مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در سال ۱۴۰۳ بیش از ۴۰ مجرم سابقه دار که هیچ سرنخی برای شناسایی و دستگیری آنان وجود نداشت، با اطلاعات ذخیره شده در بانک اطلاعات هویت ژنتیک شناسایی و دستگیر شدند.

بابک سلحشور مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور در مراسم افتتاح ساختمان پزشکی قانونی شهرستان اسدآباد در استان همدان با اشاره به فعالیت بانک اطلاعات ژنتیک به عنوان یکی از اقدامات مهم و افتخارات سازمان افزود: در سال گذشته بیش از ۲۰۵ هزار نمونه از مجرمین خشن و سابقه دار اخذ و بیش از ۱۱۵ هزار پروفایل ژنتیکی در بانک ذخیره شد.

مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی سازمان همچنین با اشاره به فعالیت‌های پزشکی قانونی در سال گذشته افزود: در سال ۱۴۰۲، بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار پرونده به پزشکی قانونی ارجاع و پاسخ آن برای مراجع قضایی ارسال شد.

وی گفت: از کل پرونده‌های ارجاعی یک میلیون ۸۸۰ هزار مربوط به حوزه معاینات بالینی، ۷۸ هزار مورد مربوط به معاینه اجساد، ۱۵۰ هزار مورد مربوط به آزمایشگاه و ۳۴ هزار مورد نیز مربوط به کمیسیون‌ها بوده است.

هدف پزشکی قانونی ارائه خدمت باکیفیت و سریع به مردم است

سلحشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی و افتتاح اداره پزشکی قانونی شهرستان اسدآباد گفت: بر اساس آمار‌های اعلام شده ماهیانه ۸ تا ۱۰ متوفی به پزشکی قانونی اسدآباد ارجاع می‌شوند که پیش از افتتاح این مرکز لازم بود برای تعیین علت فوت به مرکز استان اعزام شوند، اما خوشبختانه با افتتاح اداره پزشکی قانونی اسدآباد خدمات پزشکی قانونی در همین شهرستان به مردم عزیز ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف پزشکی قانونی ارائه خدمت با کیفیت و سریع به مردم است، اظهار داشت: راه اندازی و افتتاح مراکز از جمله مرکز پزشکی قانونی اسدآباد با تکیه بر همین هدف یعنی ارائه خدمات بهتر به مردم صورت می‌گیرد لذا از همه مسئولین استان و از جمله همکارانم در پزشکی قانونی برای راه اندازی این مرکز کمال قدردانی و تشکر را دارم.

یادآور می‌شود اداره پزشکی قانونی اسدآباد استان همدان که صبح امروز و همزمان با هفته قوه قضاییه افتتاح شد، در زمینی به مساحت ۸۷۶ متر مربع با کاربری معاینات و تشریح به بهره برداری رسیده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.