یک گزارش دریافتی حکایت از آن دارد که انتشار خبر کشف رمز پهپاد RQ-170 توسط ایران، مقام‌های سازمان سیا را به شدت آشفته کرده است.

به گزارش حوزه سياست خارجي باشگاه خبرنگاران، یک گزارش دریافتی حکایت از آن دارد که انتشار خبر کشف رمز هواپیمای بدون سرنشین RQ-170 توسط ایران، مقام‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به شدت آشفته کرده است.

پرویز سروری رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز 21 آذر سال گذشته اعلام کرد که کشف رمز این پهپاد در مراحل نهایی قرار دارد.

یک گزارش که «ایران هسته‌ای» اخیرا آن را دریافت کرده نشان می‌دهد این خبر در ایستگاه سیا در افغانستان آشفتگی عجیبی ایجاد کرده و مقام‌های سیا دور جدیدی از بازداشت و بازجویی از کارکنان آمریکایی و افغانی این مرکز را آغاز کرده‌اند تا پی ببرند که ایران چگونه موفق به شکستن این رمزها شده است.

آمریکا پیش از این ادعا کرده بود که پهپاد RQ-170 دارای این قابلیت است که در صورت قرار گرفتن در شرایط مخاطره‌آمیز، اطلاعات حساس درونی خود را از بین ببرد.

پهپاد RQ-170 که ایران حدود یک سال پیش موفق به نشاندن آن در خاک خود شد، جزو فناوری‌های اختصاصی است که در اختیار سازمان سیا قرار دارد.

کشف رمز این پهپاد به این معنا است که ایران به تمامی اطلاعات درونی آن که حاوی جزئیات عملیات‌های سری سیاست دسترسی پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این، تسلط ایران بر فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این کشف رمز نشان‌دهنده آن است که ایران توانسته بر سیستم‌های حفاظت اطلاعات سازمان سیا غلبه کند.

به این ترتیب ایران علاوه بر اینکه این امکان را دارد که از اطلاعات RO-170 استفاده کند، در موقعیتی خواهد بود که بتواند پهپادهای دیگر آمریکا را هم تصاحب کرده یا اساسا در سیستم پیچیده ارتباط پرنده‌های امریکایی و ماهواره‌های هدایت‌کننده آنها نفوذ کند.

بر مبنای این گزارش، آمریکایی‌ها به طور فوری 2 اقدام را در دستور کار خود قرار داده‌اند:

1- انتقال مرکز هدایت و کنترل پهپادهای خود به خارج از افغانستان تا زمانی که بتوانند مطمئن شوند نفوذ ایران در پایگاه‌های خود را کنترل کرده‌اند.

2- رنگ‌آمیزی پهپادهای فعلی به رنگ آبی آسمانی تا شناسایی پدافندی آنها از جانب ایران دشوارتر باشد.

تحلیلگران در تهران عقیده دارند، اگر ایران وارد فاز استفاده عملیاتی از اطلاعات استخراج شده از RQ-170 شود، در آن صورت کل راهبرد عملیات اطلاعاتی آمریکا در منطقه که تا حدودی زیادی پهپادپایه است، دچار اختلالات جدی خواهد شد.

انتهاي پيام/ش
برچسب ها: پهپاد ، آرکیو ، جاسوسی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
Iran (Islamic Republic of)
hassan
۱۳:۳۴ ۱۱ آذر ۱۳۹۱
افرين ...................................افتخار افريدند
آخرین اخبار