محمدقاصد اشرفی گفت: متأسفانه اقدامات شهرداری باعث قدرت یافتن مافیا شده است.

محمد قاصد اشرفی، رئیس انجمن صنفی سینماداران، در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران؛ در خصوص تصمیم سینماداران مبنی بر تعطیلی سینماها و علل تعطیلی تعداد سالن تا به امروز گفت: بطور کلی از زمان انقلاب اسلامی تا به امروز حدود 250 سالن سینما در تهران و شهرستان‌ها به دلایل مختلف تعطیل یا تبدیل به مخروبه شده‌اند که حدود 50 سالن از این تعداد در 4 سال گذشته بوده است، البته تعطیلی تعدادی از این سالن‌ها که در بافت‌های خاص شهری بوده مثل "لاله‌زار" کمی توجیه‌پذیر است اما سینماداران دیگر که تصمیم گرفتند سینماهایشان را ببندند اغلب به دلیل کاهش تولید فیلم‌هایی در ژانر اکشن، جنگی و استقبال نکردن مخاطبان از فیلم‌های نازل و بی‌محتوا و بدون سوددهی، قید سینماداری را زدند. 

اشرفی در ادامه با اشاره به ابراز ناامیدی از بازگشایی سالن‌ها افزود: متأسفانه تا به امروز هیچ یک از متولیان فرهنگی کشور نظر و فکری در این باره نداشته و هیچ خرد جمعی وجود ندارد تا دوباره این سالن‌ها را احیا و بازگشایی کنند. 

رئیس انجمن صنفی سینماداران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر مفید بودن ساخت پردیس‌های سینمائی اظهار داشت: نفس کار شهرداری و مدیریت آن را در تأسیس پردیس‌ها درست می‌دانم اما خوب است بدانید ساخت این پردیس‌ها آسیب‌های بسیار جدی به دیگر سالن‌های بخش خصوصی وارد کرده به این شکل که این پردیس‌ها درهر نقطه‌ای بنا شده‌اند و سالن‌های بخش خصوصی اطراف آنها را نابود کردند و از رده نمایش خارج شدند.
 
وی تصریح کرد: مسئولان فرهنگی شهرداری و وزارت ارشاد در مکان‌یابی دچار اشتباه شدند آنها می‌توانستند همان 250 سالن تعطیل شده را تبدیل به پردیس سینمایی کنند چگونه کسی که 50 سال عمر و سرمایه‌اش را وقف سینما کرده را حمایت نکنند ولی به راحتی در هر نقطه‌ای که دلشان می‌‌خواهد پردیس بسازند حتی موقعیت تجاری هم برای خودشان می‌گیرند و صرفا از این راه برای خودشان سوددهی می‌کنند. من در این سالها بارها به عنوان مسئول صنف سینماداران به مسئولان ارشاد و شهرداری پیشنهاد کرده‌ام که سالن‌هایی را که سالهای گذشته کنار گذاشته شده‌اند را بیایند به صاحبانشان مجوز 50 درصد تجاری بدهند تا از این شرایط تجاری سالن‌های از بین رفته دوباره بازسازی شوند و به سینما و مخاطبانش خدمت کنند ولی متأسفانه گوش شنوایی وجود ندارد. 

اشرفی ادامه داد: متأسفانه مسئولان فرهنگی کشور پول بیت‌المال را به اشتباه خرج پردیس‌هایی می‌کنند که نه مهندسی درستی دارد و نه مکان‌یابی آنها، درست طراحی شده است و این وسط باندها و گروه‌های غیرقانونی که از دل خود شهرداری بیرون آمده و هیچ تخصصی و دانشی نسبت به مدیریت سینما ندارند باعث از بین بردن دیگر سالن‌های سینما می‌شوند و تأسف بارتر اینکه روز به روز این باندها و گروه‌های به اصطلاح مافیائی قو‌ی‌تر می‌شوند. 

اشرفی درخصوص ارزیابی جشنواره فجر اظهار داشت: من با دیدن فیلم‌ها به همراه دیگر اعضای انجمن صنف خود در جشنواره بلافاصله مراتب نگرانیمان را بصورت مکتوب به مسئولان وزارتخانه ارائه کردیم بسیاری از فیلم‌ها به استثنای چند فیلم آنقدر ضعیف بودند که احتمال این وجود دارد در سال 93 تعداد دیگری از سالن‌هایمان را از دست بدهیم. وظیفه‌ی همه ما صیانت از کلیت سینما است اما بسیاری از فیلم‌ها با هزینه‌ی سرسام‌آور دولتی ساخته می‌شوند و حتی پسوند فیلم‌ فاخر را هم به آنها می‌چسبانند ولی در عمل آنقدر ضعیف هستند که به طور حتم در زمان اکران عمومی کسی از این فیلم‌ها استقبال نخواهد کرد. 

وی ادامه داد: متأسفانه ما سالیانه هزینه‌‌های بسیاری را بابت حامل‌های انرژی و پرسنل‌مان متحمل می‌شویم اما چطور می‌توانیم با این فیلم‌ها خرج سالن‌های سینما را در بیاوریم؟

رئیس انجمن سینماداران در بخش دیگری از گفتگویش با باشگاه خبرنگاران گفت: ما قبل از انقلاب با جمعیت آن موقع 571 سالن سینما داشتیم و الان با افزایش چند برابری جمعیت فقط 320 سالن داریم که قطعا با کمبود سالن در همه جای کشور مواجه هستیم اما آیا این سالن‌های ما به اندازه‌ی گنجایش صندلی‌هایشان پر می‌شوند؟؟ فرض کنید 500 سالن دیگر هم بسازیم چه تأثیری در جذب مخاطب خواهد داشت؟ 

وی بیان کرد: ما ابتدا باید سالن‌های موجود را به لحاظ جذب مخاطب احیا کنیم و به شرایط استاندارد برسانیم و وقتی توانستیم به درآمدزایی برسیم آن موقع یقین بدانید هستند کسانی که برای ساخت سینما رغبت نشان دهند. اگر بتوانیم دراین راه موفق شویم حاضرم در دور افتاده‌ترین نقاط کشور که فاقد سالن هستند سینما بسازم. متأسفانه سینما از سوی کسی حمایت نمی‌شود. در گذشته اگر یک سینما بسته می‌شد کلی سروصدا بوجود می‌آمد ولی اکنون اگر روزانه 5 سالن سینما هم تعطیل شود آب از آب تکان نخواهد خورد. 

رئیس انجمن صنفی سینماداران در پاسخ به سوالی مبنی به وضع آماری تعطیلی سینماها بیان کرد: متأسفانه باید بگویم که بزودی 12سالن سینما توسط بانک‌های کشاورزی و تجارت مصادره خواهد شد. 5 سالن از این 12 سالن در استان یزد و 3 سالن از مجموعه سینما جی تهران و 4 سالن دیگر هم از سینما "ماندانا" هستند که اخیرا از سوی این بانک‌ها ارزیابی شده و بزودی به مزایده گذاشته خواهد شد این در حالی است که حتی یک نفر از مسئولان فرهنگی کشور به این موضوع رسیدگی نکرد. بنده در دیداری که دکتر روحانی با هنرمندان داشتند درحاشیه آن با وزیر ارشاد این مسئله را در میان گذاشتم و جناب جنتی قول دادند که به مشکل این 12 سالن رسیدگی کند و نامه‌ای را به معاون خود در سازمان سینمایی دادند که 2 ماه از این موضوع می‌گذرد ولی همچنان اتفاق خوش‌آیندی رخ نداده است من از وزیر محترم ارشاد می‌خواهم زیر قولش نزند و پای حرفش بایستد و مانع از مصادره شدن این سینماها شوند. 

اشرفی در ادامه درخصوص اکران نوروزی هم گفت: اصولا دوستان ما در وزارت ارشاد دچار سردرگمی شده‌اند آنها می‌آیند سالیانه پروانه ساخت 120 فیلم را صادر می‌کنند درحالی که ما فقط ظرفیت اکران 50 فیلم را در سال داریم که از این 50 فیلم فقط 5 یا 6 فیلم خوب وجود دارد که به یک باره همه‌ی آنها را در نوروز اکران می‌کنیم و مابقی فصول سال عملا مخاطبی جذب سینما نمی‌شود و من امیدوارم با برگزاری جلسات شورای صنفی نمایش اعضای آن مشخص شوند و به وضعیت اکران نگاه جدی‌تری داشته باشند تا این معضل مرتفع شود و دیگر شاهد فصل مرده سینما نباشیم. 

رئیس انجمن صنف سینماداران همچنین در مورد تجهیز سالن‌ها به سییستم دیجیتال گفت: از بین 320 سالنی که در کل کشور وجود دارد حدود 120 سالن به سیستم دیجیتال مجهز شده‌اند و الباقی که حدود 200 سالن است تا پایان تابستان موظف هستند که به سیستم پخش دیجیتال مجهز شوند مجری این طرح موسسه سینما شهر است که من از آنها تشکر می‌کنم. 

وی در پایان ضمن گلایه خود از نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگان شورای شهر و همچنین مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد تأکید کرد: تا به امروز هیچ یک از این دوستان کوچکترین کمکی به سالن‌های سینما نکرده‌اند و تمام بودجه دولتی را در بخش تولید هزینه کرده‌اند که خروجی آن ساخت فیلم‌های نازل و فاقد استاندارد لازم بوده است که با این روند 50 سال دیگر هم دردی دوا نخواهد شد و من امیدوارم برای آینده صنعت سینما تصمیمات جدی‌تر و دقیق‌تری گرفته شود. 


انتهای پیام/اق
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار