متا حجم عظیمی از داده‌های کاربران را در سرویس‌های مختلف خود میزبانی می‌کند که پتانسیل بالایی برای تمرین مدل‌های هوش مصنوعی دارند.

استفاده از داده‌های کاربران به‌منظور آموزش هوش مصنوعی یکی از نگرانی‌هایی است که اخیراً دامن‌گیر بعضی از حاضرین در اینستاگرام شده‌ است. ظاهراً برخلاف تصور عموم، اینستاگرام حق قانونی بهره‌گیری از محتوای افراد برای مصارف مختلف را دارد.

تعلیم هوش مصنوعی متا با عکس‌های کاربران اینستاگرام

موضوع از آنجا شروع شد که بعضی از کاربران با پست‌ها و استوری‌هایی اعلام‌کردند که مالکیت معنوی عکس‌ها و ویدئو‌های به اشتراک گذاشته شده در پروفایل‌های خود را در اختیار دارند و اینستاگرام نمی‌تواند ادعای مالکیت آنها را کند. نگرانی کاربران به‌دلیل استفاده متا از داده‌های آنها به‌منظور تمرین مدل‌های هوش مصنوعی است؛ نگرانی که با توجه به افزایش رقابت این شرکت با دیگر غول‌های فناوری چندان غیرمنطقی نیست. البته ظاهراً چنین دیدگاهی صحیح نیست و قانون حق را به اینستاگرام می‌دهد.

پروفسور نیکول موریس از دانشکده حقوق دانشگاه اموری اشاره دارد که کاربران نمی‌توانند ادعای مالکیت معنوی پست‌های قبلی یا آتی خود را داشته‌باشند؛ زیرا از نظر حقوقی، اغلب پست‌ها شامل قانون کپی رایت نمی‌شوند و یک اثر با حق مالکیت معنوی به‌شمار نمی‌روند. همچنین کاربران با عدم مطالعه دقیق، نسبت به قوانین سرویس‌ها و پلتفرم‌ها بی‌اطلاع هستند و به همین دلیل ادعا‌های نادرستی را مطرح می‌کنند.

برای مثال در صفحه شرایط استفاده از اینستاگرام و سایر سرویس‌های متا مانند فیس‌بوک، اشاره شده‌ است که کاربر حق غیراختصاصی استفاده از محتوای خود به‌منظور میزبانی، بهره‌برداری، پخش، تغییر، اجرا، تقلید، نمایش، ترجمه و ایجاد نمونه‌های مشابه را به این شرکت می‌دهد. همچنین این حق قابل انتقال است؛ در نتیجه متا می‌تواند آن را در مسیر‌های دیگری از طریق مجموعه‌های ثانویه هم مورد استفاده قرار دهد. این شرایط و قرارداد تا زمانی که کاربر اقدام به حذف کامل حساب کاربری خود نکند، پابرجا باقی می‌ماند.

قوانین اغلب کشور‌ها از جمله ایالات متحده چندان به نفع کاربران نیست و به شرکت‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا از داده‌های کاربران بهره‌برداری کنند. متا هم تاکنون از این داده‌ها برای تعلیم هوش مصنوعی و مدل‌های خود استفاده کرده است. البته شرایط در اتحادیه اروپا کمی متفاوت است و متا اخیراً با ارسال پیامی به افراد، آنها را نسبت به بهره‌گیری از داده‌های عمومی برای تمرین مدل‌های هوش مصنوعی، مطلع کرده است. کاربران اروپایی می‌توانند با مراجعه به قسمت Data Settings در فیس‌بوک اقدام به مدیریت داده‌های خود و به‌اشتراک‌گذاری آنها نمایند.

چنین قابلیتی در اختیار کاربران سایر کشور‌ها قرار ندارد و با گزینه‌های محدودتری مواجه خواهند بود. البته با پرایوت کردن حساب‌های کاربری می‌توان جلوی استفاده از داده‌های پروفایل به‌منظور تمرین هوش مصنوعی را گرفت. همچنین کاربران می‌توانند با نوشتن عبارت /reset-all-ais در چت‌باکس اقدام به حذف داده‌های خود از سرویس هوش مصنوعی متا نمایند. البته از نظر پرفسور موریس، مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از بهره‌برداری شرکت‌ها و پلتفرم‌ها از داده‌های کاربران، عدم به اشتراک‌گذاری آنها است.

منبع: دیجیاتو

برچسب ها: هوش مصنوعی ، متا
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار