آرتروسکوپی موثرترین روش در تشخیص اختلالات داخل زانو

آرتروسکوپی موثرترین روش در تشخیص اختلالات داخل زانو است.

به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر محمد حسین ابراهیم زاده،‌عضو مرکز تحقیقات جراحی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده می کند، اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده استفاده از این روش یافته های بالینی را به بیش از ٩٠ درصد افزایش می دهد.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده خاطر نشان کرد: آرتروسکوپی روشی با تهاجم اندک و با عوارض بسیار کمتر از جراحی باز زانوست که در میان مفاصل، آرتروسکوپی زانو بیشتر از دیگر مفاصل رایج شده است.

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو و شانه در خصوص مطالعه ای که در این زمینه انجام گرفته، توضیح داد: در این راستا تعداد ٢٩٠ بیمار مراجعه کننده به درمانگاه ارتوپدی بیمارستان قائم مشهد که از مشکلات زانو شکایت داشتند مورد تحقیق قرار گرفتند.

دکتر ابراهیم زاده گفت: این افراد یکبار به روش معاینه کامل بالینی و یکبار نیز به روش اندیکاسیون آرتروسکوپی مورد بررسی قرار گرفتند و شرح حال کامل معاینه فیزیکی و بررسی های تصویربرداری لازم در فرم مخصوص تخصصی برای هر بیمار ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه از ٢٩٠ بیمار، ٨١/60 درصد مرد و ١٨/40درصد زن بودند، تصریح کرد: این بیماران از نظر درد مفصل، قفل شدن مفصل، احساس عدم ثبات مفصل، صدای مفصل، محدودیت حرکتی و تورم مفصل مورد مطالعه قرار گرفتند.

متخصص ارتوپدی به نتایج تشخیص بالینی اشاره و عنوان کرد: در پی تشخیص بالینی ٤٥ درصد پارگی منیسک، ٢٠ درصد پارگی لیگامان کروشیت قدامی، ١٦ درصد پارگی توام کروشیت قدامی و منیسک، ٤٥ درصد عدم ثبات کروشیت خلفی و ٥ درصد ضایعه غضروفی گزارش شد. اما در یافته های تشخیصی حاصل از آرتروسکوپی ٥٨ درصد پارگی منیسک، ٤٩ درصد پارگی لیگامان کروشیت قدامی، ٢٠ درصد پارگی توام کروشیت قدامی منیسک، ٤٥ درصد پارگی کروشیت خلفی، ١٤ درصد ضایعه غضروفی، ١/٦درصد سینوسیت مفصل و ١٥ درصد نیز بیش از دو ضایعه در داخل زانو مشاهده شد./ح
برچسب ها: زانو ، مفصل ، آرتروسکوپی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار