کد خبر: ۴۴۱۶۱۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰
با حضور رئیس جمهور؛

نخستین پایگاه جامع رصد و مراقبت فضایی جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز با حضور رئیس جمهور و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد.

به گزارش حوزه دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، در خجسته ایام مبعث نبی گرامی اسلام حضرت محمد (ص) با حضور "محمود احمدی‌نژاد" رئیس جمهوری اسلامی ایران و سردار "احمد وحیدی" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نخستین پایگاه جامع رصد و مراقبت فضایی جمهوری اسلامی ایران که با نام مبارک حضرت امام صادق (ع) نام‌گذاری شده است، افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

بر اساس گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ سردار وحیدی در مراسم بهره‌برداری از این پروژه بزرگ ملی که به دست متخصصان افتخارآفرین صنایع الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است طی سخنانی در جمع خبرنگاران با تبریک اعیاد رجبیه گفت: در راستای تحقق امنیت‌بخشی به فضا و سامانه‌های فضایی کشورمان، می‌بایست به طور دائم اجرام فضایی به ویژه ماهواره‌های عبوری از فضای کشور را رصد کنیم.

وی افزود: اطلاعات منتج از سامانه‌های رصد فضایی نه تنها برای ماهواره‌های خودی، بلکه به مدیریت ترافیک مداری برای دیگر کشورهای صاحب دارایی‌های فضایی نیز مفید خواهد بود.

وزیر دفاع گفت: هم‌اکنون معاهدات بین‌المللی مختلفی جهت هماهنگی و تبادل داده‌های رصدی وجود دارد که با دست‌یابی کشور به این نوع سامانه، ما می‌توانیم با به اشتراک گذاشتن این نوع داده‌ها، در شبکه مربوط قرار گرفته و از اطلاعات رصدی به دست آمده در سایر نقاط دنیا نیز بهره‌مند شویم.

سردار وحیدی با بیان اینکه پایگاه رصد و مراقبت فضایی امام صادق (ع)، به منظور کشف، شناسایی، جستجو و رصد اجسام فضایی ایجاد شده است گفت: ردیابی راداری، ردیابی الکترواپتیکی و ردیابی رادیویی سه روشی است که در این مرکز برای جستجو و ردیابی اجسام فضایی بکار گرفته می‌شود.

وی همچنین افزود: کلیه داده های رصد از سامانه های رصدی به سالن فرماندهی و کنترل عملیات مراقبت فضایی منتقل و از آنجا بعد از دسته‌بندی داده‌ها جمع‌آوری شده، فرایند کشف و شناسایی اهداف فضایی آغاز می‌شود.

سردار وحیدی با اشاره به تخصص‌های مختلف و پیچیدگی‌های خاصی که برای احداث این پایگاه بکار گرفته شده تصریح کرد: با افتتاح این پایگاه، زنجیره فناوری فضایی در جمهوری اسلامی ایران کامل شد.

سردار وحیدی، با تشکر و قدردانی از دانشمندان، مدیران و متخصصان شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع که در شرایط سخت آب و هوایی منطقه این پایگاه بزرگ و مهم را احداث و آماده بهره‌برداری کردند، گفت: صاایران به عنوان قطب طراحی و ساخت ماهواره و تجهیزات الکترونیکی و الکترواپتیکی فضایی در کشور نقش بسیار مهمی در این حوزه بسیار استراتژیک ایفاء کرده است.

وی احداث و بهره‌برداری از نخستین پایگاه رصد و مراقبت فضایی کشور را حماسه فراموش نشدنی در عرصه علم و فناوری فضایی در کشورمان ذکر کرد و خاطرنشان ساخت: در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، حماسه‌آفرینان این عرصه نیز در تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی این دستاورد درخشان را به ملت ایران تقدیم می‌کنند.

وزیر دفاع با تبریک این دستاورد بزرگ به محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران و متخصصان و دانشمندان حوزه فضایی کشور گفت: دستاوردهای ارزشمند و بزرگ دیگری در حوزه فضایی داریم که ان‌شاءالله به زودی به اطلاع ملت بزرگ و شریف ایران خواهیم رساند.

انتهای پیام/ش
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر