کد خبر: ۴۴۸۴۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۴
رودهن/

چشمه و آبشار تیزآب دماوند یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران است که به دلیل شرایط آب و هوایی ونوع آب منطقه همه ساله میزبان مسافران بسیاری است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران رودهن / شهرستان دماوند یکی از شهرستان های خوش آب و هوای استان تهران محسوب می شود که دارای چشم اندازهای طبیعی و بکری است که چشمه تیزآب در میان این جاذبه های طبیعی- به دلیل داشتن خواص درمانی- مشتاقان زیادی را به سوی خود جذب کرده است.

منطقه تیزاب در فاصله پنج کیلومتری شمال شهر دماوند در محلی به نام دشتمزار قرار گرفته است. آب این چشمه تند و گس است و خواص فراوانی از جمله خاصیت درمانی دارد که جهت مداوای امراض پوستی و گوارشی استفاده می شود.

وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب، آب و هوای مطبوع و دلپذیری را برای علاقه مندان به تفریح و طبیعت دوستان بخصوص در فصل تابستان فراهم کرده است و هرساله عده زیادی از گردشگران برای بازدید از این منطقه خوش آب وهوا و کوهستانی مسیری طولانی را می پیمایند.

گس بودن و مزه خاصی که این آب دارد باعث شده است که جوی ها شکل خاصی پیدا کنند و حالتی گلی مانند به خود بگیرند.

برای رسیدن به این چشمه می توان از دل کوهها گذشت و صخره ها را پشت سر گذاشت، البته باید مجهز به برخی لوازم و وسایل کوهنوردی نیز بود، اما می توان از مسیر خاکی نیز با چند کیلومتر پیاده روی به چشمه رسید.

در انتهای راه چشمه ای از دل کوه می جوشد که خستگی راه را از تن بیرون می کند.

همچنین حدود 500 متر بعد از چشمه، آبشاری به ارتفاع 10 متر از میان سنگها بیرون می ریزد و صحنه بسیار زیبایی طبیعی را در انزار بینندگان قرار می دهد.

وجه تسمیه این چشمه به سبب ترش و خاص بودن مزه آب این چشمه است.

شهر دماوند با همه قدمت و تاریخ پیدا و پنهان آن منطقه ای خوش آب و هوا برای طبیعت دوستان است که حفظ این طبیعت خدادادی از جمله وظایف همه ما ایرانیان و گردشگران است تا بتوانیم این ودیعه الهی را برای دیگرانی که در آینده طالب چنین مناطقی هستند به یادگار و سلامت بگذاریم.

طبیعت متعلق به همه ما و آنانی است که در آینده خواهان بهره گیری از آن هستند پس بر ما واجب است که در حفظ این گونه جاذبه های خدادادی بکوشیم و از تخریب آن بپرهیزیم.

اطراف شهر دماوند کوه های متعددی از جمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه های ˈدوبرارˈ به طول 70 کیلومتر قرار دارد که دارای 14 قله بالای 4000 متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم.

پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می شود.

در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع 2800 متر قرار دارد.

این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن قله کوه دماوند را از نیمه می توان دید./س


کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر