کد خبر: ۴۱۴۰۵۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۱
از مهمترین برنامه های شورای مدیریت در واحد علوم و تحقیقات؛

دکتر یوسفعلی زیاری گفت: واحد علوم و تحقیقات به عنوان دانشگاهی پیشرو در توسعه کمی و کیفی رشته های بین رشته ای مورد نیاز جامعه در میان سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود.

به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر یوسفعلی زیاری معاون آموزشی این واحد دانشگاهی گفت: تلفیق دانش و تجربیات استخراج شده از دو یا چند رشته تخصصی که به منظور ارائه راه حل های علمی و کاربردی مسائل روز در قالب رشته ای جدید و نو بیان می شود، رشته بین رشته ای می گوییم .

دکتر زیاری با بیان این مطلب که درحال حاضر برای رفع مشکلات روز بشر باید متغیرهای گوناگون را مورد بررسی قرار داد افزود: رشته های بین رشته ای بسیاری همچون نانو، بیو، انرژی و ... راهگشای بسیاری از مسائل  و مشکلات جوامع بشری است که خود بر اهمیت وجود این رشته ها در جامعه حال حاضر کشورمان نیز مهر تایید می زند.

معاون آموزشی واحد علوم و تحقیقات با بیان این مطلب که بیش از 200 رشته بین رشته ای مصوب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وجود دارد گفت: در سال های اخیر مطالعات میان رشته ای جایگاه ویژه ای در دانشگاه های کشور یافته به طوریکه در حال حاضر 200 رشته میان رشته ای فعال و مصوب در دانشگاه های کشور تدریس می شود.

وی از فعالیت 15 درصدی رشته های میان رشته ای مصوب در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و تصریح کرد: در برخی از این رشته های نو همچون مهندسی ورزش و مهندسی پزشکی- توانبخشی در کشور تنها در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می شود.

وی با بیان این مطلب که نظام مدیریتی واحد علوم و تحقیقات براساس نیازی که در جامعه احساس می شود به دنبال راه اندازی رشته های جدید است گفت: یکی از مهمترین محورهای برنامه توسعه ای نظام آموزشی واحد علوم و تحقیقات توسعه کمی و کیفی رشته های میان رشته ای نو و مورد نیاز جامعه است.

دکتر زیاری افزود: بر این اساس شورای مدیریت واحد علوم و تحقیقات مطالعات میان رشته ای را به عنوان یکی از محورهای اصلی مورد بحث و بررسی قرار می دهد و در این راستا کمیته ای متشکل از کارگروه های تخصصی، مدیران گروه تخصصی و اساتید نخبه و متعهد به سرپرستی رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما این واحد دانشگاهی تشکیل شده است.

معاون آموزشی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: این کمیته براساس نیازسنجی های به عمل آمده به بررسی و تدوین عنوان و سرفصل های پیشنهادی برای رشته میان رشته ای مورد نظر اقدام می کند و سپس برای تصویب نهایی آن را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقدیم می کند.

وی با بیان این مطلب که این کمیته برخی از رشته های نو را که دارای مصوبه وزارت علوم است استخراج کرده و در این واحد دانشگاهی بسترسازی مناسب را نسبت به راه اندازی این رشته ها فراهم می کند گفت: اغلب رشته های جدید که دارای سرفصل مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است در صورت تکمیل و تجهیز آزمایشگاه و کادر هیات علمی مرتبط و بررسی زیرساخت های اولیه در واحد علوم و تحقیقات گسترش خواهد یافت.

دکتر زیاری با تاکید بر این مطلب که واحد علوم و تحقیقات در راستای کاربردی کردن علوم مورد نیاز جامعه، به دنبال راه اندازی و گسترش رشته های نو است ، اظهار کرد: واحد علوم و تحقیقات با توجه به حضور بیش از 22 هزار نفر دانشجو مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی در بحث تحصیلات تکمیلی در مسیر ایجاد رشته های میان رشته ای نیز به عنوان واحدی پیشرو در سطح دانشگاه آزاد اسلامی در کشور مطرح است./ح
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی