بازخوانی/

فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با دولت یازدهم در سال 92

دولت یازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی 6 شهریور ماه سال 1392 به مناسبت هفته دولت نخستین دیدار خود را با مقام معظم رهبری انجام دادند.

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران دولت یازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی 6 شهریور ماه سال 1392 به مناسبت هفته دولت نخستین دیدار خود را با مقام معظم رهبری انجام دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با قدردانی از هماهنگی دولت و مجلس برای آغازبه‌كار سریع دولت، آقای روحانی را رئیس‌جمهوری مطلوب، مورد اعتماد و دارای سوابق روشن انقلابی خواندند و با تبیین شاخص‌های مهم دولت مطلوب، ازجمله سلامت اعتقادی و اخلاقی، خدمت به مردم، عدالت، سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد، قانون‌گرایی، حكمت، خردگرایی و تكیه بر ظرفیت درونزای كشور تأكید كردند: اقتصاد و علم را در اولویت قرار دهید و با مهار تورم، تأمین نیازهای اساسی مردم، رونق تولید و ایجاد تحرك و آرامش در عرصه‌ی اقتصادی، امید مردم به آینده را استمرار و افزایش دهید.

ایشان همچنین تهدید آمریكا به دخالت در سوریه را فاجعه‌ای قطعی برای منطقه خواندند و تأكید كردند: هرگونه دخالت و جنگ‌طلبی یقیناً به ضرر آتش‌افروزان خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریك هفته‌ی دولت به هم‌ی مسئولان، مدیران و كاركنان خدوم قوه‌ی مجریه، خاطرنشان كردند: هفته‌ی دولت با نام دو شهید فرزانه  رجایی و باهنر  زینت یافته است و اقدام همه‌ی دولت‌ها در سرلوحه قراردادن نام و اهداف این دو شهید، حركتی پرمعنا است.

ایشان با تحسین سرعت عمل و پیگیری رئیس‌جمهور برای معرفی فوری وزیران به مجلس شورای اسلامی افزودند: رأی خوب مجلس به وزیران پیشنهادی نیز زمینه‌ساز آغازبه‌كار سریع دولت جدید بود كه این مسئله نشان‌دهنده‌ی هماهنگی ارزشمند دو قوه و حساسیت قابل تقدیر رئیس‌جمهور و مجلس برای شروع سریع فعالیت‌های دولت بود.رهبر انقلاب با ابراز امیدواری برای بروز عینی نقاط قوت دولت یازدهم و استمرار و افزایش امیدهای مردم افزودند: وجود آقای روحانی با سوابق روشن مبارزاتی و انقلابی و مواضع خوب و درست در سه دهه‌ی اخیر، بدون تردید از نقاط قوت دولت جدید است.

ایشان با اشاره به عزم راسخ رئیس‌جمهور برای حل مشكلات افزودند: ان‌شاءالله هیأت دولت با تكیه بر عزم مستحكم بتواند با حركت در مسیر درست، وظایف سنگین خود را به انجام برساند.

سخنان رهبر انقلاب در اولین دیدار هیأت دولت یازدهم با تبیین شاخص‌های مهم دولت مطلوب اسلامی ادامه یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سلامت اعتقادی و اخلاقی را از شاخص‌های برجسته‌ی دولت مطلوب اسلامی برشمردند و افزودند: این اعتقادات و نگاه صحیح به حقایق جامعه، منجر به سلامت عملكرد دولت خواهد شد.

ایشان در همین زمینه، مجموعه‌ی بیانات، رهنمودها و مواضع امام خمینیرضوان‌الله‌علیه را شاخصی اساسی خواندند و تأكید كردند: اصول و ارزش‌های انقلاب در سخنان و مواضع امام، متجلی است و اگر عملاً پایبند و دلبسته‌ی آنها باشیم و در مواقع ابهام نیز به آنها رجوع كنیم، به فضل الهی، كارها «خوش‌آینده» خواهد بود و به پیش خواهیم رفت.

رهبر انقلاب در تبیین بیشتر شاخص سلامت اعتقادی و اخلاقی، اطمینان و اعتماد كامل به وعده‌های یاری خداوند را كاملاً ضروری برشمردند و افزودند: در تجربیاتی مانند پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و غلبه بر شورش‌های متعدد قومی در اوایل انقلاب، ملت و مسئولان كشور، تحقق وعده‌های پروردگار را كاملاً لمس كردند كه این تجربه‌های ارزشمند، زمینه‌ساز اعتماد كامل‌تر به وعده‌های نصرت و یاری خداوند است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان آقای روحانی افزودند: اعتماد به پروردگار و نگاه درست، عاقلانه و بخردانه، حلّال مسائل خواهد بود.خدمت به خلق، دومین شاخصی بود كه رهبر انقلاب اسلامی در بیان ویژگی‌های دولت مطلوب اسلامی، به آن پرداختند.

ایشان خدمت به مردم را گفتمان اصلی دولت اسلامی و فلسفه‌ی وجودی مسئولان خواندند و تأكید كردند: هیچ مسئله‌ای نباید مسئولان را از خدمت به مردم غافل كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: دیدگاه‌ها و سلایق متفاوت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاشیه است و خدمت به مردم متن؛ اجازه ندهید حاشیه‌ها بر متن اثر بگذارد.

رهبر انقلاب  عبور سریع فرصت خدمت به مردم را به دولت جدید گوشزد كردند و افزودند: به همه‌ی دولت‌های قبلی نیز گفتم كه فرصت ۴ یا ۸ سال مسئولیت، به‌سرعت می‌گذرد، اما همین مدت محدود، شامل فرصت‌های بی‌پایان برای خدمت به ملت است كه نباید هیچ‌كدام را از دست داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث خدمت به مردم، نگاه و كار جهادی را ارزشمند برشمردند و افزودند: كار جهادی به معنای بی‌قانونی نیست و من به‌شدت مخالف بی‌قانونی هستم، اما در چهارچوب قوانین نیز می‌توان به‌دور از نگاه مرسوم اداری، با «نگاه جهادی و شوق آرمانی»، عمل كرد و موانع را پشت سر گذاشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  عدالت را از دیگر شاخص‌های مهم دولت مطلوب اسلامی برشمردند و افزودند: همچنان كه قبلاً نیز تأكید شده، ما در پی پیشرفت و یا به تعبیر رایج، توسعه هستیم، اما قطعاً این پیشرفت باید با عدالت همراه باشد وگرنه جامعه مانند كشورهای غربی دچار شكاف و تبعیض و نارضایتی خواهد شد. «سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد» چهارمین شاخص دولت مطلوب از نگاه رهبر انقلاب اسلامی بود.

ایشان به اعضای دولت جدید یادآور شدند: منصب حكومتی جایگاه وسوسه‌انگیز قدرت و منابع مادی است. مانند یك چشم بصیر و یك نورافكن قوی و دائم، مراقب باشید دستگاه تحت مدیریت شما از وسوسه‌ی فساد، دور و در امان بماند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وجود دستگاه‌های نظارتی از هر سه قوه، خطاب به هیأت دولت افزودند: فساد همچون موریانه است، با قاطعیت و تدبیر جلوی رخنه‌ی «فساد، پارتی‌بازی، رشوه و اسراف» را بگیرید تا اصولاً نیازی به ورود دستگاهای نظارتی به حیطه‌ی مدیریتی شما پیش نیاید.
رهبر انقلاب، كاركنان و مسئولان دستگاه‌های اجرایی را انسان‌هایی پاك و شریف برشمردند و افزودند: وجود چند انسان ناسالم، متأسفانه مثل میكروب، زحمات و تلاش‌های كاركنان خدوم دستگاه‌ها را زیر سؤال می‌رد كه باید جلوی این كار را گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  قانون‌گرایی را از دیگر شاخص‌های بسیار مهم دولت مطلوب دانستند و افزودند: قانون، ریل حركت دولت است و اگر به هر دلیلی از آن خارج شوید، كشور و مردم صدمه می‌بینند.

ایشان افزودند: ممكن است برخی قوانین ناقص و معیوب باشد، اما ضرر عمل‌نكردن به همین قوانین بیشتر  از اجرای آنهاست. بنابراین تلاش كنید قانون‌گرایی در همه‌ی دستگاه‌ها نهادینه شود.
رهبر انقلاب اجرای اسناد بالادستی، از جمله سیاست‌های كلی نظام و سند چشم‌انداز را از لوازم قانون‌گرایی برشمردند و افزودند: مصوبات شوراهای عالی ازجمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی كه بسیار مهم است، باید معتبر شناخته و بر اساس آنها عمل شود.
رهبر انقلاب در همین زمینه، سیاست‌های كلی تحول نظام اداری را نیز بسیار مهم خواندند و افزودند: در اجرای این سیاست‌ها متأسفانه تأخیر شده كه باید آن را اجرایی كرد. «حكمت و خردگرایی» ششمین شاخص مورد تأكید رهبر انقلاب در دیدار با آقای روحانی و كابینه‌ی وی بود.

ایشان با توصیه‌ی مؤكد به دولت برای استفاده از ظرفیت خوب كارشناسان داخلی در همه‌ی زمینه‌ها و عرصه‌ها افزودند: باید قبل از هر اقدام و حتی هر اظهار نظر و موضع‌گیری، مطالعات كارشناسی لازم انجام شود، چرا كه هزینه‌ی برطرف كردن تبعات منفی كارهای ناپخته و سخنان ناسنجیده بسیار زیاد است.

تكیه بر ظرفیت درونزای داخل كشور، نكته‌ی مهم دیگری بود كه رهبر انقلاب توجه هیأت وزیران را به آن جلب و تأكید كردند: كلید حل مشكلات در ظرفیت‌ها و امكانات داخل كشور است كه باید باخردمندی از آنها بهره گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح بیشتر ضرورت تكیه بر ظرفیت‌های درونی كشور افزودند: این حرف به معنای استفاده‌نكردن از ظرفیت‌های بیرونی نیست، بلكه نكته‌ی اساسی این است كه نباید به خارج امید بست و به آن اعتماد كرد.

رهبر انقلاب با اشاره به جبهه‌ی دشمنان انقلاب افزودند: واقعیت این است كه از جبهه‌ی خصم، نمی‌توان و نباید انتظار دوستی و صمیمیت داشت.

ایشان خاطرنشان كردند: سهم هر كشور در مناسبات بین‌المللی به اقتدار درونی آن كشور وابسته است. بنابراین باید تلاش كرد روند اقتدار روزافزون داخلی كشور  استمرار یابد و تقویت شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، چند نكته را در خصوص اولویت‌های اصلی دولت یازدهم متذكر شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تازه‌نفس بودن اعضای دولت و در عین حال، محدودبودن فرصت‌ها و همت‌ها تأكید كردند: مسائل اقتصادی و پیشرفت علمی دو اولویت اصلی كشور هستند كه باید مورد توجه و اهتمام ویژه‌ی قوه‌ی مجریه و همچنین قوای دیگر قرار گیرند.

ایشان در خصوص مسائل اقتصادی به زیرساخت‌های خوب اقتصادی كه ظرف ۱۰ سال گذشته در كشور ایجاد شده است اشاره كردند و افزودند: با توجه به این زیرساخت‌ها باید ایجاد ثبات و آرامش ذهنی در مردم و بازار، كاهش تورم، تأمین نیازهای اساسی مردم و تحرك‌بخشیدن به تولید ملی در دستور كار فوری دولت قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: این اقدامات فوری، درواقع آغاز حماسه‌ی اقتصادی است كه در ابتدای سال بر آن تأكید شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته تحقق حماسه‌ی اقتصادی نیازمند حركتی بلندمدت است و هیچ انسان منصفی از دولت توقع حل سریع همه‌ی مشكلات اقتصادی را ندارد، ولی انتظار حركت به سمت حل مشكلات با نگاه حكیمانه و مدبرانه وجود دارد.

ایشان با اشاره به بررسی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتند: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، بلكه اقتصادی است كه بتواند در مقابل بحران‌ها و جزر و مدهای بین‌الملل مقاوم باشد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به حركت پرشتاب علمی كه از ۱۰ سال پیش آغاز شده است، اشاره و تأكید كردند: این حركت پرشتاب علمی به هیچ وجه نباید متوقف شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای كلید اصلی حل مشكلات اقتصادی كشور را تكیه بر علم دانستند و افزودند: در زمینه‌ی اقتصاد، تكیه بر پیشرفت علمی و شركت‌های دانش‌بنیان قطعاً از فروش نفت و خام‌فروشی‌ها بسیار پرسودتر خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی وزارت علوم و فناوری، و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی را دو متولّی اصلی حركت علمی كشور دانستند و افزودند: وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های خدماتی همچون وزارت صنعت، تجارت و بازرگانی و وزارت جهاد كشاورزی باید با همكاری نزدیك با دو متولی اصلی، زمینه‌ی استفاده از پیشرفت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراكز علمی را به‌وجود آورند و تحرك علمی دانشگاه‌ها را دوچندان كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه‌ی مؤكد به دولت برای حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان، خاطرنشان كردند: یكی از موضوعات مهم در حركت علمی كشور، تكمیل زنجیره‌ی علم و فناوری است.

ایشان در تشریح این زنجیره افزودند: این زنجیره از ایده و فكر شروع می‌شود و سپس به علم و فناوری می‌رسد و درنهایت به تولید و بازار منتهی می‌شود. بنابراین رسیدن به فناوری صِرف كافی نیست، بلكه این زنجیره باید تا انتها تكمیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع سیاست خارجی اشاره و تأكید كردند: اگر در این عرصه عزت، حكمت و مصلحت به‌درستی فهم و اجرا شود، سیاست خارجی در طراز نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرایط حساس و بحرانی منطقه نیز اشاره كردند و گفتند: ما به هیچ وجه تمایلی به دخالت در امور داخلی مصر نداریم، اما نمی‌توانیم چشمان خود را بر كشتار مردم مصر ببندیم.

ایشان تأكید كردند: ما كشتار مردم مصر را كه مسلح هم نبودند، محكوم می‌كنیم.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: عامل این كشتار هر كسی كه باشد، از نظر جمهوری اسلامی ایران محكوم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: در مصر باید از جنگ داخلی به‌شدت پرهیز شود، زیرا جنگ داخلی در مصر یك فاجعه برای دنیای اسلام و منطقه خواهد بود.

ایشان با تأكید بر لزوم بازگشت به دموكراسی و رأی مردم در مصر، خاطرنشان كردند: مردم مصر بعد از سال‌ها حكومت استبدادی، به بركت بیداری اسلامی انتخابات سالمی را برگزار كردند كه این روند دموكراسی متوقف‌شدنی نیست.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تحولات سوریه، تهدید و دخالت احتمالی آمریكا را یك فاجعه برای منطقه خواندند و تأكید كردند: اگر چنین اقدامی انجام شود، امریكایی‌ها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند كرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای و خارجی در یك كشور، نتیجه‌ای جز آتش‌افروزی نخواهد داشت و نفرت ملت‌ها از آنها را نیز افزایش خواهد داد.

ایشان تأكید كردند: این آتش‌افروزی همچون جرقه‌ای در انبار باروت است كه ابعاد و پیامدهای آن نامشخص خواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار