کد خبر: ۴۵۶۱۸۸۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۶:۰۴
نگاهي كلان به بازيهاي همبستگي كشورهاي اسلامي؛

با توجه به وجود بيش از يك و نيم ميليارد مسلمان در جهان، برگزاري بازيهاي كشورهاي اسلامي مي تواند در آينده اي نه چندان دور به يكي از بزرگترين رويدادهاي ورزشي جهان تبديل شود.

به گزارش خبرنگار ورزشي باشگاه خبرنگاران حضور ورزشكاران به عنوان نمايندگان مسلمان جهان خود مي تواند به تشكيلاتي عظيم براي تبليغ دين اسلام تبديل شود و اين ميدان در آگاهي و بيداري ديگر افراد با اديان مختلف نقش قابل توجهي داشته باشد.

*عربستان ميزبان اولين گردهمايي ورزشكاران مسلمان

نخستين دوره بازيهاي همبستگي كشورهاي اسلامي به ميزباني عربستان سعودي و مسابقات در چهار شهر مكه، مدينه و جده و طائف برگزار شد.

عربها كه طي سالهاي اخير در برگزاري مراسم افتتاحيه و اختتاميه رويدادهاي ورزشي عملكرد درخشاني را از خود نشان داده بودند تنها براي برگزاري مراسم افتتاحيه نخستين دوره بازيهاي همبستگي كشورهاي اسلامي بيش از 19 ميليون دلار هزينه كردند.

شش هزار ورزشكار از 55 كشور مسلمان در نخستين دوره اين مسابقات حضور داشتند كه در 13 رشته ورزشي كه فقط در بخش مردان بود، برگزار شد.

در نخستين دوره بازيهاي همبستگي كشورهاي اسلامي كه از 20 فروردين تا اول ارديبهشت ماه سال 1384 برگزار شد بيش از 355 مدال در سه رنگ شامل 108 طلا، 108 نقره و 139 برنز به برترين هاي رشته هاي مختلف اهدا شد.

عربستان سعودي ميزبان اين رقابت ها با 24 مدال طلا، 17 نقره و 19 برنز مقام قهرماني نخستين دور، اين رقابت ها را از آن خود كرد، كشورهاي مصر و قزاقستان به ترتيب با مجموع 42 و 27 مدال سه رنگ مقام هاي دوم و سوم را به دست آوردند.  42 مدال مصريها شامل 14 طلا، 15 نقره و 13 برنز و 27 مدال قزاقها شامل 13 لا، 8 نقره و 6 برنز بود، جمهوري اسلامي ايران نيز با كسب 10 مدال طلا، 9 نقره و 11 برنز مكان چهارم جدول نخستين دوره بازيهاي همبستگي كشورهاي اسلامي را از آن خود كرد.

*تلاش هاي بي ثمر ايران براي دومين رويارويي مسلمانان



مسئولان كميته ملي المپيك و ورزش ايران تلاش خود را براي پذيرفتن ميزباني دومين دوره بازي هاي همبستگي كشورهاي اسلامي بكار گرفتند، قرا بود اين بازي ها در 17 رشته و در سه شهر تهران، مشهد و اصفهان برگزار شود اما به دليل وجود برخي مشكلات اين رقابت ها برگزار نشد.

** از عربستان تا اندونزي

قرار است سومين دوره مسابقات همبستگي كشورهاي اسلامي در اندونزي و در شهر پالم بانگ مركز استان سوماتراي جنوبي برگزار شود.

اين رقابت ها از تاريخ 22 سپتامبر تا 11 اكتبر (31 شهريور ماه لغايت نهم مهر ماه) در 13 رشته ورزشي (دووميداني، ورزش هاي آبي شنا) تيروكمان، بدمينتون، بسكتبال، كاراته، فوتبال، تكواندو، تنيس، واليبال ساحلي، واليبال سالني، وزنه برداري و ووشو برگزار مي شود.

** اعزام نمايندگان ايران به اندونزي

مسئولان كميته ملي المپيك با در نظر گرفتن ملاك مدال آوري اقدام به اعزام ورزشكاران در شش رشته به اين دوره از بازي هاي اسلامي كردند.

بر اين اساس 88 ورزشكار ايراني در قالب رشته هاي ووشو، دووميداني، كاراته، تيروكمان، تكواندو واليبال در سومين دوره بازي هاي كشورهاي اسلامي حضور خواهند داشت.

كل اعضاي كاروان اعزامي ايران به اندونزي 140 نفر است با اين احتساب 52 نفر شامل مربي، پزشكي، فيزيوتراپ و ... همراه ورزشكاران شركت كننده هستند.

** اسامي ورزشكاران مسلمان ايراني در اندونزي

ورزشكاران اعزامي ايران به سومين دوره بازي هاي همبستگي كشورهاي اسلامي به شرح زير است:
 
**ووشو:
 11 ورزشكار مرد همراه با سه ورزشكار زن تركيب تيم ملي ووشو اعزامي به بازي هاي كشورهاي اسلامي را تشكيل مي دهند كه عبارتند از :
مردان : محسن احمدي احساس پيغمبري،علي بختياري كبوتركي، علي يوسفي، امير سجاد عباسي، محسن محمد سيفي، علي وطن خواه، معين حاجي زاده، فرشاد عربي، نويد مكوندي، ابراهيم فتحي ارگاني.
بانوان: نفيسه پورگنجي، هانيه رجبي، حميده برخور.

** دووميداني:
تيم ملي دووميداني در قالب 9 ورزشكار آقا و دو دونده خانم در بازي هاي كشورهاي اسلامي شركت مي كند كه اسامي آن ها عبارتند از:
مردان: سجاد مرادي، احسان حدادي، محمد ارزنده، كيوان قنبرزاده، مح مد صميمي، كاوه موسوي، احمد فرود، رضا قاسمي، محمد محسن رباني،
بانوان: ليلا رجبي، مريم طوسي

** كاراته:
 تركيب تيم ملي كاراته براي حضور در بازي هاي كشورهاي اسلامي با حضور مجموع 21 كاراته كا در دو بخش آقايان و بانوان بسته شده است.
در بخش مردان: فريد حقيقي، سعيد احمدي، فرزاد محمد خانلو، آرمين روشني اسكويي، سجاد گنج زاده، احد شاهين هرق، ذبيح الله پورشب، مهدي سلطاني، سعيد حسني پور، مجيد حسني نياي ديلمي، هامون درفشي پور، حسين سمندر.
بانوان: الهه رضا زاده، فاطمه چالوكي، محمد افسانه، دلارام دوستي، حميده عباسعلي، پگاه زنگنه، نجمه سادات قاضي زاده، نسرين دوستي، الناز تقي پور.

** تيروكمان:
تعداد ورزشكاران زن و مرد اعزامي به اندونزي در رشته تيروكمان درعدد شش مساوي است.
مردان: بهزاد پاكزاد، غلامرضا رحيمي، روزبه نظريان، حمزه نكويي، امير كاظم پور، اسماعيل عبادي
بانوان: ساره اسدي، مريم محمود سرشت، آمنه مرزوقي، مهتاب پارسا مهر، مينو عابدي، سارا تبيان

** تكواندو:
تعداد ورزشكاران خانم و آ‌قا در رشته تكواندو هم مانند تيراندازي است و در مجموع شاهد حضور 18 تكواندوكار در مسابقات كشورهاي اسلامي هستيم.
اسامي تكواندوكاران اعزامي عبارتند از:
مردان كيوروگي: بهنام بيات، مهدي خدابخش، افشين ساكت، محمد خمسه، اميد عميدي، محمد باقري معتمد.
بانوان كيوروگي: سوسن حاجي پور، پريسا فرشيدي، اكرم خدابنده، فاطمه روحاني، شكرانه ايزدي، سمانه شش پري.
مردان پومسه: حسين بهشتي، محمد نادري، مهدي جمالي فشي.
بانوان پومسه: مهسا مرداني، نسترن ملكي آدراني، بهاره قادريان.

** واليبال:
تركيب واليبال ايران براي حضور در بازي هاي كشورهاي اسلامي طبق روال هميشه با 12 بازيكن بسته شد كه اسامي آن ها عبارت است از:
محمد طاهروادي، فرهاد پيروت پور، رضا صفايي، مجتبي يوسفي، علي رضا جلالي، مصطفي شريفات، مجتبي قلي زاده، سيد محمدرضا حسيني پويا، محمد حسن صنوبر، سيد علي سجادي، حسين حسن پور، بهزاد حيدرشاهي.

** زمان اعزام و بازگشت تيم ها

تيم هاي واليبال و كاراته اولين رشته هايي هستند كه با اعضاي كادر پزشكي 27 شهريور ماه به اندونزي سفر كردند اعزام تيم هاي تيروكمان و دووميداني هم 28 شهريور ماه انجام شد، ملي پوشان ووشو و تكواندو هم اول مهر ماه عازم اندونزي مي شود.

بازگشت تيم هاي كاراته، واليبال، تيروكمان و ووشو تكواندو به ترتيب پنجم، نهم و دهم مهر ماه پيش بيني شده است.



**برنامه ورزشکاران ایران در بازی های اسلامی / پرچم ايران در محل بازي ها به اهتزاز درآمد

سومین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی از دوشنبه، در پالم بانگ آغاز می‌شود.

برنامه و اسامی ورزشکاران ایران در سومین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی به شرح زیر است:

کاراته: کاتا و کومیته-انفرادی و تیمی

23 سپتامبر/ اول مهرماه:

وزن منهای  84 کیلوگرم کومیته مردان: مهدی سلطانی

به اضافه 84 کیلوگرم کومیته مردان: ذبیح اله پورشیب

منهای 68 کیلوگرم کومیته زنان: پگاه زنگنه

به اضافه 68 کیلوگرم کومیته زنان: حمیده عباسعلی

کاتای انفرادی مردان و زنان:

کاتای انفرادی بانوان: مهسا افسانه

کاتای انفرادی مردان: فرید حقیقی

24 سپتامبر/ دوم مهرماه:

منهای 67 کیلوگرم کومیته مردان : سعید احمدی

منهای 75 کیلوگرم کومیته مردان : سعید حسنی پور

منهای 55 کیلوگرم کومیته زنان: فاطمه چالاکی

منهای 61 کیلوگرم کومیته زنان: دلارام دوستی

کاتای تیمی مردان و زنان

کاتای تیمی مردان: احد شاهین، فرزاد محمدخانلو و آرمین روشنی

کاتای تیمی بانوان: مهسا افسانه، الناز تقی پور و نجمه قاضی زاده

25 سپتامبر/ سوم مهرماه:

منهای 55 کیلوگرم کومیته مردان: مجید حسن نیا

منهای 60 کیلوگرم کومیته مردان: هامون درفشی پور

منهای 50 کیلوگرم کومیته زنان: نسرین دوستی

26 سپتامبر/ چهارم مهرماه:

کومیته تیمی مردان و زنان:

کومیته تیمی مردان: سجاد گنج زاده، حسین سمندر، ذبیح اله پورشیب، مهدی سلطانی، سعید حسنی پور، سعید احمدی، هامون درفشی پور.

کومیته تیمی بانوان: دلارام دوستی، پگاه زنگنه، حمیده عباسعلی، الهه رضا زاده

تکواندو:

شنبه : 6 مهرماه - ساعت 9 الی 15:30

رقابت های پومسه تیمی و انفرادی مردان و زنان

پومسه مردان(حسین بهشتی،محمد نادری و مهدی جمالی)

پومسه بانوان(مهسا مردانی،نسترن ملکی و بهاره قادریان)

مردان و زنان ایران

یکشنبه: 7 مهر ماه - ساعت 9 الی 15:10

کیوروگی

68- مردان: محمد باقری معتمد

62- زنان : پریسا فرشیدی

دوشنبه 8 مهر ماه - ساعت 9 الی 15:10

کیوروگی

53- زنان: سمانه شش پری

74- مردان: بهنام بیات

73+ زنان: اکرم خدابنده لو

87+ مردان: مهدی خدابخشی

سه شنبه 9مهر ماه - ساعت 9 الی 15:10

کیوروگی

57- زنان: سوسن حاجی پور

67- زنان: شکرانه ایزدی

80- مردان: افشین ساکت

73- زنان: فاطمه روحانی

87- مردان: امید عمیدی

دوومیدانی:

چهارشنبه، روز اول - سوم مهرماه

کیوان قنبرزاده در فینال پرش ارتفاع – 16:00

مریم طوسی – 100 متر مقدماتی  17:10 -  فینال 19:50

رضا قاسمی – 100 متر مقدماتی  17:30  -  فینال 20:00

سجاد مرادی – 800 متر مقدماتی 19:30

پنجشنبه، روز دوم – چهارم مهرماه

احسان حدادی و محمد صمیمی – فینال پرتاب دیسک 16:05

احمد فرود – فینال 3 هزار متر مانع -  16:50

محمد ارزنده – فینال پرش طول – 19:00

لیلا رجبی – فینال پرتاب وزنه – 19:05

سجاد مرادی – فینال 1500 متر – 19:10

جمعه – روز سوم – پنجم مهرماه

کاوه موسوی – فینال پرتاب چکش – 16:00

رضا قاسمی – 200 متر مقدماتی  – 16:10  – فینال این ماده 19:10

مریم طوسی – 200 متر مقدماتی – 16:40  – فینال این ماده 19:20

شنبه ، روز چهارم – ششم مهرماه

محمد محسن ربانی – فینال پرش با نیزه – 16:05

سجاد مرادی  – فینال 800 متر – 17:00

ووشو:

در دو بخش تالو(فرم یا نمایشی و ساندا یا همان بوکس چینی)

بر اساس برنامه ارائه شده رقابت‌های تالو صبح تا ظهر و رقابت‌های ساندا بعد از ظهر برگزار می‌شود.

شنبه 6 مهر ماه

صبح ساعت 9:00 تا 12:00 رقابت های تالو

ساعت 2:00 تا 17:30 عصر رقابت‌های ساندا

52 کیلوگرم – معین حاجی زاده

56 کیلوگرم – علی بختیاری

60 کیلوگرم – علی یوسفی

65 کیلوگرم – محمد سیفی

70 کیلوگرم – سجاد عباسی

در ساندا هر ورزشکاری که بتواند مقابل حریف پیروز شود به دور بعد راه می یابد. هر ورزشکار در روز فقط یک مسابقه می دهد.

یکشنبه 7 مهر ماه

صبح ساعت 9:00 الی 12:00 رقابت های تالو

ساعت 14:00 تا 17:30 عصر رقابت های ساندا برگزار می شود.

دوشنبه 8 مهر ماه

صبح ساعت 9:00 الی 12:00 رقابت های تالو

ساعت 14:00 تا 17:30 عصر  رقابت های ساندا

سه شنبه 9 مهر ماه

 صبح ساعت 9:00 الی 12:00 رقابت های تالو

ساعت 14:00 تا 17:30 عصر  رقابت های ساندا

نفیسه پورگنجی: تالو چانگ چووان

هانیه رجبی: چانگ گوان

احسان پیغمبری: تالو چانگ چوان

حمیده برخور: تالو تای چی چوان

فرشاد عربی: تالونان گوان نان دائو

علی وطن خواه: تالو تای چی چوان

نوید مکوندی: دوئلین(تیمی)

ابراهیم فتحی: دوئلین

محسن احمدی: دوئیلین

تیر اندازی کمان:

روز اول: دوشنبه اول مهر ماه

تمرین رسمی – چک تجهیزات – جلسه فنی

روز دوم : سه شنبه 2 مهر ماه

ساعت 8 الی 13:16

رقابت های ریکرو

روز سوم: چهارشنبه 3 مهر ماه

کوالی کامپوند

روز چهارم: پنج شنبه 4 مهر ماه

حذفی انفرادی ریکرو تا فینال

روز پنجم: جمعه 5 مهر ماه

حذفی کامپوند – انفرادی و فینال

روز ششم: شنبه 6 مهر ماه

حذفی و فینال تیم ریکرو

روز هفتم: یکشنبه 7 مهر ماه

حذفی و فینال تیم کامپوند

روز هشتم: دوشنبه 8 مهر ماه

حذفی و فینال میکس تیم ریکرو و میکس تیم کامپوند

نفرات اعزامی در رشته های ریکرو و کامپوند :

رشته ریکرو : بهزاد پاکزاد، غلامرضا رحیمی، روزبه نظریان، ساره اسدی، مریم محمودی سرشت و آمنه مرزوقی

رشته کامپوند: امیر کاظم پور، اسماعیل عبادی، حمزه نکوئی، مهتاب پارسامهر، مینو عابدی و سارا تبیان.

والیبال:

گروه یک این رقابت ها تیم های اندونزی، مصر، بحرین ، لیبی و ترکمنستان

گروه دو تیم ملی "ب" والیبال ایران ،کامرون، کویت، ترکیه و قطر

دوشنبه یکم مهرماه:

ساعت 12، ترکیه – کامرون

ساعت 14، مصر – لیبی

ساعت 16، ایران – قطر

ساعت 18، اندونزی – ترکمنستان

سه شنبه دوم مهرماه:

ساعت 12، قطر – کویت

ساعت 14، ترکمنستان – عربستان سعودی

ساعت 16، ایران – ترکیه

ساعت 18، اندونزی – مصر

چهارشنبه سوم مهرماه:

ساعت 12، کویت – کامرون

ساعت 14، عربستان سعودی – لیبی

ساعت 16، ترکیه – قطر

ساعت 18، مصر – ترکمنستان

( ایران استراحت دارد)

پنج شنبه چهارم مهرماه:

ساعت 12، ایران – کامرون

ساعت 14، اندونزی – لیبی

ساعت 16، ترکیه – کویت

ساعت 18، مصر – عربستان سعودی

جمعه پنجم مهرماه تمامی تیم های شرکت کننده استراحت دارند.

شنبه ششم مهرماه:

ساعت 12، ایران – کویت

ساعت 14، ترکمنستان – لیبی

ساعت 16، کامرون – قطر

ساعت 18، اندونزی – عربستان سعودی
پس از پایان مرحله مقدماتی، دو تیم برتر هر گروه راهی مرحله نیمه نهایی می شوند و به صورت ضربدری با هم بازی می کنند تا در آخرین روز رقابت ها تیم های پیروز این بازی ها برای عنوان قهرمانی و تیم های بازنده برای کسب عنوان سومی به مصاف یکدیگر بروند.
 
*گفتني است امروز در افتتاحيه اين بازي ها پرچم ايران در محل برگزاري بازي ها به  اهتزاز درآمد و ورزشگاران کشورمان در پيش ديدگان مسئولان برگزاري رقابت ها رژه رفتند.
 
افشارزاده دبير کميته ملي المپيک هم از نزديک شاهد برگزاري مراسم افتتاحيه است.
 
شايان ذکر است کاروان تکواندوي ايران هنوز عازم رقابت ها نشده است./آق
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت آسمان صبح فردا-صفحه خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر