کد خبر: ۶۳۲۲۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛‌

 میزان آمادگی ایران در مقابله با زلزله در برنامه گفت و گوی ویژه خبری بررسی شد. 

گفتگوبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سایه روشن میزان آمادگی‌ها در ایران برای مقابله با زلزله در گفت و گوی ویژه خبری بررسی شد. 

علی مرادی رئیس مرکز زلزله شناسی اظهار کرد: اینکه گفته می شود این زلزله پیش بینی شده بود، شایعه‌ای بیش نیست.

وی افزود:علم زلزله شناسی تا این اندازه پیشرفت نکرده که بتواند وقوع زلزله را پیش بینی کند متاسفانه پس از زلزله این گونه شایعات و اظهارات مطرح می‌شود با این حال ما همه اطلاعات را رصد می‌کنیم.

مرادی ادامه داد: آخرین زمین لرزه بزرگ تهران در سال 1830 رخ داده است اما معمولا اظهاراتی مطرح می‌شود که بعد از گذشت 150 سال زمین لرزه بزرگ تهران مجددا تکرار می‌شود این در حالی است که برخی محققان 170 الی 200 سال را زمان بازگشت زلزله در نظرگرفته اند.

رئیس مرکز زلزله شناسی گفت: این دوره بازگشت با استفاده از روشهای تجربی، آماری، و گمانه زنی بر روی گسل‌ها به دست می‌آید با این حال باید دانست زمین چندان رفتار منظمی ندارد که به طور قطع بتوان زمان بازگشت زلزله های قدرتمند را پیش بینی کرد.

در ادامه این برنامه مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره عملیات امداد ونجات در کرمانشاه و مناطق زلزله زده اظهار کرد: امداد و نجات به پایان رسیده و مرحله دوم آوار برداری هم از امروز صبح آغاز شده است.

سلیمی گفت: در تلاشیم با توجه به سرمای پیش رو ، عملیات آوار برداری سنگین را ادامه دهیم تا بتوانیم هرچه سریعتر آن را به پایان برسانیم.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر درباره افزایش احتمالی تلفات زلزله کرمانشاه بیان کرد: مطمئنا تلفات زلزله چندان افزایش نخواهد داشت اما اگر عملیات امداد و نجات انجام نشود امکان آوار برداری وجود نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: زلزله زدگان باید در صورت مفقودی اعضای خانواده هایشان مراتب را به مسئولان امداد و نجات اطلاع دهند، خوشبختانه امروز به جز یک مورد، مفقودی دیگری گزارش نشده است.

در ادامه این برنامه بهنام سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور درباره وقوع زلزله در کلانشهرها و بروز خسارات افزود: حدودا 45 مخاطره طبیعی در دنیا وجود دارد که احتمال وقوع 20 مورد آن در ایران است.

وی یادآور شد: بخش اعظمی از کشور ما روی خط زلزله قرار دارد و در سالهای گذشته زلزله رودبار و منجیل و بم در کشورمان رخ داده در واقع زلزله حادثه ای است که علم تا به امروز نتوانسته وقوع آن را پیش بینی کند.

سعیدی ادامه داد: شاخص های حوادث طبیعی میزان و تاثیر متفاوتی بر محیط ومردم دارد گاهی زلزله قدرت پایینی دارد لذا قدرت تخریب و خسارت کمتری هم به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سند آسیب شناسی کلانشهرها تهیه، تدوین و تصویب شده است، در واقع در این سند بررسی شده که در صورت وقوع حادثه ، یک کلانشهر تا چه اندازه آمادگی دارد.

وی اضافه کرد: در این سند وظایف دستگاه های مختلف در برابر وقوع حوادث طبیعی تعریف شده است.

سعیدی یادآور شد: خوشبختانه اکنون این سند در هیئت وزیران تصویب شده و به دستگاه های ذیربط هم ابلاغ شده است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد:ایران امسال در بحث مقاوم سازی مدارس جایزه ساساکاوا کشور ژاپن را به خود اختصاص داد.

وی بیان کرد: سالانه 200 هزار واحد مسکونی در روستاها مقاوم سازی میشود، همچنین در بحث های پیش بینی و پیشگیری مخاطرات طبیعی هم اقدامات زیادی صورت گرفته است به طوری که همه فرمانداران کشور و اعضای شورای هماهنگی آموزش های لازم را در این زمینه کسب کرده اند.

سعیدی تاکید کرد: متاسفانه هنوز بافت فرسوده، ساختمان های غیر مقاوم و مدارسی که نیازمند نوسازی هستند در کشور وجود دارد لذا باید با استفاده از منابع و امکانات دولت این مشکلات را برطرف کرد.

همچنین مهدی هاشمی استاد دانشگاه در ادامه این برنامه گفت: معتقدم از 43 نوع مخاطرات طبیعی با 34نوع آن در کشورمان مواجه هستیم و 90 درصد از سکونتگاه های ما در معرض خطر بلایای طبیعی هستند.

وی افزود: ایران جز 10 کشور اول دنیاست که در معرض خطر بلایای طبیعی قرار دارد.

هاشمی ادامه داد: در سال 82 که زلزله بم به وقوع پیوست، مقام معظم رهبری از مناطق زلزله زده بازدید و اعلام کردند باید تدبیری کرد و سازمانی مقتدر و قدرتمند وظیفه مدیریت بحران را عهده دار شود لذا در سال 86 سازمان مدیریت بحران از اداره کل به جایگاه معاونت وزارتخانه ارتقا یافت.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهایی که در معرض وقوع مخاطرات طبیعی قرار ندارند برای مقابله با بلایای طبیعی وزارتخانه تشکیل دادند اما در کشور ما با وجودی که اقداماتی در این زمینه شکل گرفته هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی بیان کرد: سه دهم درصد از بودجه برای موضوع مدیریت بحران اختصاص یافته است همچنین یک درصد بودجه کل عمومی برای پیشگیری و یک و دو دهم درصد هم برای جبران خسارت در نظر گرفته شد اما متاسفانه هم در دولت گذشته و هم دولت فعلی، بودجه ای که برای مدیریت بحران تخصیص یافت در واقع صرف هزینه های این حوزه نشد.

هاشمی همچنین درباره پیش بینی زلزله متذکر شد: پیش بینی زلزله به صورت قطعی امکان پذیر نیست اما با تمرکز بر مطالعات و فعل و انفعالات داخلی زمین می‌توان تغییرات آن را دریافت.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در کرمانشاه زلزله های خفیفی قبل از این زلزله قدرتمند رخ داده بود لذا اگر دستگاه های زلزله نگار می‌توانستند آنها را ثبت کنند حداقل امکان ایجاد آمادگی وجود داشت.

علی مرادی رئیس مرکز زلزله شناسی در ادامه گفت: پیش لرزه هایی در زلزله کرمانشاه به ثبت رسید و ما مراتب اطلاع رسانی را اعلام کردیم.

وی افزود: همچنین سه پیش لرزه با قدرت 4 الی 5/4 ریشتر حدودا 43 دقیقه قبل از وقوع زلزله اصلی به ثبت رسید بنابراین به مردم اعلام آمادگی کردیم تا منازل خود را ترک کنند و دچار خسارت و حادثه نشوند.

رئیس مرکز زلزله شناسی یادآور شد: اگر ایستگاه های لرزه نگاری کاملتری داشتیم مطمئنا تعداد پیش لرزه های بیشتری ثبت می‌شد چراکه معقتدم زلزله ای با قدرت 7/2 ریشتر قطعا پیش لرزه های بیشتری ثبت می‌کند.

مرادی خاطرنشان کرد:پیش از وقوع زلزله در مناطق خسارت دیده در خواست دستگاه های زلزله نگاری داشته ایم اما متاسفانه برای ایستگاه های لرزه نگاری از نظر دستگاه های توسعه ای عقب ماندگی های زیادی در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم توسعه 400 ایستگاه لرزه نگاری پیش بینی شده بود، اضافه کرد: اکنون 125 ایستگاه لرزه نگاری در کشور وجود دارد در حالی که باید 451 ایستگاه در کشور داشته باشیم.

سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه برنامه با اشاره به اینکه برای بحث های بازسازی و مقاوم سازی سالانه200 هزار واحد مسکونی در بافت های روستایی مقام سازی می‌شود،گفت: ایران کشوری مخاطره خیز است به طوری که در میان کشورهای دنیا در بحث مخاطرات طبیعی حائز رتبه هستیم.

 وی با اشاره به اینکه مردم و مسؤلان باید باور به بحران داشته باشند، ادامه داد: چرا اولین طرح حاشیه نشینی غیراصولی ساخته شده و کسی مانع از ساخت آن نشده است، مسئولين باید پاسخگو باشند.

 سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: در صورتی که نظارت، جا نمایی مکان، کارگر ماهر و مصالح استاندار رعایت شده باشد، دلیلی بر تخریب وجود ندارد.

 سعیدی با اشاره به اینکه ساختمان سازمان مدیریت بحران در 9 استان کشور آماده است و در سایر استان ها در حال آماده سازی و تکمیل است، عنوان کرد: سازمان مدیریت بحران تکلیف دستگاه ها را مشخص کرده و در این رابطه 14 کارگروه تعیین شده است.

 وی افزود: سال گذشته شورای عالی مدیریت بحران کشور دو جلسه برگزار کرد.

 هاشمی استاد دانشگاه در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه ساختمان مدیریت بحران باید مشخصات و استانداردهای لازم را داشته باشد، گفت: کار مردم را باید به خود آنها واگذار کرد، با کمک و مشارکت نهادهای عمومی غیر دولتی در بحث پیشگیری و مدیریت بحران می توان باری را از دوش دولت برداشت لذا باید بخش خصوصی را بیشتر درگیر موضوع کرد.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه این زلزله عمق و وسعت زیادی دارد، اظهار داشت: هزار و930 روستا و7 شهرستان درگیر زلزله بودند.

 وی با اشاره به اینکه از فردا نواقص و مشکلات برطرف خواهد شد، گفت: اکنون کار اسکان ضروری و کمک رسانی در حال انجام است.

 مرادی در بخش دیگری با اشاره به اینکه این زلزله240 پس لرزه داشت که24 مورد بالای4 ریشتر بود افزود: برای زلزله7/3 ممکن است تا چند ماه پس لرزه ادامه پیدا کند.

 وی با اشاره به اینکه این زلزله در عمق18 کیلومتری زمین رخ داده است, عنوان کرد: این زمین لرزه به هیچ وجه منشأ غیر طبیعی نداشته است.

انتهای پیام/ 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
باید سیستم لرزه نگاری به روز بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
خدا کمک کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
بهتره آمادگی بیشتری برای مقابله با حوادث داشته باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
مسئولین برای مقاوم سازی منازل چه برنامه ای دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
خدا کمک کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
خدا کمک کنه تا دیگه زلزله نیاد تا بازماندگان زلزله کرمانشاه و شهرهای غربی آسیب نبینند
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل