کد خبر: ۴۵۶۳۸۶۸
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۷

جشنواره بین المللی دوره سیزدهم فیلم کودک و نوجوان بعد از وقفه ای دو ساله مجدد در دل جشنواره فجر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران، پس از مشکلاتی که در برپایی جشنواره به وجود آمد و باعث شد تا جشنواره در دوره دوازدهم به کرمان کوچ کند و به همین دلیل مشکلات یک وقفه یک ساله در برگزاری آن به وجود آید تا اینکه دوره سیزدهم از تاریخ 12 تا 16 بهمن ماه با تاخیر 2 ساله دوباره در دل جشنواره فجر برگزار شود و محمد حسن پزشک مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی مدیریت برگزاری را به عهده گیرد.

در این دوره تنها یک پروانه زرین جایزه بهترین فیلم داشت که آن هم به موشک کاغذی به کارگردانی فرهاد مهرانفر اهدا شد و مسعود جعفري جوزاني، کتي رانودي، رابرت ريختر، کلوديو گوبي توسي و مينورو واتابه داوران بین الملل این دوره را به عهده گرفتند.

سحر اخوان کاظم‌زاده، رحمان ريگي حسين‌آبادي، عليرضا سپهسالاري، احسان شارعي، سارا کلنگري، سارا مهرورز ونينا ولايي ميلانداوری آثار ويديويي و کمال تبريزي، عليرضا خمسه، ابوالحسن داوودي، حسين زندباف و انسيه شاه‌حسيني داوران این دوره از جشنواره را انجام دادند.

در بخش مسابقه بين‌المللي، فيلم‌هاي بلندآدم کوتوله‌ها (پيتر هيوت، انگستان)، آلبرت (يورن فارشو، دانمارک)، بال‌هاي سفيد (مهدي و ناصر هاشمي، ايران)، بچه‌هاي دشت (ستسو کاناياما، ژاپن)، پسر مريم(حميد جبلي، ايران)، درياچه نس (جان هندرسن، انگلستان)، سفر آخر (کلود ميلر، انگلستان)، سفر پل (رنه هيزيگ، آلمان)، سکوت شکسته (ولفگانگ پانزر)، شيريني گوش خرگوشي (کوجي کوباياشي، ژاپن)، کورينا، کورينا (جسي نلسن، آمريکا)، گيسو طلا و سه خرس (برنت لوفکه، آمريکا)، موشک کاغذي (فرهاد مهران‌فر، ايران)، نيکوي تک شاخ (گرام کمپبل، کانادا)، بچه‌هاي فراموش شده (خارج از مسابقه) (هيروشي شينوميا)، بچه سيوتا (آمود دبري، فرانسه)، براي آنجلا (ناشي تريتس بوتکين، کانادا)، دبستان حاجي باشي (مهرداد اسکويي، ايران)، رويا (کيسمانيوکي کارولي، مجارستان)، زيارت (مهدي جعفري، ايران)، قصه نقاشي‌هاي من (ماسکاي کاتي، مجارستان)، کتاب نيمه‌شب (تيري بينيستي، فرانسه)، کره يخ‌زده (جيمز جوزف، مجارستان)، ماهي بر خاک (مظفر شيدايي، ايران)، يکي کم است (عبداله عليمراد، ايران)، ايستگاه شمالي (سيلوين لابروس، فرانسه)، پرنده خاکستري (پترا فريمن)، پسر پرنده،تصوير ژوزت (گروليو)، قطار بلاول (کانادا) و در مسابقه سينماي ايرانفيلم‌هاي بلند، نيمه‌بلند، کوتاهابراهيم (حميدرضا محسني)، بال‌هاي سفيد (مهدي و ناصر هاشمي)، پسر مريم (حميد جبلي)، توليد يک پروانه (مجتبي راعي)، چرخ (غلامرضا رمضاني)، دان (ابوالفضل جليلي)، سفر شبانه (خسرو معصومي)، شهردار مدرسه (محمدباقر خسروي)، مرد کوچک (ابراهيم فروزش)، موشک کاغذي (فرهاد مهران‌فر)، ننه لالا و فرزندانش (کامبوزيا پرتوي) ، آرس (عروس) (احمد طالبي‌نژاد)، اصحاب فيل (علي اصغرزاده)، برگ و باد (مرتضي اسماعيلي‌سهي) ، به دنبال بچه‌هاي مدرسه همت (سيدرضا ميرکريمي)، پيش (ناصر تقوايي)، جشن تولد (علي اصغرزاده)، چکاوک و چمنزار (علي اصغرزاده)، چيق (محمدرضا اصلاني)، دختر بهار (نادر معصومي)، دخترکم، پسرکم (محمدسعيد محصصي)، در مدرسه سيدقليچ ايشان (فرشاد فداييان)، دريچه (مسعود کرامتي)، دنگ (بهمن قبادي)، دوبه (بهرام عظيم‌پور)، دوستان خوب (داستان‌هاي مزرعه)، رضايت‌نامه (سيروس حسن‌پور)، زاغي و زيرک (اسفنديار احمديه)، زندگي (سيدمحسن نوري نجفي)، زيارت (مهدي جعفري)، سکوت (احمد عرياني)، سکوت بي‌موقع (جبار وزيري)، سماور (محمد فرشيدمهر)، سي‌پي و اسب سفيد (سليمان رضايي)، شاگرد عشق (هوشنگ آزادي‌ور)، شنقار (اصغر آبگون)،عديد و دمام (عباس باقريان)، کجا يوسف؟ (کامبوزيا پرتوي)، کلاس اول (سيروس حسن‌پور)، گردش سايه‌ها (نادر معصومي)، لانه گنجشک کوچولو (حسن خراساني)، لله‌وا (محمدعلي سجادي)، ماهي برخاک (مظفر شيدايي)، ماي‌سا و ماسان (محمدرضا مقدسيان)، مدرسه‌اي که باد برد (محسن مخملباف)، مرد و سايه (بيژن ميرباقري)، مکاشفات درباره جهت (اميرشهاب رضويان)، ملاخديجه و بچه‌ها (ابراهيم مختاري)، من و پرنده‌هايم (فرهاد مهران‌فر)، نشان (مجتبي ميرطهماسب)، نقش خورشيد، نقش ماهي (سعيد اکبريان)، نگار (ميردولت موسوي)، نوروزگلي (رهبر قنبري)، هزار ساز در کف من مي‌گنجد (سعيد ابراهيمي‌فر/صفي يزدانيان)، هشت قطعه کوتاه شباني (محسن نظري)، يکي کم است (عبدالله عليمراد) حضور یافتند.

در بخش مسابقه بين‌المللي آثار ويديوييپدرم قلمکار بود (مجتبي ميرطهماسب، ايران)، جاکوب (آدام گوزينسکي، لهستان)، دشمن (هروي رنو، فرانسه)، روباه و زاغ (ايرج حقيقي‌پور، ايران)، روياي زمين (فرشاد فرشته حکمت، ايران)، نشان بي‌نشان (اميد نوريان، ايران)، گربه (پنه لوپ اسپنس، لهستان) و در بخش مسابقه آثار ويديويي بلند ايراني آثاربرف و آفتاب (حسن جوانبخت)، پسر ساده نباش (محمود کرامتي)، پول (فريدون حسن‌پور)، سرزمين پدربزرگ (پرويز شيخ طادي)، مزاحم (سعيد شاهسواري)، پيوند (فريدون حسن‌پور)، دست‌ها بالا (فريدون حسن‌پور)، طفل گريزپا (خارج از مسابقه) (قاسم جعفري)، آب و آتش (مهدي عبداللهي)، آخرين دودو (اميرمحمد دهستاني)، آهنگ شب (مهدي عبداللهي)، اخموخان (محمدرضا فخرايي‌زاده)، از سرزمين سبز (رضا مجلسي)، از نگاهم بخوان (مجيد استکي)، افسانه شکفتن (مهدي خرميان)، المپيک (سياوش زرين‌آبادي)، بابا آب داد (محمدرضا رحماني)، بر بال‌هاي خيال (نسرين قلي‌بيگيان)، برکه دوستي (مهدي خرميان)، بشين – پاشو – بخند (عليرضا خمسه / نادره اعرابي)، بدنبال هم (محمدرضا فخرايي‌زاده)، پدرم قلمکار بود (مجتبي ميرطهماسب)، پسري که کوچک شد (مهناز بکايي)، پگاه (ماندانا کريمي)، پولک نقره‌اي (اميرعلي باروتيان)، تنها (آمنه هلن متقيان)، تولدي ديگر (حسين تبريزي)، جنگل آرزوها (مهوش تهراني / حسينعلي قرباني)، حضرت هود (ع) (اميرمحمد دهستاني)، حضرت يونس (ع) (اميرمحمد دهستاني)، خارپشتي که زمستان را کشف کرد (اميرعلي باروتيان)، خاک بهشت (محسن چگيني)، خداوند لک‌لک‌ها را دوست دارد (سعيد آذرنژاد)، داستان تاريخ (اميرمحمد دهستاني)، دم پيشي (اميرمحمد دهستاني)، روباره و زاغ (ايرج حقيقي‌پور)، روياي زمين (فرشاد فرشته حکمت)،روياي ژينا (بهرام جواهري)، زندگي در مه (بهمن قبادي)، سايه‌هاي رنگي باد (ابوالفضل توکلي)، سريال نقاشي (ميترا عبدي/علي صميمي‌زاد)، سنگر (محمدرضا ثاني)، سياه، سفيد، خاکستري (سيامک شايقي)، شمشاد شجاع (اردشير کشاورز)، شمعي در باد (پوران درخشنده)، عکاسخانه (شاهد احمدلو)،عمو نوروز (کارگروهي)، قصه خرمي‌شهر (مجتبي ميرطهماسب)، قصه شش همراه (اميرعلي باروتيان)، قصه‌هاي تا به تا (مرضيه برومند)، کچ (حسن بهرام‌زاده)، کليله و دمنه (حسين مرادي‌زاده)، کودکانه (امير فيضي/سودابه سعيدنيا)، لحظه سبز دعا (اميرفيضي / سودابه سعيدنيا)، لعنت بر کسي که اينجا آشغال بريزد (اميرمحمد دهقاني/غلامرضا عظيمي)، مولي مارمولک (جهانگيز قربان‌خاني)، ميان پرده‌هاي خورشيدي (سعيده ذاکري)، ميگساران (کار گروهي)، ميهمان بهار (سيد روح‌الله حجازي)، نشان بي نشان (اميد نوريان)، وله‌هاي نوروزي (کار گروهي)، ياد يار (بهزاد رسول‌زاده)و يک دقيقه تا جهنم (بزرگمهر حسين‌پور) به رقابت پرداختند.

از ادبيات تا سينماي کودک ، مروري بر آثار محمدرضا عليقلي و مرحوم کامبيز صميمي مفخم (طراح صحنه) از دیگر بخش های دوره سیزدهم جشنواره به شمار می آمد.

نتايج مسابقه سينماي ايران

پروانه زرين و ديپلم افتخار جايزه بهترين فيلم کوتاه: کلاس اول (سيروس حسن‌پور)

پروانه زرين و ديپلم افتخار جايزه بهترين انيميشن: يکي کم است (عبدالله عليمراد، ايران)

نتايج مسابقه سينماي بين‌المللي

پروانه زرين جايزه بهترين فيلم: موشک کاغذي (فرهاد مهران‌فر، ايران)

پروانه زرين جايزه بهترين کارگردان: رنه هيزيگ (سفر پل) (آلمان)

پروانه زرين جايزه بهترين اثر ويديويي: روياي ژينا (بهرام جواهري)

پروانه زرين جايزه بهترين کارگردان: فريدون حسن‌پور (پول)

ديپلم افتخار: کليپ از نگاهم بخوان (مجيد استکي)/ي2

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر