کد خبر: ۴۷۳۴۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۸
۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۸
کد خبر : ۴۷۳۴۱۳۹
باشگاه خبرنگاران منتشر كرد؛

"وندی شرمن" معاون وزیر خارجه آمریکا و "دیوید کوهن" معاون ضدتروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا برای توضیح درباره توافق هسته ای با ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شدند.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز؛ "وندی شرمن" در نشست استماع کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک گفت: این که ایران چه گامی بردارد برای ما مهم است، به تعهدات خود پایبند باشد و بر اقدامات این کشور نظارت داشته باشیم.


این نشست با ریاست 
"رابرت منندز" رئیس دموکرات این کمیته برگزار می شود و موضوع اصلی آن توضیحات " شرمن " درباره برنامه هسته ای و توافقات میان ایران و کشورهای 5+1 در این مسئله است .وی با اشاره به سیاست دولت اوباما در قبال برنامه هسته‌ای ایران گفت: شاید ما باید رئیس‌جمهور را درباره تفاوت میان تاکتیک‌ها و سیاست جنگ‌طلبی و ایجاد هراس در افکار عمومی آگاه کنیم.

"رابرت منندز" رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در پاسخ به این پرسش که بر اساس این توافق موقت و درباره دستگاه های گریز از مرکز ممکن است ایران در این مدت شش ماهه دستگاه ها را توسعه دهد که چالش بزرگی شمرده می شود، آیا ایران در این مرحله می تواند این دستگاه ها را توسعه دهد و به اهداف خود در برنامه هسته ای برسد یا این که این توافق یک وقت کشی است که ایران از آن استفاده می کند؟

شرمن پاسخ داد: شکی در این نیست این مذاکرات دشوار است ولی می خواهم به این مسئله اشاره کنم که ایران توسعه دستگاه های گریز از مرکز خود را بر اساس برنامه اقدام مشترک متوقف کرده است. ایرانی ها نمی توانند دستگاه گریز از مرکز جدیدی را فعال کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این مسئله نظارت دارد. ایران تنها حق دارد دستگاه هایی که زیان و آسیب دیدند با دستگاه های جدید جایگزین کند و حق ندارد این دستگاه ها را توسعه دهد. این کشور همچنین حق ندارد دستگاه های گریز از مرکز جدیدی در تاسیسات خود نصب کند.
 

جلسه روز سه شنبه سنا با موضوع ايران و برنامه هسته‌ای‌اش تشکيل شد، و "وندی آر شرمن" سخنران اصلی این نشست بود.

متن کامل سخنان "وندی شرمن" را در بخش زیر منتشر کرده ایم: 

"صبح بخیر رئیس "منندز"،‌جناب "کروکر" و اعضای محترم کمیته. از فرصتی که به من دادید تا به مذاکارت هسته ای با ایران بپردازیم سپاسگذارم. من به اینجا آمده ام تا درباره برخی اهداف مشترک به شما اطمینان خاطر بدهم و آن "جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است." با ادغام دیپلماسی و رژیم تحریم‌های سخت بر روی ایران، من اطمینان دارم که امروز به هدفی فراتر از توافق هسته‌ای اخیر دست یافته‌ایم.

در چند دقیقه پیش رو ، امیدوارم بتوانم توضیح دهم  چرا این طور است و اینکه ما در ماههای آینده به چه سمت و سویی حرکت خواهیم کرد. من همچنین درباره تلاشهایی که بخشی از مذاکرات پنج به علاوه یک نبوده است اما به همان اندازه مهم هستند توضیح خواهد داد و اطلاعات جدید را به شما خواهم داد : این تلاشها شامل تلاشهای ما برای بازخواست ایران برای موارد نقض حقوق بشر، حمایت این کشور از تروریسم و فعالیتهای بی ثبات کننده این کشور در خارج است.  ***  آخرین خبرها در مورد مذاکرات
ما سالهاست که به این نتیجه رسیده ایم برنامه هسته ای ایران یکی از تهدیدات بسیار جدی برای امنیت ملی آمریکا و منافع این کشور در خاورمیانه است. از نظر ما رژیم ایران اگر به تسلیحات اتمی مجهز باشد خاورمیانه را بی ثبات می کند و امنیت متحدان و شرکای ما را در منطقه به خطر می اندازد. دستیابی ایران به سلاح اتمی پیمان منع تکثیر هسته ای را در جهان تضعیف می کند. پنج به علاوه یک با آگاهی از جدی بودن این چالش در چند ماه گذشته سرگرم مذاکره با ایران درباره برنامه هسته ای بوده است.

بیست و چهارم نوامبر سال 2013 ، پنج به علاوه یک اولین گام مهم خود را به عنوان بخشی از این تلاش دیپلماتیک با توافق با ایران درباره طرح اقدام مشترک برداشت. این طرح مشترک برای شش ماه آینده برنامه ریزی شده است تا مسیر ایران را برای رسیدن به سلاح اتمی در آینده نزدیک ببندد و در عین حال فضایی را برای مذاکرات بیشتر به منظور رسیدن به راه حلی نهایی و جامع فراهم کند.  کمی بیش از دو هفته پیش یعنی در بیستم ژانویه سال دوهزار و چهارده، طرح اقدام مشترک اجرایی شد. همانطور که رئیس جمهور آمریکا هم گفت، با اجرای این طرح، برای اولین بار در یک دهه گذشته ایران توافق کرد کارهای خاصی را انجام دهد که پیشرفت ایران را در برنامه هسته ای متوقف می کند و در برخی جنبه های کلیدی به عقب می برد. به ویژه ، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیستم ژانویه تایید کرد ایران تولید اورانیوم نزدیک به بیست درصدی خود را متوقف کرده و مجموعه آبشاری سانتریفوژهایی را که برای تولید اورانیوم نزدیک به بیست درصدی استفاده می کرده ، از کار انداخته است. آژانس همچنین تایید کرده است ایران خنثی کردن ذخیره اورانیوم نزدیک به بیست درصدی خود را شروع کرده و تبدیل اورانیوم نزدیک به بیست درصد غنی شده را به اکسید برای صفحات سوخت با سرعتی که با اقدامات قبلی هماهنگ باشد، ادامه می دهد تا اینکه ایران به طور کامل همه اورانیوم نزدیک به بیست درصدی خود را تا پایان دوره شش ماهه از بین برده باشد. 

آژانس همچنین تائید کرده است ایران نصب سانتریفوژهای بیشتر را در تاسیسات نطنز یا فوردو متوقف کرده بود، ایران همچنین قطعات اضافی راکتور در تاسیسات اراک نصب نکرده است. به علاوه در خصوص شفافیت و نظارت، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران شروع به فراهم کردن برخی از اطلاعات لازم برای طرح اقدام مشترک کرده است و با آژانس برای تدارک دسترسی بیشتر به تاسیسات هسته ای خود همکاری می کند. آژانس به منظور اجرای مسئولیتهای خود تحت این طرح ، اندازه تیم بازرسان را تقریبا دو برابر و تجهیزات نظارتی بیشتری را نصب خواهد کرد. اندازه تیم بازرسی و دسترسی عرضه شده طبق طرح اقدام مشترک به این معناست که نگاه جامعه بین المللی به برنامه هسته ای ایران به میزان چشمگیری بهبود خواهد یافت.  این اولین گام مهم بود و در شش ماه آینده ایران متعهد شده است اقدامات بیشتری انجام دهد که همه این کارها هشدار به موقع درباره بروز آستانه گریز هسته ای در تاسیسات غنی سازی اعلام شده ایران را فراهم می کند. این کارها همچنین نظارت و کنترل جدیدی را در مقابله با انحراف تجهیزات و مواد هسته ای به سمت هر گونه برنامه غنی سازی بالقوه پنهانی فراهم می کند. برخی به حق پرسیده اند که چرا ما باید به ایران اطمینان کنیم که به این تعهدات عمل می کند. همانطور که رئیس جمهور در سخنرانی سالیانه خود گفت این مذاکرات بر اساس اعتماد نیست ،‌ هر قرارداد طولانی مدت که ما توافق می کنیم باید بر اساس اقدامات و محدود شدنهای قابل تایید و راست آزمایی باشد تا ما و جامعه بین المللی را متقاعد کند که ایران بمب اتمی نمی سازد.  

همانطور که همکارم کوهن دستیار وزیر در گزارش خود توضیح می دهد ، آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین بیستم ژانویه اقداماتی برای لغو محدود ، موقت و برگشت پذیر تحریم ها طبق طرح مشترک اقدام  به عمل آوردند از جمله: گام های ضروری برای توقت تلاش ها جهت کاهش بیشتر صادرات نفت خام ، مجوز برای شش مشتری کنونی  نفت ایران برای ادامه خرید از این کشور در طول شش ماه اجرای توافقنامه ، و صدور معافیت های لازم  برای تعلیق تحریم ها علیه افراد غیرآمریکایی که با ایران داد و ستد پتروشیمی دارند ،تجارت خاص در حوزه صلا  و فلزات گرانبها  به داخل یا خارج ایران  و فراهم نمودن کالا و سرویس برای بخش خودروی ایران.علاوه بر این  اتحادیه اروپا میزان نقل و انتقالات مالی  از ایران یا به آن را که بدون مجوز قبلی از سوی اتحادیه امکان پذیر است ، افزایش داده است.

به عنوان بخشی از طرح مشترک اقدام ،دولت با شرکای خود و ایران برای  ایجاد یک ساز و کار به منظور تسهیل پرداخت های داد و ستدهای بشردوستانه  و قادر ساختن ایران به بازپرداخت هزینه خریدهای پزشکی (که همین الان از تحریم های کنگره معاف است)  علاوه بر پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی در خارج  و بازپرداخت دیون هایش به سازمان ملل  همکاری می کند. آمریکا  همچنین متعهد شده است  مجوز داد و ستد برای قطعات یدکی ، بازرسی و خدمات رسانی  لازم برای ایمنی پرواز در خطوط  هوایی ایران و خطوط هوایی بازرگانی  این کشور  صادر کند.

اول فوریه ،دولت امریکا  امکان بازگشت پانصد و پنجاه میلیون دلار از سرمایه های ایران که در حساب های خارجی محدود شده بود ،ایجاد کرد.این کار بخشی از توافق برای دسترسی ایران -اقساط ماهانه  تا بیستم ژوئیه-  به چهار میلیارد و دویست میلیون دلار از سرمایه های محدود شده اش در ازای عمل ایران به تعهداتش در طرح مشترک اقدام بوده است.

قبل از این که درباره انتظارات خود از دور بعدی مذاکره با ایران صحبت کنم ، به چند نکته اشاره می کنم. اول، شماری از ناظران  از طرح مشترک اقدام انتقاد می کنند و  می گویند ما باید از همان ابتدا با ایران درباره یک معامله نهایی گفتگو می کردیم.اگر می دانستیم که می توانیم از همان ابتدا در این باره مذاکره کنیم ، حتماً این کار را می کردیم.اما مشخص شد که چنین مذاکراتی زمان می برد.

ما می‌خواستیم مطمئن باشیم در خلال این مدت، ایران نگران‌کننده ‌ترین بخش‌های برنامه هسته‌ای خود را پیش نبرد. اگر ما درباره طرح اقدام مشترک به توافق نرسیده بودیم، ذخایر اورانیومِ بیست درصد ایران کماکان افزایش می‌یافت، ایران به نصب سانتریفیوژهای سریع‌تر و پیشرفته‌تر ادامه می‌داد و ایران در رابطه با رئاکتور اراک نیز پیشرفت‌هایی به دست می‌آورد. در مقابل، طرح اقدام مشترک ایران را متعهد کرده است که روند پیشرفت برنامه (هسته‌ای) اش را متوقف کند، در برخی از حوزه‌های کلیدی آن را به عقب ببرد و به ما زمان و فضا بدهد تا برای دستیابی به راه‌حل جامع مذاکره کنیم تا نگرانی‌های خود را به صورتی پایدار و دائمی برطرف سازیم. 

دوم، برخی استدلال آورده‌اند که طرح اقدام مشترک، سامانه تحریم‌های بی‌سابقه را که ما با کنگره برای برپایی آن همکاری کرده‌ایم تضعیف خواهد کرد، که به نوبه خود به اقتصاد ایران فضا و مجال کافی برای تنفس خواهد داد، به نحوی که ایران برای مذاکره جهت دستیابی به راه‌حل جامع، دیگر احساس فشار نخواهد کرد. (شرمن تأکید کرد:) ما (با چنین استدلالی) مخالفیم. ساختار اصلی و محوری تحریم‌ها همچنان با استحکام سرجای خود باقی است و آن میزان کاهشی که از طریق طرح اقدام مشترک به ایران اعطا شده است نیز صراحتاً و عمداً طوری طراحی شده بود که فشارها را بر ایران ادامه دهد و به ما نیز توانایی مذاکره برای دستیابی به راه‌حل جامع بدهد.

تحلیل ما نشان می‌دهد: بعید به نظر می‌رسد طرح اقدام مشترک برای ایران منافع اقتصادی قابل توجهی فراهم کند، به خصوص هرگونه منافعی که قادر باشد مشکلات عدیده اقتصاد ایران را حل کند. هرچند ارزش واحد پولی ایران (ریال) پس انتخاب (حسن) روحانی، رییس جمهور ایران و بلافاصله پس از اعلام طرح اقدام مشترک افزایش نشان داد، در حال حاضر، ارزش آن در همان حدی است که هنگام اعلام طرح اقدام مشترک بوده است، که شاید به نوبه خود، بازتاب ارزیابی واقع‌بینانه‌تر بازار (ایران) از کاهش محدود تحریم‌هایی باشد که این توافقنامه (برای ایران) فراهم خواهد ساخت. صادرات نفت ایران کماکان در همان حد محدود مانده است که نسبت به سال 2011 میلادی، 60 درصد کاهش یافته است. این بدان معنی است: در حالی که طرح اقدام مشترک در حال اجرا است، ایران در مقایسه با سال 2011  میلادی، همچنان چهار الی پنج میلیارد دلار در ماه زیان می‌بیند. چهار و دو دهم میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران که طی شش ماه آتی به تدریج آزاد می‌شود، کسر نه‌چندان قابل توجهی از 100 میلیارد دلارِ مسدود شده از ذخایر ارزی خارجی ایران است که اکثریت قاطع آن محدود شده یا غیرقابل دسترسی است. چارچوب زمانی شش ماهه، انجام هرگونه معامله طولانی‌مدت (تجاری) دشوار خواهد ساخت. این دشواری‌ها حتی در مورد بخش‌هایی (از اقتصاد ایران) ‌که ما از تحریم‌های آن کاسته‌ایم نیز صادق است. 

هیچ شکی نیست که شرکت‌ها (برای معامله با) ایران به این کشور چشم دوخته‌اند. ما همواره گفته‌ایم که ایران و مردمش، امکانات و استعدادهای بالقوه‌ی گسترده‌ای دارند. با این حال، ما در وزارت امور خارجه آمریکا و وزارت خزانه‌داری این کشور، همواره با شفافیت کامل به کشورها و شرکت‌ها در سراسر جهان تأکید کرده و می‌کنیم که ما (آمریکا) سامانه تحریم‌های گسترده علیه ایران را که کماکان پابرجاست، شدیداً اِعمال می‌کنیم. در واقع، در 12 دسامبر 2013 میلادی، ما برخی از نهادها و افرادی را که در تهیه موادی که مربوط به اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی است، دخیل بوده و تلاش‌هایی نیز برای دور زدن یا فرار از تحریم‌های آمریکا علیه ایران کرده‌اند، تحت تحریم قرار داده‌ایم. ما کماکان هشیار و مراقب خواهیم ماند. همین هشیاری و مراقبت ما باعث شده است که تلاش‌های هیأت‌های گوناگون تجاری (غیرایرانی) که ما اخیراً شاهد رفتن‌شان به ایران بوده‌ایم، آرزومندانه، و نه عملی، باشد.


***  راه‌حل جامع
راه حل جامع اواخر این ماه ، مدیران سیاسی گروه پنج بعلاوه یک با ایران دیدار می کنند تا بحث درباره یک راه حل جامع را شروع کنند.همانطور که در طرح مشترک اقدام آمده است ،هدف ما از این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع  ، طولانی مدت و چند جانبه است که اطمینان می دهد برنامه هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز است.اجازه دهید به صراحت بگویم  که طرح مشترک اقدام  صرفاً قدم اول در یک راه حل جامع است که ما برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.این راه حل جامع  بر اساس  قدم های اولیه ای که الان بر می داریم ، ساخته می شود.در نهایت ،  راه حل جامع راه حلی خواهد بود که بر اساس آن مطمئن می شویم برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است این که ایران به سلاح هسته ای نمی‌رسد.

رئیس جمهور و وزیر خارجه اخیراً  ابعاد خاص از انتظارات ما را تبیین و تشریح کردند.همانطور که رئیس جمهور در مرکز سابان (هفتم دسامبر 2013) گفت، ما می دانیم ایران برای یک برنامه صلح آمیز  نیازی به یک مرکز زیرزمینی و مستحکم غنی سازی مثل فردو ندارد.آنها برای یک برنامه صلح آمیز  به یک رآکتور آب سنگین  در اراک  نیاز ندارند.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که ما مختار هستیم شرایط توافق نهایی را رد یا قبول کنیم. 

ما برای ایران این موضوع را روشن کرده ایم که اگر ایران نتواند به تعهداتش عمل کند و یا اینکه اگر ما نتوانیم به توافق جامع برسیم از کنگره آمریکا می خواهیم تا تحریم های ایران را افزایش دهد. 

در آن صورت ما باید بگونه ای عمل کنیم که آثار تحریم های جدید به حداکثر برسد چرا که به دنبال تلاش های دیپلماتیک قدرتمند می توانیم حمایت جامعه بین المللی را هم بدست بیاوریم و این لازمه کارآمدی فشارها بر ایران است. 

در مقابل تلاش برای تصویب تحریم های جدید در شرایط کنونی روند دیپلماسی نوید بخشی را که من پیش از این به آن اشاره کرده بودم از مسیر اصلی خود منحرف می کند، ما را از متحدان خود دور می سازد و انسجام بین المللی را که ثابت شده است برای کارآمدی تحریم ها موثر است بر هم خواهد زد.


***  تروریسم، حقوق بشر و مداخله در امور منطقه‌
درحالی که برای دستیابی به راه حلی جامع در مورد برنامه هسته ای ایران مذاکره می کنیم از تلاش هایمان برای متوقف کردن نقض حقوق بشر در ایران ، حمایت این کشور از تروریسم و مداخله آن در امور منطقه ای دست بر نخواهیم داشت و ایران را در این موارد مسئول می دانیم.

ما همچنان در مورد اقدامات ایران در زمینه ایجاد بی ثباتی در منطقه که امنیت شرکای ما را مانند اسرائیل و متحدانمان در منطقه خلیج فارس به خطر می اندازد  به شدت نگرانیم. 

ایران به آموزش و اعزام نیرو به سوریه و ارسال کمکهای مالی و تسلیحاتی برای حکومت بشار اسد ادامه می دهد و به خشونت های فرقه ای و بنیاد گرایی دامن می زند، ایران همچنان به ارسال سلاح برای شبه نظامیان لبنان، غزه، عراق، افغانستان، یمن و بحرین و آموزش آنها ادامه می دهد. 

ایران و حزب الله به اجرای عملیات تروریستی در سراسر جهان ادامه می دهند.

ما متعهد هستیم با همکاری متحدان و شرکایمان به مقابله با رفتارهایی که باعث بی ثباتی می شوند بپردازیم.  

ما در دو سال گذشته تا حدودی به خاطر تلاش هایمان شاهد روند امیدوار کننده ای بوده ایم که در آن دولت های سراسر جهان واکنش های قاطعی در مقابله با اقدامات خصمانه حزب الله و ایران نشان دادند. 

این همکاری ها همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید محرمانه باقی بماند اما اجازه دهید من به چند نمونه از آن ها اشاره کنم.

وندی شرمن گفت به همراه متحدان و شرکایمان ، بارها انتقال تسلیحات ایران را به شبه نظامیان در یمن، افغانستان و غزه ردگیری کرده ایم.
همین یک ماه گذشته، مقامات بحرین شناوری پر از مواد منفجره ایران را توقیف و بیش ده شبه نظامی را که قرار بود این محموله قاچاق را دریافت کنند، بازداشت کردند. 

ما به دولت گرجستان ، هند ، تایلند، کنیا، نیجریه و بلغارستان در تحقیقات درباره حملات و نقشه های تروریستی با هدایت ایران و حزب الله لبنان کمک کرده ایم. هر زمان که ممکن بوده، این کشورها و همسایگان را تشویق کرده ایم ایران و حزب الله را برای این اعمال بیشرمانه بازخواست کنند. 

در نتیجه تلاش های دیپلماتیک ما اتحادیه اروپا در سال 2013 نام شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و شورای همکاری خلیج فارس نیز حزب الله را در فهرست سیاه خود قرار داد و در داخل آمریکا نیز در ماه مه دوهزار و سیزده منصور عرب سیار ، فردی که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران برای ترور سفیر عربستان  استخدام شده بود، به بیست و پنج سال حبس محکوم شد. 

بالاخره اینکه ما تحریم های خودمان را علیه ایران و گروه های تحت فرمان این کشور گسترش داده ایم. فوریه دوهزار و سیزده بر اساس قانون کاستن از تهدیدات ایران و حقوق بشر سوریه ، ما نام پانزده مقام ارشد ایران را برای نقششان در فعالیت های سری هسته ای ، حمایت از تروریسم یا نقض حقوق بشر مشخص کردیم. 

بیست و سوم ژانویه امسال نیز ما نام زیاد النخاله ، معاون دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین را به عنوان تروریستی جهانی اعلام کردیم. 
به علاوه ، دولت آمریکا بانک کانادایی لبنانی و دو صرافی لبنانی را به عنوان موسسات مالی که نگرانی زیادی از پولشویی آنها وجود دارد شناسایی کرد زیرا فعالیت های آنها پولشویی قاچاقچیان مواد مخدر را تسهیل می کرد و از گروه تروریستی حزب الله لبنان حمایت می کرد.


***  حقوق بشر
ما کماکان ایران را به علت پیشینه تأسف برانگیز این کشور در زمینه حقوق بشر مسئول می دانیم. سوزان رایس، مشاور امنیت ملی در سخنرانی خود به مناسبت روز حقوق بشر در ماه دسامبر گفته بود حمایت ما از حقوق بشر همه ایرانی ها، حتی اکنون که سرگرم آزمودن ظرفیت بالقوه برای فیصله دادن به مسئله هسته ای هستیم، ادامه خواهد یافت. 

در کنار هم پیمانان خود، به برجسته سازی نقض ادامه دار حقوق بشر و بدرفتاری ها از سوی ایران ادامه خواهیم داد. 

شرمن در ادامه گفت در این چارچوب آمریکا با هشتاد و پنج کشور دیگر همراه شد تا قطعنامه امسال کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل را در محکومیت سابقه بد ایران در زمینه حقوق بشر به تصویب رسانده و از آن حمایت کند. ما اکنون سرگرم جلب حمایت و آراء لازم برای قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه مارس هستیم تا دوره مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضع حقوق بشر در ایران را تمدید کنیم و جامعه بین الملل را ترغیب خواهیم کرد تا ایران را برای صدور اجازه بازدید گزارشگر ویژه از این کشور و مشاهده مستقیم اوضاع حقوق بشر در آنجا، تحت فشار بگذارد. 

ما هر هفته در پایگاه سفارت مجازی تهران و همچنین رسانه های اجتماعی خود، موارد تخلف و نقض حقوق بشر در ایران را برجسته می کنیم. آزادی چهل نفر از زندانیان عقیدتی ( که به خاطر پافشاری بر عقاید و تفکرات خود زندانی شده اند) در ماه های سپتامبر و اکتبر، از جمله نسرین ستوده وکیل حقوق بشر- که در پایگاه سفارت مجازی به فعالیت هایش اشاره و او  را پس از دریافت جایزه ساخاروف از اتحادیه اروپا در سال 2012 میلادی علناً تحسین کرده بودیم- به ما دلگرمی داد. ما از ایران می خواهیم همه زندانیان سیاسی خود از جمله سران جنبش سبز، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را که اکنون نزدیک به سه سال است بدون اتهامات رسمی، در بازداشت خانگی به سر می برند، آزاد کند. ما همچنین به گردآوری و مستند سازی موارد نقض حقوق بشر از سوی ایران در گزارش های سالیانه «حقوق بشر و آزادی بین المللی مذاهب»ادامه خواهیم داد، تا توجه (مردم دنیا) را به رفتار حکومت ایران با مردم این کشور جلب کنیم. البته ما وعده های حسن روحانی رئیس جمهور ایران به مردم این کشور را نیز می شنویم و به حمایت از ایرانی ها در خواسته اشان از رئیس جمهور برای عمل به این وعده ها و اطمینان از پایبندی ایران به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر ادامه خواهیم داد. 

***  شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران 
ما همچنین دوباره از ایران می خواهیم که سعید عابدینی و امیر حکمتی را آزاد کند و از تلاش ها ما برای بازگرداندن رابرت لِوینسون به خانه اش حمایت کند. ما از اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران مبنی بر امکان پذیر بودن برخورد همراه رأفت برای آقایان عابدینی و حکمتی استقبال می کنیم و منتظر هستیم اخبار بیشتری را از سوی ایران در ارتباط با این گزینه بشنویم. ما بارها از حکومت ایران برای یافتن محل آقای لِوینسون  کمک خواسته ایم. همچنین از مقامات ایران خواسته ایم که اجازه لازم برای بازدید مقامات سفارت سوئیس در تهران را برای اطمینان از سلامتی آقای حکمتی و عابدینی و همچنین آزادی آنها، صادر کنند. ما از انتقال آقای عابدینی به زندان رجایی شهر اطلاع داریم و درباره وضع پزشکی او نگران هستیم. ما از مقامات ایران خواسته ایم که به نگرانی های ما درباره سلامت او و همچنین وضع زندان توجه داشته و او را مجدداً به زندان اوین بازگردانند. 

رئیس جمهور اوباما در گفتگوی تلفنی روز بیست و هفتم سپتامبر با حسن روحانی، این سه مسئله و نگرانی را با او در میان گذاشت. وزیر (امور خارجه آمریکا ) نیز چند بار از جمله تعطیلات آخر این هفته، مستقیماً موضوع را با ظریف وزیر امور خارجه ایران در میان گذاشته است. من نیز در حاشیه مذاکراتِمان در ژنو، این سه مسئله را نزد مقامات ایران مطرح کردم و از آنها خواستم که به نگرانی ها رسیدگی کنند. ما همچنین مسئله را با شرکای بین المللی خود در میان گذاشته ایم تا از آنها بخواهیم مستقیماً آن را با ایران مطرح کنند و این کار را تا زمان بازگشت آنها (شهروندان آمریکایی) به خانه ادامه خواهیم داد.  این افراد کماکان جزء یکی از مهمترین اولویت ها برای دولت آمریکا هستند و ما دولت ایران را تحت فشار خواهیم گذاشت تا اقدام کند و به آنها اجازه دهد که بار دیگر نزد خانواده هایشان بازگردند. 

***  جمع بندی
در مجموع، سیاست و رویکرد ما در قبال ایران چند جانبه است، اما نهایتاً به دنبال یک هدف نهایی هستیم؛ ایرانی که به الزامات و تعهدات بین المللی خود پایبند باشد، به حقوق شهروندان و همسایگان خود احترام بگذارد و نقش سازنده ای را در منطقه ایفاء کند. مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک با ایران نشان می دهد که آغاز دستیابی به پیشرفت در این عرصه ممکن است. اینگونه نیست که ما از تاریخِ ناهموار سی ساله در روابط ایران و آمریکا یا اقدامات گذشته ایران غافل باشیم، اما مهم است به دیپلماسی نیز فرصتی برای موفق شدن بدهیم. اگر ایران به تعهدات خود پایبند باشد، آنگاه جهان به جایی امن تر تبدیل خواهد شد. اگر هم این طور نشود، آنگاه ما همه گزینه ها را حفظ خواهیم کرد تا اطمینان یابیم ایران نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد. ماه های پیش رو، محکی برای نیات ایران و همچنین این مسئله خواهد بود که آیا حل و فصله این چالش برای صلح و امنیت بین المللی به شیوه صلح آمیز امکان پذیر است یا خیر. 

ما به همکاری نزدیک با کنگره برای پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکا و جلوگیری از تجهیز ایران به سلاح هسته ای چشم دوخته‌ایم.

با تشکر."انتهای پیام /
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۸۳
در انتظار بررسی: ۰
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
مرگ بر آمریکای خونخوار و انگلیس مکار
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
Down with america
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
فقط مرگ بر امریکا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
اگه امریکا یک پوکه را به سمت ایران پرتاب کند ما اسراییل را با خاک یکسان می کنیم ازمایشش مجانی خانم شرمن...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
برو بابا خل و چل-خدا شفات بده شاید عقلت اومد سر جاش البته اگه تو سرت چیزی باشه-تو هم مثل بقیه تون فقط واق واق میکنی (هیچی نیستید)
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
بی حیا
ستاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
مرگ به نیرنگ تو آمریکا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
آمریـکا کوچولو تمام گزینه هات رومیز باشه خودتم رومیز باشی جیگر داری یه پوکه بنداز تو خلیج فارس شرمن تو هم بشین سرجات تا بچه های ما خفتت نکردن...
فدایی امام خامنه ای
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
مگرماجنایتهایتان را درایران فراموش میکنیم 1نمونه اش کشتن مسافران بیگناه در هواپیمای مسافربریست.هرگز گول لبخندودست مخملیتان را نخواهیم خورد دشمنی شما برایمان از روز روشنتر است.ما بچه هامون رو بااین جملات بزرگ میکنیم مرگ بر امریکا مرگ بر اسراییل.منتظر طوفان ما در 22بهمن باشید......نصرمن الله و فتح قریب
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
سلام
من 22 بهمن امسال نمی خواستم بیام ولی خداوکیلی به حرفای این زنک میام تا بدونن ما هنوز هستیم و .. گوش به فرمان رهبرمونیم.
سیداحمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
به گفته فرماندهی محترم و شجاع پدافند هوایی ما فقط گزینه هایمان در میدان نشان امریکا خواهیم داد
اسماعيل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
ياوه گويي مي كنند تازنداه ايم رزمنده ايم
مرگ بر امريكا
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
باید دهن این پیر خرفت رو گل گرفت
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
آخه من نمی دونم تعریف آمریکاییها از تروریست چیست؟
شهدای هسته ای ما رو کشتن ، هواپیمای مسافربری ما رو سرنگون کردن ، القاعده رو که اکثر غربی ها مدعی هستن تروریست اند تشکیل دادن و دهها غلط دیگر کردن ؛ این کارا رو نمی بینن باز داردن ما رو ترویست می خوانن واقعا کمال بیشرمی و پررویی و گستاخیه .
فقط زود این ملک عبدالله لعنتی بمیره اون همه این کشورهای غربی رو پر می کنه حتی واسه مقابله با ایران عزیز بهشون باج هم میده.
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
الهم عجل لولیک الفرج
رحمت الله مرادی راد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
خدا شاهد است که آرزوی قلبی من در طول جنگ تحمیلی جنگیدن مستقیم با مزدوران ارتش پوشالی امریکایی بود
جواد شاملو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
فقط و فقط غلط اضافی می کنید. اتفاقا ملت ایران خیلی دوست دارد که همچین غلطی را بکنید تا نتیجه این بی عقلی تان را در کمتر از یک چشم به هم زدن ببینید.
masoud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
امام علی ع: بر دشمنانتان بتازید قبل از انکه بر شما یورش برند،بخدا قسم با هیچ مردمی در سرزمین خودشان جنگ نشد،مگر آنکه انها بذلت افتادند.
همانطور که حضرت اقا امام خامنه ای فرمودند که انرژی هستی بهونه امریکاست اینها بهد از انرژی هسته ای همانطور که خودشون گفتند به سراغ سایت های موشکی و نقض حقوق بشر و دموکراسی و ....میروند همانطور که اعلام کردند. مسؤلان محکم از منافع و حقوق ملت دفاع کنید خواهشا و خون شهدا رو نگذارید پایمال بشود .
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسرائیل
مرگ بر انگلیس
مرگ بر وهابیت
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
شرمن شرمت باد
حجت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
حالا طوری شده که این آمریکا که دشمن همیشگی ما بوده برای ما تصمیم بگیرد ما توی دهن آمریکا میزنیم و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.درود بر رهبر کبیر انقلاب السلام علیک یا روح ا...
سید محسن سراج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
باسلام
یاماسرخصم رابکوبیم به سنگ - یااوسرما به دارسازد آونگ -القصه دراین زمانه پرنیرنگ - یک مرده به نام به زصد زنده به ننگ
ما آمده ایم قیمتی زندگی کنیم ،نه به هر قیمتی زندگی کنیم
انسان یک روز به دنیامی آید ویک روزازدنیامی رود،نبایدبخاطراینکه زنده بمانددست به هر کاری بزند متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
مرگ بر تو شرمن جنایتکار پا بگور و همپاله گیهای جنایتکارت. مرگ بر آمریکا عامل جهانی کشتار و ویرانی و تروریسم.مرگ بر آمریکای عامل نابودی نسل بشر.مردم ایران رسالت خدائی دارند تا شاخ تو را بشکنند تا این قدر در بوقهانی جهانی خود اربده نکشی.
paridoukht ghazizadeh
|
United States
|
۰۵:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
"حفظ انقلاب هم خون می خواهد و هم خون دل"شهید بهشتی

ما را از گزینه ها نترسانید
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
بقول بنانگذار کبیر و فقید جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(قدس سره) ما آمریکا را زیر پا میگذاریم،مرگ بر اسراییل و امریکا،22 بهمن بر تمام مسلمانان مبارکباد.
گمنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
اول از همه چی باید بگم نه امریکا بلکه بزرگتر از امریکا هم نمیتونه غلطی بکنه
دوما انرژی هسته ای حق مسلم ماست
سوما ما همه بسیجیان رهبریم
امریکا اگه دست از پا خطا کنه
چهار دست و پاش رو قطع میکنیم
down with AMERICA
down with AMERICA
down with AMERICA
down with AMERICA
down with AMERICA
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
همانطور که رهبر عزیزمان در ماه های گذشته فرمودند (اینها مشکلشان هسته ای نیست امروز به هسته ای گیر میدهند فردا به یک چیز دیگر...)
همانطور که پیداست امروز به مسئله هسته ای میپردازند فردا به موشکی و چه بسا پس فردا به شلوار ما! که آقا شلوار شما ناقض حقوق بشر است.
اَللَّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِکَ اللَّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَیْنِ وَ شایَعَتْ وَ بایَعَتْ و تابعت عَلى قَتْلِهِ اَللَّهُمَّ الْعَنْهُمْ جَمیعاً.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
مرگ بر آمريكا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اون لینک باز نمیشه
ariaaaaaaaa
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر امریکاااااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اینکه مسولین آمریکایی تصور میکنند تنها ملت مهم در دنیا آمریکاییها هستند وتمام ملتها بایستی زندگیشان فدای آنان باشد حتی اروپاییها، این نکته اساسی اختلاف اینگونه تفکر با شخصیت انسانها ی دیگر کشورها میباشد یعنی اینکه اصلا برای کرامت و حقوق انسانهایی که میخواهند آزاد باشند کوچترین ارزشی قایل نمیباشند و تمام منابع و منافع ملتها را متعلق به خودشان میدانند
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
ما نه اون میز را قبول داریم و نه اون یارو که پشت میز را.
حالا هی بگن گزینه های روی میز

ما خدا را داریم و خدا ما را کفایت میکند و کسی که خدا را داره از هیچ چیز هراسی نداره
خلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
ماآمریکارازیرپامی گزاریم.امام خمینی (ره)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امریکا دشمن ما دشمن فعلی و همیشگی ما (امام ره صحیفه نور جلد 13 صفحه 145)
پسر شجاع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
من سرم شلوغه بهش بگید زیاد واق واق نکنه. اعصاب درست ندارم یه کاری میکنم پشیمون دیگه سود نداره
رضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
شرمن برو گمشو عروسک دست آموز اسرائیلی
بسیجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امریکا کوچک تر از ان هست که بخواهد در مورد ملت بزرگ ایران اظهار نظربکند چه برسد به تهدید
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
تصمیم گیری برای ایران مضحک است.
این حق ایران است که از انرژی اتمی استفاده کند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
گزینه های روی میز ما رو 22 بهمن بهتون یادآور میشیم.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
آمریکا خودش بزرگترین ناقض حقوق بشره بیشترین تعداد زندانیان در دنیا رو به خودش اختصاص داده زندانهای گوانتانامو یک نمونه از چندین نمونه زندانهای آمریکاست که با زندانیان مثل حیوان رفتار میکنن تمام گروهای تروریستی خاورمیانه رو حمایت مالی و تسلیحاتی می کنه واقعا خانم شرمن خیلی پرو تشریف دارن هر چند دیگه دستشون برای تمام مردم دنیا رو شده
علی الهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر آمریکا
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
ما امریکا رازیر پا می گذاریم
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل
خداداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر آمریکا
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر امریکا
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر آمریکا
منتظر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ برآمریکای جهانخوار اینها همه برای این است که مردم ایران را مرعوب کنند تا در22بهمن باصلابت حضور پیدانکنند مردم ماهوشیارند واین بار نیز تودهنی سختی به شیطان بزرگ ونوچه هایش خواهندزد مرگ برآمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
آمریکا علاوه بر جبران خسارتهای مادی که بر مردم ایران وارد کرده باید به خاطر فشارهای روحی وروانی که بر مردم ایران ایجاد کرده محاکمه شود.
حمزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امریکا نمی تواند هیچ غلطی بکند .خدا با ماست و به قول شهیدآیت الله بهشتی خدارحمتش کند ودرجه اش متعالی. ای امریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
ماهیت پوشالی بودن گزینه نظامی چندین ساله که بر ملا شده. آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. مرگ بر آمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امریکا دشمن ما دشمن فعلی و همیشگی ما (صحیفه نور جلد 13 صفحه 145)
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر امریکا
بذارید با این حرفها لااقل خوش باشن بابا خوب جرات عمل که ندارن که ...به قول معروف جواب ابلهان خاموشیست
majid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل.
فربد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
یک کلمه هم بشنو از مادر عروس زیبای خفته وندی ش-----------رمن!!!!!!!!!!!
عمارنامه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
سلام و درود؛
دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
http://www.ammarname.ir/node/33023
ما را از بروزرسانی خود آگاه
و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
موفق و پیروز باشید .
http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
یا علی
amin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
خانم شرمن کاش یه نگاه تو آینه می انداخت بنده خدا از بس خشم ایرانو خورده شده یه اسکلت.
یکی نیست به این شرمن بگه تو که به یه فوت بند نیستی برا چی حرفای گنده تر از دهنت می زنی. اونایی که یه هیکلی داشتن غلطی نکردن تو که دیگه...
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر آمریکا و هم پیمانانش در منطقه
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اصلا لحن صحبت هاش جالب نیست !!!!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
سلام . وقت بخیر

ضرب المثل خوبی است که می گوید :

شتر در خواب بیند پنبه دانه
گهی لپ لپ خورد ، گه دانه دانه !!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
مرگ بر امریکا
محسن
|
United States
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
شماهایی که منفی میزنید برای سخن امام نه شیعه هستید و نه اریایی !!
ممدو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اره گزینه های شما روی میز است اما جرات نمیکنید یه غلط اضافی کنید
مرگ بر امریکا
مرگ بر انگلیس
مرگ بر اسرائیل
مرگ بر منافقین و کفار
مجتبي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اين ملعون ها هر چه انجام ندهند از دستشان بر نمي آيد مهم اين است كه ما وحدت خود را حفظ كرده،گرد حريم ولايت حلقه زنيم
دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
امريكاييها به لفاظي كردن عادت دارن
پاسخ ها
فربد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
و ایضا پارس الکی همچون ناتانیابو
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
این گزافه گوئی ها لافی بیش نیست .آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند...امام خمینی (ره) 22 بهمن روز مرگ امریکا است
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
خیلی دوست دارم تاغربیها با این کارشون بهانه دست مابدن ونهایتا رهبر عزیز فرمان سالهای قبلشون رو دوباره اعلام کنندبا این تفاوت که، نه تنها ما غنی سازی 20 درصد خواهیم کرد بلکه به سوی غنی سازی 90 درصدبه بالا هم خواهیم رفت وحتی درحدتوان این انرژی وموهبت اللهی رو به تمام کشورهای مسلمان جهان گسرش بدیم .
چه خوب میشه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
ای امام عزیز حیف که امروز پیشمان نیستی تا بوسه بر دستانت بزنم چه کوتاه و پرمعنی و زیبا گفتی:امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
شما امروز در میان ما نیستی ولی امروز ما همان کودکانی هستیم که گفتید امید من به شماست؛بله امروز همان کودکان بزرگ شده اند راهتان را ادامه میدهند و میراث گرانبهایتان‏(‏انقلاب)پاس میدارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
به خدا نمیدانم چرا هروقت این اظهارات مقامات امریکارا میشنوم ایمانم به امام و رهبری صد چندان میشود؛اخه ای بی شخصیتای بی هویت ها لاقل یکبار 10صفحه تاریخ ایران را بخوانید تا با انها اشنا بشید بعد شروع به چرند گویی کنید؛مگر در رویا هایتان ببینید که سر تعظیم جلویتان خم کنیم؛تازمانیکه ایمان به خدا داریم وتازمانیکه تحت امر ولی مان هستیم از شما و پارس هایتان ترسی نداریم؛مطما باشید زوال شما شروع شده و بزودی به سطل اشغال تاریخ در کنار مغول ها و هیتلر ها و شوروی ها خواهید رفت و بالعکس ایران به کوری چشم شما باتلاش و پشتکار جوانانش به انچه شایسته شان است میرسند؛روزی برای یک عمل جراحی ساده دستمان جلو شما دراز بود و حتی بدتر از ان پزشک هایمان هم خارجی بودند اما حالا چه؟؟روزی داشتن جایگاه علمی برایمان ارزو بود اما الان هر روز در جایگاه های علمی رکورد میزنیم؛انشاالله پیروزی نزدیک است
علی
|
United Kingdom
|
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
هیات مذاکره کننده ایرانی اجازه نخواهد داد که دستاوردهای علمی مردم ایران خدشه دار شود
ابراهيم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
هيچ ظلمي پايدار نمي ماند.من به معجزه الهي ايمان دارم
ALI
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
خودشان میبرند اما نمیدونن دوختن با ماست
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
شرمن و کوهن و منافقین هیچ غلطی نمیتونن بکننن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
مرگ بر امريكا
برهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
امیدوارم که مسئولین سیاست خارجی جواب قاطعی به یاوه گوی این خانم بدهند
هرچند ملت ما در راهپیمایی 22 بهمن حرف آخر را خواهند زد
پاسخ ها
فربد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
به نظر من این حرفها یاوه گویی و مهمبل بافی و برای خاموش کردن مخالفان در امریکاست. ولی بهترین جواب فرستادن ماهواره های جدید به هوا و موشکهای بالستیک جدید است.
پریسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
همه اش حرف بزنید. ما گوشمون از حرفا و دخالت های شما آمریکایی ها پُره!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
تاریخ انقضائی صحبت های مسئولین آمریکا دو روزه پس فردا یادشون میره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
امریکا طبل تو خالیست.مرگ بر امریکا
احمد علی جهان بین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
مرگ بر امریکا
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند....امام خمینی (ره)
پاسخ ها
رضوی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
اونائیکه منفی دادن یه دونه از غلطایی که آمریکا تونسته بکنه رو بیان کنند. صحرای طبس؟ جنگ عراق ؟ قضیه مک فارلین ؟جنگ سوریه ؟ حمایت از اسرائیل غاصب در جنگ 33روزه ؟؟؟؟؟؟؟ بازم بگم ؟؟؟؟!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
انها ما را بازی می دهندتا آمار هسته ای ایران رابدست آوردنداین مذاکرات نتیجه ای جز هدر دادن زحمات بچه ها ندارد
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر