آذربایجان پذیرفت چوگان در انحصار این کشور نیست

مدیرکل ثبت میراث طبیعی، تاریخی و معنوی گفت: آذربایجان به صورت رسمی و کتبی پذیرفت که چوگان ورزش آذری نیست.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، هشتمین اجلاس میراث ناملموس یونسکو عصر سه شنبه در باکو برگزار و آذربایجان پرونده چوگان بازی محلی قره باغ را در فهرست جهانی یونسکو ثبت کرد.

فرهاد نظری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه چوگان آذربایجانی به ثبت رسید توضیحات بیشتری پیرامون ثبت این اثر داد و گفت: تلاش تیم اعزامی ایران به اجلاس یونسکو منجر شد که آذربایجان به صورت رسمی و کتبی بپذیرد که چوگان ورزش آذری نیست. با توجه اینکه ما عضو کمیته بین الدول نبوده ایم و حق رای نداشتیم اما تلاشهای بی وقفه تیم ایرانی سبب شد تا پرونده ارائه شده از سوی آذربایجان اصلاح شود.

وی ادامه داد: نتایج این گفتگوها منجر به این شد که آذربایجان رسما اعلام کرد، منشا و خاستگاه چوگان آذربایجان نیست همچنین واژه آذربایجان به نام این پرونده اضافه شد به این معنا که چوگان بازی سنتی با اسب قره باغ در آذربایجان نام گرفت. بنابراین ایران همچنان می تواند سال آینده هم چوگان ایرانی را به ثبت برساند از سوی دیگر کارشناسان یونسکو پذیرفتند که این پرونده در دوره بعد به صورت چند ملیتی ثبت شود.

نظری ادامه داد: در پرونده چوگان از استان آذربایجان شرقی و استان آذربایجان غربی، با عنوان آذربایجان جنوبی یاد شده بود که این مسئله نیز با تذکر و پیگیری تیم اعزامی ایران اصلاح و حذف شد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: چوگان ، وبگردی ، آذربایجان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر