کد خبر: ۴۷۵۶۱۲۸
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۶
در صحن علنی امروز؛

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز شرایط جدید مالیات بر ارث را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران؛ نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به گزارش یک فوریتی کمیسیون اقتصادی درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن بند ۲ این لایحه را به تصویب رساندند.  
 
براین اساس، بند ۲ تصریح می‌کند؛  
 
متن زیر جایگزین ماده ۱۷ قانون مالیات‌های مستقیم می‌شود و مواد ۱۹، ۲۰ و ۲۲ و مواد ۲۷ تا ۳۲ و تبصره‌های آن حذف می‌شود:  
 
ماده ۱۷_اموال و دارایی‌هایی که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فردی انتقال می‌یابد، به شرح زیر مشمول مالیات می‌باشد:  
 
۱-نسبت به سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار به استثنای موارد مندرج در بند ۲ این ماده و سودهای متعلق به آن‌ها و همچنین سود سهام و سهم الشرکه تا تاریخ ثبت انتقال به نام وارث و یا پرداخت و تحویل به آن‌ها به نرخ سه درصد
 
۲-نسبت به سهام و سهم الشرکه و حق تقدم آن‌ها ۱. ۵ برابر نرخهای مذکور در تبصره ۱ ماده ۱۴۳ و ماده ۱۴۳ مکرر این قانون طبق مقررات مذبور در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث  
 
۳-نسبت به حق الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی که در بندهای مذکور به آن‌ها تصریح نشده است به نرخ ۱۰ درصد ارزش روز در تاریخ تحویل یا ثبت انتقال
 
۴-نسبت به انواع وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ دو درصد بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث  
 
۵- نسبت به اموال و حق واگذاری محل ۱. ۵ برابر نرخ‌های مذکور در ماده ۵۹ این قانون به ماخذ ارزش معاملاتی املاک و یا به ماخذ ارزش روز حق واگذاری، حذف مورد، در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث  
 
۶-نسبت به اموال و دارایی‌های متعلق به متوفی ایرانی که در خارج از کشور واقع شده است، پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارایی‌ها پرداخت شده است، به نرخ ۱۰ درصد ارزش ماترک که ماخذ محاسبه مالیات بر ارث در کشور محل وقوع مال قرار گرفته است.  
 
در صورت عدم شمول مالیات و ارث در کشور مذبور به ماخذ ارزش روز انتقال یا تحویل به نام وارث  
 
۷-محاسبه و اخذ مالیات بر ارث در مورد متوفیان قبل از ابلاغ این قانون اعم از اینکه پرونده مالیاتی برای آن‌ها تشکیل شده یا نشده باشد، مشمول حکم این ماده نخواهد بود.  
 
تبصره ۱_نرخ‌های مذکور در این ماده مربوط به وراث طبقه اول است. در صورتی که وراث طبقات دوم و سوم باشند، نرخ‌های مذکور در این ماده به ترتیب ۲ و ۴ برابر خواهد شد.  
 
تبصره ۲_در صورتی که متوفی و وارث طبقه خارجی باشند اموال و دارایی‌های متوفی که در ایران واقع شده‌اند، مشمول مالیات به نرخ وارث طبقه اول خواهد بود.  
 
تبصره ۳_در مواردی که وارث سهم خود را از اموال موضوع بندهای ۲، ۴ و ۵ این ماده را به اشخاص ثالث و یا وارث دیگر انتقال دهند علاوه بر مالیات بر ارث به شرح این فصل مشمول مالیات طبق مقررات حصول مربوط خواهند بود.  
 
تبصره ۴_حقوق ناشی از عقود اجاره به شرط تملیک به بانک‌ها و سایر نهادهای مالی و اعتباری نسبت به عرصه و اعیان املاک براساس ارزش معاملاتی در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث محاسبه خواهد شد.  
 
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر