت میکنیدیامشکلی ازمشکلاتشون حل شده .هم وطن اونانیستی ولی هم نوع اوناکه هستی رحم داشته باش تاخدابهت رحم کنه
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۳:۰۴ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
اونها که اسمشو نمیزارن تجاوز میگن ارسال کمک به حقوق بشر! اونا با بقیه فرق دارن
آخرین اخبار