مدیرعامل توانیر گفت: خوشبختانه امسال رقم ۱۲۰۰ مگاوات صرفه جویی ادارات محقق شد که معادل مصرف برق ۳ یا ۴ استان است البته در روز گذشته مجبور شدیم برق سه وزارتخانه را هم قطع کنیم.

در برنامه میز اقتصاد با موضوع رشد مصرف برق در تابستان، مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت توانیر به سوالاتی پاسخ داد.

این مقام مسئول گفت: عدد کلی میزان مصرف که ۷۷ هزار و ۵۱۴ مگاوات است، تاکنون به ثبت نرسیده بوده و امسال برای پنجمین بار بیش از اوج مصرف سال گذشته، مصرف داشتیم. برای امروز هم به نظر میرسد رقمی در حدود ۷۶ هزار مگاوات به ثبت برسد. طبق تحقیقاتی که انجام شده سالانه ۸۰۰ هزار دستگاه کولر گازی به شبکه مصرف برق اضافه می‌شود که حدود ۱۶۰۰ مگاوات مصرف را به شبکه برق تحمیل می‌کند.

سخنگوی برق در خصوص مصرف برق در ادارات گفت: خوشبختانه امسال رقم ۱۲۰۰ مگاوات را برای صرفه جویی ادارات محقق کردیم که معادل مصرف برق ۳ یا ۴ استان است البته گزارش‌هایی به ما می‌رسد که در برخی از شعبات بانک‌ها مدیریت مصرف برق رعایت نمی‌شود. در روز گذشته مجبور شدیم برق سه وزارتخانه را هم قطع کنیم.

رجبی مشهدی گفت: به ازای هر ۱ درجه افزایش دما در کشور، حدود ۱۸۰۰ مگاوات به میزان مصرف برق اضافه می‌شود که ناشی از کولر‌ها و سیستم‌های سرمایشی است. بر اساس گزارش‌های سازمان هواشناسی، از ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد ۳ تا ۵ درجه افزایش دما پیشبینی شد. در استان‌های مختلف این عدد مختلف بود، اما در بیشترین مورد شهر اهواز به دمای ۵۰ درجه رسید که در چندسال اخیر بی سابقه بوده است.

۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای پاسخ به رشد مصرف برق

او افزود: اگر بخواهیم متناسب با افزایش دما و به تبع افزایش مصرفی که صورت گرفته نیروگاه ایجاد کنیم باید ۶ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی احداث می‌شد. تقریبا به ازای هر کیلووات تولید باید هزار دلار سرمایه گذاری شود. طبق براوردی که انجام شده سالانه ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت برق نیاز داریم که بتوانیم پاسخگوی رشد مصرف باشیم.

مدیرعامل توانیر گفت: بیش از ۹۳ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه تولید برق در کشور ما است و دلیل اینکه امکان پاسخگویی به نیاز ۷۷ هزار مگاواتی مصرف وجود ندارد این است که نزدیک به ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های حرارتی ما است که متاثر از دما ارتفاع میزان ظرفیت عملی آنها با ظرفیت اسمی متفاوت خواهد بود. همه این نیروگاه‌ها در مدار هستند و طبق استاندارد یک نرخ خروج اضطراری هم داریم. تلاش کردیم نرخ خروج اضطراری ما کمتر از استاندارد باشد و در حال حاضر حدود ۱ درصد واحد‌ها به دلایل مختلفی از شبکه خارج هستند.

رجبی مشهدی در تفکیک سبد‌های مختلف تولید انرژی برق گفت: ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه برقابی داریم که تولید آنها در اوج مصرف ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاوات بوده است. نیروگاه‌های حرارتی حدود ۵۵ هزار مگاوات در اوج بار شبانه برق تولید کرده اند. نیروگاه‌های اتمی و نیروگاه‌های مقیاس کوچک نیز هستند و به طور کلی ۶۴ تا ۶۵ ظرفیت تولید نیروگاهی داریم.

۱۷۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی توسط صنایع احداث شده است

سخنگوی برق گفت: در دولت سیزدهم تلاش بر این بود که تولید ظرفیت نیروگاهی به حداکثر برسد. حدود ۹ هزار مگاوات در دولت سیزدهم به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده که ۷ هزار مگاوات آن مربوط به نیروگاه‌های جدید و ۲ هزار مگاوات هم ارتقا ظرفیت نیروگاه‌های موجود است. اما نیاز ما بیش از این مقدار است. بخش صنایع انرژی بر کشور بر اساس قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق باید ۱۰ هزار مگاوات را احداث کنند که ۱۷۰۰ مگاوات از این محل احداث شده است. ۲۲ هزار مگاوات برای سه سال آینده برنامه ریزی شده به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که نیمی از آن نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند.

قطعی های نقطه ای برق ناشی از حوادث و غیرقابل پیش بینی است

او در پاسخ به اینکه علت قطعی‌های اخیر برق در برخی استان‌ها گفت: ما شبکه برق پهناوری داریم و ۱ میلیون کیلومتر طول شبکه‌های ما است که در معرض حوادث طبیعی و زیست محیطی است. در طول تابستان تجهیزات به دلیل افزایش مصرف برق در معرض حادثه بیشتری قرار می‌گیرند. قطعی‌هایی هم که رخ می‌دهد ناشی از حوادث و اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال در تهران دو واحد نیروگاه منتظر قائم را داشتیم که از مدار خارج شدند و موجب قطعی برق شد. خوشبختانه نرخ خاموشی به ازای هر مشترک روند کاهش داشته و از حدود ۱.۲ دقیقه به ازای هر مشترک در روز به ۱.۰۶ در پایان سال گذشته رسیده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۲۲ تير ۱۴۰۳
بله ایشان اصلاح طلب ودر دولت مرحوم رئیسی مدیر عامل توانیر؟!خدایا خودت به داد مردم ایران برس
Germany
ناشناس
۱۸:۳۷ ۲۲ تير ۱۴۰۳
مگر معتقد نبودید که ایران استعداد ۱۵۰ میلیون جمعیت را دارد ؟!!! بیش از ۴۵ سال ثروت و سرمایه ملی کشور یا غارت و چپاول شد یا صرف گسترش دیدگاه ها و سیاست های توسعه طلبی عقیدتی عده ای خاص و محدود در عراق - سوریه و لبنان و یمن ... شد ! کدام زیر ساخت ها و تاسیسات زیر بنایی کشور را به فراخور افزایش جمعیت توسعه و به روزرسانی کرده اید ؟ به غیر از فرسوده و مستهلک کردن امکانات کشور چکار کرده اید ؟ کشور را ویرانه و تبدیل به سرزمین سوخته کرده اید ... شرمتان باد .
Iran (Islamic Republic of)
مانی
۱۱:۱۲ ۲۲ تير ۱۴۰۳
خدایا این مملکت کی از دروغ گویی رها میشه. چرا صداقت اینقدر برای مسئولان بیگانه است. آخه وقتی ۱۲۰۰ مگاوات بشه مصرف برق اصلا همون ۳ استان ( نه ۴ تا) خب مجموع مصرف کل کشور به ۴۰۰۰۰ مگاوات هم نمی رسه که!!! بعد جالبه که در ادامه صحبت میگه مصرف به ۷۶۰۰۰ مگاوات امسال رسيده.!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۴ ۲۲ تير ۱۴۰۳
لوله کشی گاز هم همین است در یک روستا دهها نقطه لوله گاز نشت دارد مشکل نیز حل نمیشه چرا چون مواد اولیه وقطعات تقلبی در لوله کشی گاز استفاده شده
Iran (Islamic Republic of)
امن‌کابین
۰۰:۵۷ ۲۲ تير ۱۴۰۳
خوب‌ای‌ مدیر‌ بابل‌ مدیر‌ کابل‌‌مدیر‌زابل‌.چرابرق‌وزارت‌ خانه‌ رو قطع‌ می‌کنی‌ امورکشور‌عقب‌می‌افتد‌ مگرتوهم‌درانگلتستان‌ درسهای‌فراماسیونری‌ خوانده‌ای...چرا‌بالای‌ پشت‌بام‌ادارات‌ومدرسه‌ ها‌وسازمانها‌که‌ همه‌شان‌نگهبان‌و تجهیزات‌امنیتی‌دارد... تابلوهای‌‌انرژی‌خورشیدی‌نصب‌نمیکنید.؟ ؟؟؟؟هااااااااااء
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۲ ۲۱ تير ۱۴۰۳
تعییر اقلیم سبب آسیب اجتماعی در نتیجه تنش در داخل کشور ها می شود
درست است جنگ سبب آسیب عینی یا لحظه ای شود پس از مدت و گذر زمان قابل ترمیم است اما تغییرات اقلیمی خیلی خیلی آرام و بعد مدت ها قابل درک است که چه آسیبی حتی بیشتر از جنگ به انسان ها وارد می کند

شما چند موشک در خاک اسرائیل می زنیم هیمنه اش را می شکنیم اما از طرفی پیامد سد هایی که در اطراف ایران زده اند شاید ببینیم بگذریم
چرا دور برویم سدی که روی رودخانه هیرمند زده اند چه غنی باشد چه طالبان مغز زنگ زده جرعه جرعه آب رها کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۲ ۲۱ تير ۱۴۰۳
واقعاً شماها باید خجالت بکشید یکی از برترین کشورها در انرژی هستیم در تابستان برق نداریم و در زمستان گاز.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۳ ۲۱ تير ۱۴۰۳
برق دسته جات و تکایا و حسینیه ها را قطع کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۷ ۲۱ تير ۱۴۰۳
قطعی برق کشاوزران را زمین گیر کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۰ ۲۱ تير ۱۴۰۳
ادارات بی رحم از همه پرمصرفترند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۸ ۲۱ تير ۱۴۰۳
برق مساجد و حسینیه ها و ... را قطع کنید .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۵ ۲۱ تير ۱۴۰۳
تا پزشکیان اومد قطع برق شروع شد ، حداقل بزار بیاد سر کار بعدا کارشکنی بکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۵ ۲۱ تير ۱۴۰۳
قطعی برق در شهرستان جهرم از اول سال به بهانه فیوز در پست و مشکلات دیگر و از اول تابستان تا حالا هروز قطعی دو ساعته را شاهدیم که بعضی وقتها در ظهر و شب است صادرات برق را متوقف کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۴ ۲۱ تير ۱۴۰۳
روح رییسی عزیز شاد ۲۵ درصد مردم به جهت سیاست انگیزشی که ایجاد کردند قبض برقشان صفر گردید .یعنی برق مجانی ..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۷ ۲۱ تير ۱۴۰۳
خوب این سه وزارتخانه را چرا اعلام نمیکنید؟ وزارتخانه الف فرزند ب؟
آخرین اخبار