کد خبر: ۴۱۷۹۷۶۸
گروه : وب‌گردی
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۱ - ۲۱:۰۰

بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی به انعکاس آن در ادب پارسی، پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛

آیه ۲۷ سوره إسراء

إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُواْ إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا
همانا که اسراف کنندگان برادران شیطان باشند و شیطان نسبت به پروردگار خویش ناشکر و ناسپاس بود.


*به همین جهت عارفان ما غنیمت شمردن وقت و صرف آن در کار شاهد و ساقی را ستوده اند و سفارش کرده‌اند. البته شاهد و ساقی رمزی از زیبایی و عشق و مستی و وجد و نشلط روحانی است.

*شمس تبریزی در مقالات گوید:
«إن المُبذرینَ کانوا إخوان الشیاطین». مبذرین آنهایند که عمر عزیز را که سرمایۀ سعادت ابد است ضایع گردانند. گیرم که حشر و عقوبت نباشد، چنین جوهر را زیر سنگ نهادن و فانی کردن دریغت نمی‌آید؟ با آنکه براهین بر آن شاهد که آفتاب به زوال رسید! چه جای شبهت، او در جامۀ خواب است، جهت خفتن آورده‌اند او را.
مقالات شمس تبریزی، تصحیح محمدعلی موحد

*اسراف از جنس ظلم است و آن مانند نهادن دانه در زمین نامناسب و ریختن نعمت در میان زباله است در حالی که معده های گرسنه و نیازمند به انتظار لقمه ای دهان گشاده‌اند.


*وظیفه همه مردم است که اسراف را مانند قمار و خوردن کال یتیم حرام شمارند. اول از خرید نعمت‌ها بیش از حد مصرف، سپس از انبار کردن آن‌ها پرهیز کنند و اگر این خطا رخ داد، بکوشند که آن نعمت اضافی را به نیازمندی برسانند.

*داستان جذاب و موثر «فرزند مسرف» در انجیل لوقا اشک از چشمان هر خوانندۀ لطیف طبع جاری می‌کند که چگونه پدری فرزند مسرف و خطاکار خویش را حتی بیش از آن فرزند مطیع و فرمانبردار مورد لطف قرار می‌دهد و می‌گوید: این برادر تو مرده بود زنده شد. دور شدن از خدا مرگ است و بازگشتن سوی او بازگشت به زندگی است. به قول سعدی:

زنده دلا مرده ندانی که کیست         آنکه ندارد به خدا اشتغال

برای مشاهده مجله شبانه اینجا کلیک کنید
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر