پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران | yjc.ir

۵۱ : ۰۷ - سه‌شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۳
کد خبر:۴۶۲۲۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۶
گروه موسوم به "دولت اسلامی در عراق و شام" (داعش) علاوه بر اقدامات تروریستی در سوریه و عراق، با استفاده از محیط آزادی که شبکه های اجتماعی در اختیار این گروه قرار داده، دست به اقدام عجیبی زده و، بریدن سر انسان ها را در کمال خونسردی آموزش می دهد.
 به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل ازشبکه العالم؛  یک نویسنده عرب طی مقامله ای در "السفیر" در این باره می نویسد: گروه "دولت اسلامی در عراق و شام" (داعش) که بر مبنای تمایالات خود حکم صادر می کند، دست به کشتار می زند و هرچه بخواهد به زبان می آورد، با صداهای مخالفان در رسانه های جدید چه کار می کند؟

این نویسنده عرب می افزاید: (داعش) چگونه این صداها را که هر روز بر تعداد آن افزوده می شود، ساکت می کند؟ آیا آنها را نابود می سازد و باعث می شود که در فضا محو شوند؟
واقعیت این است که حمله به "مخلوقات فضایی" در فضای مجازی از سرزمین "حماسه ها" یا همان که داعش آن را (سرزمین عراق و شام) می نامد آغاز شده است.

داعش همان طور که وجود خود را در اخبار روزمره، رسانه ها، خواب و بیداری، صفحه های تلویزیون و  گزارش ها تحمیل می کند، در فضاهای مجازی نیز در حال رشد است.
نکته جالب توجه این که این گروه بر همکار و همرزم خود یعنی "جبهه النصره" که گروهی برخوردار از توان سیاسی و رسانه ای مشابه است، غلبه کرده است.

افراطی گری و تندروی بی سابقه " داعش" در کنار تحرک رسانه ای اش در فضای مجازی، موجب به نمایش گذاشته شدن تصویری منحصر به فرد از این گروه شده است.

داعش باعث شده است که همه بتوانند رفتارها و اقدامات آن را پی گیری کنند که البته این امر بسیار خطرناک است بویژه اگر طرف پی گیری کننده تمایل به افراطی گری داشته باشد.
" داعش" در صفحه تویتر خود، نوشته است: دولت اسلامی عراق و شام پایدار است و به یاری خداوند ادامه خواهد داشت، قوانین الهی به واسطه آن اجرا و حقوق غصب شده مسلمانان از طریق آن بازگردانده خواهد شد.اما از نظر "داعش" هر کس که به این امر ایمان نداشته باشد، دشمن مطلق است.

این "مهاجمان جدید" هرچند که تلاش می کردند خود را سنتی نشان دهند اما، با مقتضیات زمان پیش می روند.فعالیت این گروه در شبکه اجتماعی تویتر به چند بخش تقسیم می شود اما رسالت و هدف آن یکی می باشد و آن تاسیس "دولت خلافت" است.

" شیران دولت اسلامی" ، " باز های دولت اسلامی"، "یاران دولت اسلامی و "ولایت شام" از جمله اسامی صفحات این گروه در تویتر است اما "مؤسسه الاعتصام" نام حساب اصلی "داعش" در تویتر می باشد که شعار آن "اعتصموا" است.

صفحه "مؤسسه الاعتصام" تعریفی از هویت خود ارائه نکرده است و تنها از یک حساب تولیدات رسانه ای به نام "مؤسسه اجناد" تبعیت می کند.

صفحه مؤسسه الاعتصام در برگیرنده سرودهای خاصی چون" امت من سستی پذیر نبود" و تصاویر جنگجویانی مانند ابوالبراء المدنی، است.

مؤسسه اجناد نیز از یک حساب دیگر"داعش" در تویتر به نام "دولت عراق و شام" که یکی از حساب های بسیار فعال داعش در تویتر است، تبعیت می کند.

داعش در مقدمه معرفی خود در حساب کاربری " دولت عراق و شام" می پرسد: شیران کجایند؟! (منظور داعش از شیران، عناصر مسلح است). داعش در مقدمه مختصر خود می افزاید: این شیران باید در یک خیز قید و بند اسارت را کنار بزنند و به "جهاد" بپردازند.
شصت هزار کاربر پیگیر صفحه"دولت عراق و شام " هستند و البته تنها دستاورد آن در تبلیغ برای تاسیس خلافت اسلامی در عراق و شام خلاصه نمی شود بلکه سعی  می کند تا همه تندرو ها را نیز جذب کند.

بر اساس اصول و عرف داخلی داعش، فعالیت این گروه در شبکه اجتماعی فیسبوک، ممنوع است و در فیسبوک تنها صفحاتی دارد که شمار کاربران آن بیش از چند صد نفر نیست.
بنابراین داعش یک نام یک سفینه فضایی یا عنوان یک فیلم کمدی نیست و باید از به کار بردن عبارت داعش اجتناب کرد زیرا هر کس به خود جرات دهد و از لفظ "داعش" به جای دولت اسلامی عراق و شام، استفاده کند، 70 ضربه شلاق می خورد زیرا هیات شرعی سرکرده این گروه، با استفاده از این نام مخفف مخالفند.

"داعش" یک وزارت تبلیغات دارد که بیانیه هایی چون "آرایش نکن، جین نپوش، ریش نتراش و دیگر شعارها را صادر می کند؛ این وزارتخانه تابع حکم هیات شرعی است که مرجع صدور فتوا می باشد.

وزارت تبلیغات به کسانی که صفحاتش را در فضاهای مجازی پیگیری می کنند یاد می دهد که چگونه با مهربانی سر انسان را از بدنش جدا کنند؛ همچنین به آنها یاد می دهد که جنگهای دولت اسلام از کجا شروع می شود و درنهایت پنجره هایی از سرزمین جنگ را به روی کاربران می گشاید، کاربر را به خیابان ها و مناطق مختلف فضای مجازی می برد تا "مجاهدان" خود را به آنها معرفی کند.

نویسنده مقاله در پایان خاطرنشان می کند که این همه جنجال داعش بدون شک، تبلیغات عوامفریبانه ارزش های افراط گرایانه است؛ چرا که این جماعت هلهله کنان انسان های بی گناه را به قتل می رسانند و صحنه های هولناک اقدامات خونین خود را در غالب تصاویر ویدیویی ارائه می کنند.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر: