کد خبر: ۴۲۴۰۲۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶
9 روز مانده به جشنواره سی و یکم فیلم فجر؛

بین المللی بودن فیلم فجر با توجه به درجه بندی ضعیف فیلم های خارجی تنها شوخی است که دوستان قادر به برداشتن اسم آن نیستند.

محمدرضا لطفی منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران ضمن اشاره به دو وجهی بودن جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر دو معنای متفاوت مسابقه ای و جشن بزرگ سینمایی دارد در صورتی که این جشنواره جنبه مسابقه ای داشته باشد باید از تعداد فیلم ها کاسته شود.
وی ادامه داد: در جشنواره رقابتی دبیران آن براساس سلایق خود فیلم را سانسور را می کنند و یا انتخاب فیلم ها به نگاه سیاسی بستگی دارد.
لطفی ضمن تاکید بر ارزشی بودن جایزه جشنواره رقابتی عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر به بستری نیاز دارد تا هدف زیرساختی خود را به درستی انجام دهد اما سینمای ما جشنواره درستی ندارد تا به سمت رویداد رقابتی سوق پیدا کند.
وی ابراز داشت: در سینمای ایران به دلیل نگاه سیاسی و رابطه ها نمی‌توان جشنواره رقابتی داشت و باید این دوره ها را تنها یک جشن دوره ای تصور کنیم.
لطفی در خصوص بین المللی بودن جشنواره نیز متذکر شد: جشنواره بین المللی فیلم فجر با توجه به درجه بندی ضعیف فیلم های خارجی در این بخش و حضور تماشاگر 10 نفره در سالن های سینمایی شوخی است که دوستان در معذوریت قرار گرفتن قادر به برداشتن آن نیستند.
وی در ادامه در خصوص بخش خارج از مسابقه نیز اظهار داشت: این اتفاق باعث ایجاد دوگانگی شده است اگر جشنواره ای تخصصی داریم چرا باید فیلم های خارج از مسابقه نمایش داده شود و یا اگر جشن سینمایی است پس باید همه فیلم های متقاضی را به نمایش بگذارند.
لطفی در خصوص نگاه دبیر جشنواره تصریح کرد: دعواهای جناحی اثر خود را بر روی سینما گذاشته است زمانی که دبیر جشنواره عنوان می کند فیلم های اجتماعی و یا روشنفکرانه نداریم تکلیف و نگاه دبیر جشنواره با این روند مشخص خواهد شد.
وی در پایان در خصوص نبود بزرگان سینمایی چون ابراهیم حاتمی کیا و مسعود کیمیایی گفت: بعد از گذشت 31 دوره جشنواره متکی بر اسم و رسم نیست و دیگر با حضور شخص خاصی جشنواره رونق پیدا نمی کند بلکه شنیده ها حاکی است که امسال در بخش فیلم اولی ها استعدادهای خوبی شناخته خواهند شد./ي2
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر