کد خبر: ۱۹۳۶۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۴

مديرعامل شركت نفت فلات قاره ايران گفت: از سال آینده با اجرای برنامه توسعه تولید میدان مشترک نفتی فروزان 20 درصد افزایش مي يابد.

محمود زيركچيان زاده، مديرعامل شركت نفت فلات قاره ايران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران درباره قرارداد طرح توسعه میدان گازی لاوان میان شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت سپهر انرژی گفت:‌ اين قرارداد با هدف توسعه میدان، تولید گاز و محصولات گازی برای تامین بخشی از خوراک تاسیسات پایین‌دستی در جزیره لاوان و تبدیل این منطقه به عنوان یکی از قطب‌های پتروشیمی کشور دی ماه امسال امضا شده است.

وي با بيان اينكه میدان لاوان در لایه گازی در امتداد میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد گفت: 80 درصد از مخزن گاز میدان لاوان در خشکی قرار دارد و فقط 20 درصد از آن در حاشیه ساحلی این جزیره واقع شده است؛ سقف تولید گاز از میدان لاوان در قرارداد یاد شده 750 میلیون فوت مکعب در روز است درحالی که میزان گاز درجای این میدان 9.5 تریلیون فوت مکعب و میزان ذخیره قابل برداشت آن 6.2 تریلیون فوت مکعب و و ذخیره میعانات گازی حدود 62 میلیون بشکه برآورد شده است.

افزايش توليد نفت خام از سروش و نوروز

مديرعامل شركت نفت فلات قاره ايران با تاكيد بر اينكه میزان تولید نفت خام از میدان های سروش و نوروز با تولید از چاه های قدیمی این دو میدان افزایش می یابد، ادامه داد:‌ سکوی سروش با ظرفیت تولید 210 هزار بشکه در روز از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان یکی پیشرفته ترین و ایمن ترین سکوهای ایرانی در آب های خلیج فارس به عملیات فرآورش نفت می پردازد.
وي افزود:‌ با توجه به این که فناوری به کار رفته در سکوی سروش کاملا به روز است، برنامه ریزی های خوبی انجام شده تا ظرفیت تولید میدان افت نکند و یکی از این برنامه ها، قرار دادن چاه های قدیمی در مدار تولید است بنابراين با استفاده از پمپ های درون چاهی، نفت این منطقه تولید و با بالاترین کیفیت در سکو جداسازی و فرآورش، سپس نفت تولیدی با بهترین استانداردها برای صادرات آماده می شود.

زيركچيان زاده تصريح كرد:‌ شرکت نفت فلات قاره برای افزایش تولید مخزن سروش و نوروز برنامه های مختلفی در دست اقدام دارد که حفر 8 حلقه چاه جدید و وارد مدار کردن برخی از چاه های قدیمی با بیش از 40 سال عمر از جمله آنهاست.

تفاهمنامه توسعه ميدان فرزاد A


امضای تفاهمنامه توسعه میدان فرزاد A میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران (کارفرما) و شرکت پتروپارس (مجری پروژه) از ديگر موضوعات سخنان مديرعامل شركت نفت فلات قاره ايران بود كه در اين باره گفت:‌ مقرر شد مرحله توصیفی، حفاری چاه دوم و لرزه نگاری سه بعدی این میدان با مشارکت شرکت فلات قاره و پتروپارس انجام شود و پس از رسیدن به مرحله توسعه، کار به شرکت فلات قاره واگذار شود.

وي افزود: با هدف گسترش فعالیت های اکتشافی، از همه ظرفیت های بخش خصوصی و شرکت های معتبر در حوزه اکتشاف استفاده خواهد شد.
افزايش 20 درصدي توليد ميدان مشترك نفتي فروزان

مديرعامل شركت نفت فلات قاره ايران گفت: از سال آینده با اجرای برنامه توسعه تولید میدان مشترک نفتی فروزان 20 درصد افزایش مي يابد.
وي در مورد فعالیت ایران در میدان مشترک فروزان تصريح كرد: ایران و عربستان بیش از 40 سال است که در یک فضای بسیار خوب بین المللی در محدوده خود به اکتشاف توسعه و تولید می پردازند و هر دو کشور در چارچوب های مثبت بین المللی فعالیت می کنند.

زيركچيان زاده در مورد توسعه میدان اسفندیار اظهار کرد: نقشه جامع توسعه (MDP) این میدان نیز در حال نهایی شدن است و عملیات اجرایی آن تا پایان سال آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود که قرارداد توسعه این میدان مشترک در سال جاری به امضا برسد همچنين یک بانک داخلی نیز به عنوان یکی از گزینه های بانکی برای سرمایه گذاری در این میدان مشارکت خواهد داشت و توافق های نهایی با این بانک در حال نهایی شدن است.
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر