کد خبر: ۴۷۵۳۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۶

دندان‌ها در همه موجودات روی زمین به عنوان یک وسیله برای خوردن غذاهای مختلف و همچنین برای برخی از امور دفاعی و حمله‌ای استفاده می‌شود و نبود آنها حتی می‌تواند زمینه ساز مرگ حیوانات نیز شود.

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، دندان در میان تمامی حیوانات شکل و شمایلی مختلف دارد. برای هر حیوانی دندان ها می توانند کاربردهای مختلف داشته باشند برخی تیزترین دندان دنیا و برخی دیگر تنها دندان برای گذران زندگی دارند. امروز با متفاوت ترین دندان های دنیا کمی بیشتر آشنا می شویم.

**تیزترین دندان هابه نظر شما تیزترین دندان های دنیا مربوط به کدام حیوان دنیا می شود؟ یک موجود بسیار ریز که نزدیک به 250 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده است توانست این رکورد را در اختیار داشته باشد. این موجود میکروسکوبی دندان هایی باریکتر از موی انسان داشته است ولی تیزی آن ها بسیار زیاد بود که اگر می خواست در اندازه بزرگتر باشد هیچ موجود یا حتی آلیاژی در مقابل آن پایدار نبود.

** دندان های درختیحتما می دانید که برای تشخیص سن یک درخت باید آن را برید و تعداد حلقه های داخل ان را شمرد تا به سن دقیق درخت دست پیدا کرد. دلفین ها نیز به همین صورت سنشان مشخص می شود. برای تشخیص سن یک دلفین باید یک دندان از آن بدست بیاورید و با برش و شمردن حلقه های درونش سن آن مشخص می شود.

** دندان های انسانیماهی کله گوسفندی یکی از گ.ونه ماهی هایی است که در شمال آمریکا دیده می شود. این ماهی به فراوانی یافت و صید می شود اما شاید خیلی ها به دندان های آن توجهی نداشته باشند. دندان های این ماهی به مانند انسان هاست. او حتی روی سقف دهانش نیز دندان هایی دارد که تیز نیستند و تنها برای باز شکاندن پوست خرچنگ خوب است.

** مو به جای دندانجالب ترین دندان را می توانید در دهان وال ها پیدا کنید. شاید جسه این حیوان باعث شود شما فکر کنید دندان های بسیار خشن و بزرگی دارد اما این حیوان بزرگ در دهانش به جای دندان مو دارد. این موها هنگامی که وال دهانش را باز می کند غذاهای ریز موجود درآب را به خود جذب می کند.

** دندان های حلزونحلزون ها بیشترین تعداد دندان را در میان  تمام حیوانات را دارند. البته نکته جالب این است که همه این دندان برای غذا خوردن استفاده نمی شود. این موجودات با استفاده از دندان خود تنها می توانند شکارهایی را انجام دهند و هر چند سال یک بار همه هزاران دندانشان می ریزد و سپس بار دیگر در می آید.

** دندان‌های که گاو را ریش ریش می‌کندحتماً تا به حال نام ماهی "پیرانا" به گوش شما رسیده است؛ این ماهی یکی از ترسناک‌ترین موجودات آمازون است و دندان‌های بسیار وحشتناکی دارد؛ دندان‌های این ماهی به قدری تیز است که می‌تواند در کمتر از یک دقیقه یک گاو بزرگ را کاملاً تکه تکه کند؛ دندان‌های "پیرانا" به صورت مثلثی هستند و حالت خاصی دارند که به آنها اجازه می‌دهد تا حد زیادی تیز باشند.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
هادی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک و قنا عذاب النار
نصرت
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
جالب بود
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر