خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | yjc.ir

کد خبر: ۴۶۰۶۲۱۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۵
شهرداری منطقه 22، با مطالعه و ساخت در زمینه نانو تیوب کربن برای حذف آلاینده های بنزن و تولوئن از جایگاه های سوخت موجود در این محدوده از پایتخت، گام جدی برداشته است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ حسین مرادی شهردار منطقه در این باره گفت: « آلودگی هوا همواره بعنوان یک مشکل اساسی در شهرهای بزرگ مورد توجه بوده است. ترکیبات آلی فرار نیز بعنوان یکی از آلاینده‌های مهم در هوای شهر تهران است که در اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین بویژه در جایگاههای سوخت و خودروها بوجود می آید. منطقه 22 تهران به عنوان یکی از مناطق پیشرو در توجه به مسائل زیست محیطی، استفاده از فن آوری های نوین برای کاهش آلاینده ها را در اولویت کاری خود قرار داده است. در این راستا این منطقه با مشارکت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، مطالعه کاهش آلاینده های بنزن و تولوئن را در جایگاه های بنزین با استفاده از نانو تیوب کربن مورد بررسی قرار داد. »
وی در ادامه افزود: « نانو تکنولوژی بعنوان یک فناوری کاربردی در دهه های اخیر مورد توجه قرار گرفته و کاربرد این فناوری در حوزه های مختلف، متفاوت است. این فناوری با تولید محصولات متنوع در بخش های شیمی، انرژی و محیط زیست کاربرد فراوانی دارد. این روش نوین برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار می گیرد.»
گفتنی است در پروژه نامبرده با استفاده از نرم افزارهای مختلف و با توجه به خواص جذبی گازها توسط نانولوله های سنتز شده، به مدلسازی سیستم حذف آلاینده ها اقدام شده و این مدل سازی با تعداد مختلفی از نانوتیوب ها انجام شد. در نهایت سیستم بهینه برای نصب در یکی از پمپ بنزین های منطقه 22 شهرداری، انتخاب شده است. /ف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: