کد خبر: ۴۲۴۰۰۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۸

یمنی ها در برابر سفارت عربستان در صنعا علیه اقدامات غیرانسانی آل سعود تجمع کردند. در همین حال انجمن ملی حقوق بشر یمن با اعلام وجود اجساد بیش از 100 شهروند یمنی در بیمارستان شهر "الخوبه"، تأکید کرد بیش از 3 هزار یمنی در عربستان زندانی هستند.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی العالم ، شمار زیادی از شهروندان یمنی در اعتراض به اقدام نیروهای امنیتی عربستان در شکنجه شهروندان یمنی در زندان های عربستان در برابر سفارت این کشور در صنعا تجمع و اقدامات نیروهای امنیتی عربستان را محکوم کردند.
عبدالرحمن العابد خبرنگار این شبکه درصنعا در گزارشی در این زمینه افزود: یمنی ها تجمعات زیادی را در برابر سفارت عربستان در صنعا برگزار کردند. یمنی ها خواهان متوقف شدن رفتار غیرانسانی مقامات آل سعود با اتباع یمنی در عربستان هستند. شماری از اراذل و اوباش استخدام شده توسط سفارت عربستان به شدت با تجمعات شهروندان این کشور در برابر سفارت عربستان برخورد کردند و حتی خبرنگاران نیز از این حملات بی نصیب نبودند. این افراد، نوارهای ویدئویی حمله به معترضان را از دوربین ها خارج کردند. سفارت عربستان در تاکتیک جدید خود برای متفرق کردن معترضان دیگر از نیروهای امنیتی یمنی استفاده نمی کند و از اراذل و اوباش استفاده می کند. تصاویر مختلف ویدئویی بیان می کند که شمار زیادی از شهروندان یمنی در زندان های عربستان در وضع غیرانسانی قرار دارند.
ولید ناجی محمد شهروند یمنی گفت: مقامات عربستانی رفتار بسیار بدی با شهروندان یمنی در زندانهای عربستان دارند. یمنی ها در این کشور با ظلم و ستم شدیدی روبرو هستند.
عبدالرحمن الکبسی وکیل یمنی گفت: اقدامات مقامات عربستان به دو دلیل است. نخست این که عربستان توجهی به حقوق بشر ندارد و دوم کم کاری نهادهای دولت یمن است.
علی ناصر الجنعی فعال حقوق بشر یمنی گفت: کارگران یمن در خارج از کشور با مشکلات زیادی روبرو هستند و مقامات سعودی در تعامل با شهروندان یمنی به ساده ترین اصول حقوق بشر پایبند نیستند.
خبرنگار این شبکه افزود: مقامات سعودی دلیل بازداشت اتباع یمنی را اعلام نمی کنند ولی بر اساس یک سند بسیار محرمانه که اخیر منتشر شده است، مقامات سعودی آزادی این افراد را به رفتن به سوریه و جنگ در این کشور به سود گروه های مسلح مخالف نظام سوریه مشروط کرده اند.
انجمن ملی حقوق بشر یمن اعلام کرد، خانواده "العزی الریمی" جوان 15 ساله در شکایتی به این انجمن تأکید کردند که فرزندشان درنتیجه برخوردهای خشونت آمیز نیروهای امنیتی سعودی جان سپرده است.
خانواده این جوان یمنی تأکید کردند که دلیل این برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی سعودی، اختلاف نظر و درگیری وی با یکی از زندانیان عربستانی بود .. این درحالی است که آن زندانی عربستانی با هیچ مجازاتی مواجه نشد.
بر اساس این گزارش، با وجود اینکه این جوان یمنی در این مسأله مقصر نبود، نیروهای امنیتی او را به وسیله باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند، که در نهایت به مرگ وی منجر شد.
انجمن ملی حقوق بشر یمن تأکید کرد که هنگام بررسی دلیل مرگ این جوان یمنی، دریافت که اجساد بیش از 100 شهروند در بیمارستان شهر مرزی "الخوبه" قرار دارد که همگی زیر شکنجه جان سپرده اند.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی این انجمن، دستگاه امنیتی سعودی بیش از 3 هزار شهروند یمنی را در مناطق مرزی به بهانه بازجویی بازداشت و به زندان نجران و چند زندان در مناطق مرزی منتقل کرده است؛ این درحالی است که این افراد هیچ جرمی مرتکب نشده، و فقط برای یافتن کار به عربستان رفته بودند.بیشتر این زندانیان یمنی زیر 15 سال سن دارند.
انجمن ملی حقوق بشر یمن خاطرنشان کرد، مسئولان امنیتی سعودی دلیل این بازداشت‌ها را اعلام نکرده، و بازداشت شدگان را برای بررسی قانونی پرونده آنها، به دادگاه معرفی نمی کنند.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر