کد خبر: ۴۲۱۷۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۶
۱۲ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۶
کد خبر : ۴۲۱۷۶۸۸
در مراسم رونمایی از کتاب " چراغ هدایت"

مکتب عاشورا دارای نگاه راهبردی ویژه ای است که روشن ساز مسیر بشری است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران حاضر در محل برگزاری رونمایی از "چراغ هدایت" محمد رضا رمضانی گفت: مدتی است که انتشارات سروش اقدام به برگزاری یک سری نشست هایی کرده که بدنه ی اصلی آن را معرفی آثار منتشر شده ی این انتشارات تشکیل می دهد. 
وی افزود: در کنار این رونمایی ها بعضاً موضوعات دیگری در حوزه نشر به طور مجزا مورد بررسی قرار گرفته است. 
رمضانی تصریح کرد: اثر "چراغ هدایت" مجموعه ای است که از بیانات و سخنرانی های آیت اله محمد شجاعی که از رادیو قرآن پیاده سازی و پخش شده است. 
وی خاطر نشان کرد: این مجموعه با برنامه ریزی انتشارات سروش با حفظ امانات اولیه تقدیم به مخاطبان و دوستداران آن شده است. 
وی تاکید کرد: یکی از مناسبت های برگزاری این نشست تقارن این اثر با ایام اربعین حسینی است.
وي اشاره كرد: اين اثر نسبت به ساير آثار ديگر از جهاتي قابل مقايسه و از جهاتي غير قابل مقايسه است.
رمضاني ادامه داد: اين اثر مبتني بر ديدگاه هاي قرآن است و هيچگاه كهنه شدني نيست.
رمضاني در پايان اظهار كرد: هدف از برگزاري اين مراسم بهره مندي از نظرات مستقيم مخاطبان و قرار دادن آن به عنوان چراغ هدايتي در مسيرمان است.
در ادامه اين مراسم با ذكر عنوان هايي از آثار عاشورايي سروش با نام هاي همگام با حسين،حسين عقل سرخ،حسين احياگر عالم،سينه معصومان،مجالس تعزيه،گنجينه الاسرار،ظهر روز دهم،خورشيد از شب،خورشيد در خون،سفر خون،خيمه گاه ماه در محاق،روح در عاشورا،خلوتگاه عشق و چراغ هدايت شعري از شاعر بزرگ معاصر"احمد عزيزي" با نام زخم خون خوانده شده كه گزيده اي از آن را مي آوريم.
خواهر خورشيد رنگ زرد من
خواهر مغموم خيزران
داغ تو درد دقايق مي دهد
بوي صد صحرا شقايق مي دهد
 حجت اله ايزدي مسئول مطالعاتي سروش گفت: از مجموعه كتاب هايي كه به مناسبت اربعين حسيني مطرح شده رونمايي خواهد شد.
وي ادامه داد: كتاب"چراغ هدايت" داراي ويژگي هاي مثبتي از جمله روان،ساده و شيوايي است و از لحاظ بعد مخاطب و به جهت مخاطب بيشترين مخاطبان فرهنگ عاشورايي را به خود جذب كرده است و اين خلاقيت مخاطب گيري آيت اله شجاعي را نشان مي دهد.
ايزدي با اشاره به راهبردهاي عاشورايي گفت: وقتي ما از نگاه راهبردي به قيام عاشورا توجه مي كنيم آن را موثرترين برنامه در طول تاريخ مي بينيم.
وي با تاكيد بر نگاه راهبردي اظهار كرد: نگاه راهبردي به اهداف هر مكتبي تحقق مي بخشد و مانند حلقه وصلي بين ديدگاه ها و فرهنگ ها و مكتب ها است.
وي ادامه داد: اگر نگاه راهبردي در چهارچوب مكتبي قرار گيرد هر چيزي در جاي خودش قرار مي گيرد و در غير اينصورت دچار تعارضات و تناقضات خواهيم شد و ديگر نمي توانيم انسجام و تماميت لازم را در يك جريان داشته باشيم.
وي افزود: نگاه راهبردي در يك مكتب به اين معناست كه ما فقط با ارزش هاي انتزاعب روبرو نشويم.
ايزدي با توضيحات در رابطه با نقش آفريني قيام عاشورا گفت: در نهضت عاشورا امام حسين(ع) به دنبال ايجاد حكومتي تحت اجرا و احياي دين بود ولي گزينه شهادت با هماه دغدغه جايگزين آن شد.
وي با اشاره به چهار راهبرد در قيام عاشورا از جمله دعوت،امر به معروف و نهي از منكر،حسن قرار دادن اهل بيت،حفظ عزت و نفي پذيري گفت: مكتب عاشورا مكتب همه جانبه بشري است.
وي  با اشاره به نقدهاي بنيادي در قرآن اظهار كرد:نقدها و جدال هاي بنيادي باعث پيشرفت جامعه و مكتب ها مي شود.
سپس مهدي فضائلي مديريت انتشارات سروش ضمن تشكر از حاضران با طرح سوالي صحبت خود را آغاز كرد: شرافت يك انتشارات در چه چيز است و چطور اين كسب شرافت صورت مي گيرد؟
وي گفت: به اعتقاد من يك انتشارات با توجه به اين كه به چه موضوعاتي اشاره دارد و براي توليد و نشر چه نوع آثاري سعي و تلاش مي كند شرافت و مرتبه خود را مشخص مي كد و اين شرافت وقتي كمال مي يابد كه محتواي اين آثار بتواند به همتراز اين موضوع نزديك شود.
وي تصريح كرد: اين كه تا امروز انتشارات سروش به نشر كتاب هايي با موضوع اهل بيت(ع) پرداخته توفيق و افتخاري بزرگ است.
وي ضمن توصيفات و توضيحاتي در رابطه به امام حسين(ع) و قيام عاشورا گفت: در بين ائمه، امام حسين (ع) از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و از او به سفينه النجاه ياد شده است.
وي افزود: وجود مقوله عاشورا در بين شيعيان موجب شده تا آنان در مقابل هر مشكلي قدرت تحمل بالايي داشته باشند.
وي ادامه داد: اگر توجه به قيام امام حسين (ع) درست معرفي شود؛ دلهاي زيادي را به سوي خودش جلب مي‌كند.
فضائلي افزود: نگاه ويژه آميخته با عرفان آيت الله مهدي شجاعي "چرا هدايت" مي‌تواند تاثيرات بسزايي بر آثار  ديگر داشته باشد.
مدير انتشارات سروش در پايان گفت: اميدواريم اين انتشارات بتواند آثار ارزشمند ديگري را چاپ كند و قدمهاي مثبت ديگري را در اين راستا بردارد.
گفتني است؛ در پايان به فصل‌هاي مختلف كتاب چراغ هدايت كه شامل هفت فصل، حسين بنده بي مانند خدا، ثواب گريه كردن براي امام حسين (ع)، ثواب زيارت امام حسين (ع)، مكارم اخلاق و فضائل وجودي امام حسين (ع) خون سيد الشهدا و اشتداد الهي، هل من ناصر ينصرني، قيام مختار ثقفي و تذكراتي در مورد ماه محرم اشاره شد./ص
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر