بیماران اچ آی وی مثبت تا قبل از ورود به فاز ایدز نیاز به درمان ندارند

افرادی که آزمایش اچ آی وی آنان مثبت شناسایی می شود تا زمانی که وارد فاز بیماری ایدز نشده اند، نیاز به درمان ندارند.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ کارشناس مسئول مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتلاء به ویروس اچ آی وی تا بروز بیماری ایدز در بین افراد مختلف زمانی بین پنج تا 34 سال طول می کشد و به طور میانگین حدود 10سال فاصله زمانی ابتلاء تا بروز این بیماری است.

دکترشهلا شهرجردی اظهار داشت: در مبتلایان به ویروس اچ آی وی تا زمان نقص درسیستم ایمنی، بیمار ظاهری کاملا سالم دارد و تنها اقدام موثری که ناقلان ویروس اچ ای وی باید انجام دهند جلوگیری از انتقال این ویروس به افراد دیگر است .

وی نقص سیستم ایمنی بدن وابتلا به انواع سرطان و عفونت را از عوارض ابتلا به بیماری ایدز عنوان کرد و گفت: تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک، خون و فرآورده های خونی و انتقال از مادرباردار به کودک عوامل انتقال ویروس اچ ای وی است .

وی ادامه داد: تزریق موادمخدر درچهارمحال وبختیاری مهترین عامل و بیشترین درصد ابتلا را در بین دیگر راه های انتقال ویروس اچ ای وی به خود اختصاص داده است .

این کارشناس  مرکز بهداشت استان تصریح کرد: البته دراین استان به دلیل پایبندی به خانواده وآموزش راهکارهای کاهش آسیب، نظیر استفاده نکردن از سرنگ مشترک تعداد مبتلایان به ایدز به نسبت جمعیت استان کم است .

وی با بیان اینکه شایع ترین رده سن ابتلا به این بیماری بین 24 تا 35 سال است افزود: در این راستا مرکز بهداشت سالانه با برگزاری برنامه های آموزشی برای نوجوانان درمدارس آنان را با این بیماری و نحوه انتقال آن آشنا می کند.

دکتر شهرجردی ادامه داد: برای هفته اطلاع رسانی ایدز نیز کمیته پایش واستراتژیک ایدز استانی تشکیل شده و وظایف سازمان های مربوطه، مصوب و در اختیار آنان قرار گرفته است .

وی درزمینه شناسایی بیماران مبتلا به ایدز اظهارداشت: افرادی که سابقه رفتارهای پرخطر داشته و یا مشکوک به ابتلاء بیماری ایدزهستند می توانند به مرکزمشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت استان مراجعه و بصورت رایگان آزمایش اچ ای وی از آنان انجام می شود .

دکتر شهرجردی بیان داشت: افراد مشکوک به ابتلا به ویروس اچ ای وی تا شش ماه با انجام آزمایشات دوره ای و مکرر زیرنظر قرار می گیرند و پس از شش ماه اگر آزمایش اچ ای وی آنان منفی شد، شخص مشروط به اینکه طی این مدت رفتارهای پرخطر نداشته باشد به بیماری ایدز مبتلا نشده است .

وی تصریح کرد: بیماران دارای آزمایش مثبت نیز پس از بروز علائم بیماری و نقص سیستم دفاعی بدن توسط مراکز بهداشت با ارائه رایگان داروهای مورد نیاز زیرپوشش خدمات درمانی قرار می گیرند .

گفتنی است: نهم تا پانزدهم آذرماه با عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز در کشور نامگذاری شده است.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: ایدز ، ویروس ، عفونت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر