وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :

جریان سازی فکری مهمترین وظیفه روابط عمومی هااست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین همایش سالانه روابط عمومی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت : فعالانه عمل کردن و جریان سازی فکری مهمترین وظیفه روابط عمومی هاست.

به گزارش حوزه فرهنگی باشگاه خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد ، علی جنتی ادامه داد : با توجه به گستردگی حوزه های مختلف وزارتخانه که عموما در حوزه فرهنگ و هنر سیاستگذاری ، برنامه ریزی و عمل می کنند و با سلایق و واکنش های فکری فرهیختگان جامعه سر و کار دارند روابط عمومی هارسالت خطیری بر دوش دارند.

وزیر ارشاد برگزاری این همایش را به عنوان اقدامی شایسته و ضرورتی بایسته برای تبادل دانش، تخصص و تجربه به استادان، مدیران، و کارشناسان گرانقدر و مهمانان ارجمند صمیمانه تبریک می گویم.

وی یکی از مولفه های دنیای امروز، وقوع تغییرات سریع در حوزه فناوری، به ویژه فناوری اطلاعات دانست و افزود: این تغییرات که در زندگی و ارتباطات اجتماعی و میان فردی، نقش بی بدیلی دارد، موجب تغییراتی در مناسبات اجتماعی و به وی‍ژه در نحوه ارتباطات می گردد. جنتی تاکید کرد : در چنین شرایطی، بدیهی است که روابط عمومی، که به عنوان درگاهی مطمئن برای ارتباط درون و برون سازمانی در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته جنتی ، تغییر نه فقط در ابزارها، که باید در رویکردهای نوین به محتواهای متناسب با نیازهای روز بشری نیز ساری و جاری گردد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه روابط عمومی ها امروزه به درایت استراتژی و مدیریت زمان پذیرفته اند که دیگر بازیگر نقش مکمل یک نمایشنامه نیستند ادامه داد : آنها خود می توانند سناریست مدیریت تولید، پردازش و توزیع اطلاعات باشند.

به گفته وی ارزش روابط عمومی در دنیای امروز نه تنها در ویترین مباحث کلان عصر پر شتاب رسانه ای بسیارچشم گیر و پرمخاطب است که جایگاه والایی در فرهنگ، هویت و ارزش های ملی دارد.

جنتی یکی از مولفه های پرجاذبه روابط عمومی را استحکام پیوندهای اجتماعی سازمان با ذی نفعانش عنوان کرد و گفت: درحقیقت روابط عمومی باید بازگو کننده برآیند صدای درون سازمانی به جامعه و منعکس کننده رویداد و رخدادهای روز جامعه به درون سازمان باشد.

وی افزود: به عبارت دیگر روابط عمومی درگاهی است دسویه که باید در برنامه ریزی و سیاست های کلان خود به گونه ای عمل کند که حرف و اهداف پیش برنده اش در چینش پازل سیاست های کلی وزارتخانه، نهاد و یا سازمان حکم قطعی و عنصری موثر باشد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه روابط عمومی می تواند پل ارتباطی پر اطمینانی میان نهادهای و بخش های درون سازمانی باشد اظهار داشت: در واقع، نیروهای درون سازمانی به واسطه روابط عمومی، می توانند به شکلی واقعی، در قالب واحد سازمانی یکپارچه و منسجم، بوز یابد.

جنتی یکی از وجوه امتیاز روابط عمومی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را همجواری و همزیستی با بدنه نخبگان، فرهیختگان، و هنرمندان بر شمرد و افزود: روابط عمومی ها می توانند در نگین هنر ارتباطی خویش تلالویی از تبحر گفتگوی هم افزا و ایجاد سازوکاری موثر داشته باشد.

وی ادامه داد : از آنجا که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت های مختلفی در وزه های تخصصی دارد میل به جزیره ای عمل کردن همواره در حوزه های گوناگون محسوس است که در این شا هراه حیاتی فعالیت ها ایجاد شاکله ای برای حفظ و امنیت صدایی واحد به منظور انعکاس حقیقی اطلاعات بی واسطه به مردم بسیار ضروری است؛ که این مهم را روابط عمومی ها می توانند به عنوان یکی از وظایف خطیر سازمانی همواره در برنامه ریزی های سالانه خود لحاظ کنند.

جنتی با تاکید بر اینکه مفهوم یکپارچه سازی در ارتباطات یکسان و مستمر یک سازمان جلوه ای دیگر می یابد افزود: زندگی در دنیای مدرن و عصر استیلای تکنولوژی برانسان، نیازمند درک نقش پدیده ها و نهادهایی است که پایگاه آنها افکار عمومی و نقش مردم است.

وی با بیان اینکه در زمانه تولد رسانه ها مخاطب هر پیامی، دیگر عنصر منفعل و بی تاثیر نیست که برعکس عاملی پرتاثیر در روابط و فضای هم افزایی متقابل است ادامه داد: برخی از دانشمندان علوم ارتباطات روابط عمومی را به عنوان درگاه ارتباطی درون سازمان با جامعه می دانند و ازاین گذر است که با مفهوم ایجاد پیوندهای اجتماعی با نهادهای مدنی آشنا می شویم و برای پیشبرد اهداف سازمانی خود بتوانیم به نقطه عطف تفاهم اجتماعی برسیم.

وزیر ارشاد افزود: در دنیای ارتباطات گاهی روابط عمومی به پیله ای هزار لایه می ماند که در طراحی مهندسی برنامه های خود می بایست به یکپارچگی راهبردهایش چاشنی تدبیر و مدیریت بحران را بیا فزاید تا در افق پیشبرد اهداف قابل دستیابی شاهد پرواز پروانه بالندگی فرهنگی باشد.

وی همچنین اظهار داشت: جامعه امروز ایران اسلامی به سوی گشودگی پنجره های تدبیر و امید و شناخت رهیافت های مشارکت جویی مردمی در تبیین گفتمان های راه گشا گام بر می دارد؛ از این جهت ما امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به بهره جویی نظریه ها، منابع و متون علمی و پژوهشی در فضای روابط عمومی ها داریم.

به گفته وی اگر در گذشته دور و در لابه لای آمال بلند پروازانه روابط عمومی را شبکه هوشیار، بانک اطلاعات، و مغز متفکر سازمان و یا پل ارتباطی با افکار عمومی می دانستند، امروزه در دامنه گسترده فعالیت های روابط عمومی ها به کرات ثبوت و عینیت هر یک از ویژگی های یادشده را به شایستگی در ادارات و سازمان های مختلف می توان یافت.

وزیر ارشاد همچنین گفت: ایجاد فضای همدلی و همفکری و تفاهم در حوزه رسانه ها امری کاملا ضروری است که با سلیقه های مختلفی که در رسانه ها داریم باید رصد دائمی رسانه ها اعم از مطبوعات ، نشریات ، پیامک و سایتها در برنامه گنجانده شود.

وی با تاکید بر ضرورت واکنش سریع و اعلام موضع صریح نسبت به برخی از تحریفات و شایعاتی که نیاز به توضیح دارد ادامه داد: از روابط عمومی ها انتظار می رود شایعه را خنثی و تحریف را اصلاح کنند.

جنتی ادامه داد: شایعه سازی و تحریف مطالب که امروزه شاهد آن هستیم باعث بازماندن مدیریت مجموعه وزارت ارشاد از پیگیری سیاست ها و وظایف اصلی خود است.

وی بر ارتباط مستمر با مراجع تقلید و اساتید دانشگاهها ، نویسندگان و فرهیختگان و اعلام سیاست ها و فعالیت هائی که دردستور کار قرار دارد تاکید کرد.

جنتی با تشریح انتظارات خود از شورای سیاستگذاری روابط عمومی که حرکتی ابتکاری در وزارت ارشاد است و متشکل از متخصصان و اساتید علوم ارتباطات می باشد افزود: تشکیل جلسات مداوم و ارائه راهکارهای مناسب و راهگشا از سوی اعضا مورد انتظار است.

وی در پایان تاکید کرد: اینجانب به پشتکارو تلاش هدفمند همه دست ا ندرکاران این حرفه دشوار و موثر و علمی سخت امیدوارم و از همه برگزارکنندگان این محفل وفاق تشکر و قدردانی می کنم و برای شما مدیران، متخصصان، کارشناسان حوزه خطیر روابط عمومی از خداوند متعال سلامت، سعادت و سرافرازی مسالت می نمایم.

همایش سالانه روابط عمومی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور وزیر ارشاد ، معاونین ، مدیران و مشاوران و مسئولان روابط عمومی های معاونتها ، سازمان ها و ادارات کل ارشاد استان ها گشایش یافت.


انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار