مهندس ترکان در این نامه خطاب به دکتر آخوندی تاکید کرد : زمینه تحقق آرزوی دیرین شما در سازمان نظام مهندسی ساختمان فراهم شده است .

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، مهندس ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در آستانه برگزاری اجلاس هفدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در نامه ای به دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام برنامه های این سازمان به ایشان تاکید کرد ؛

اینجانب براساس دیدگاههای اعضاء محترم شورا و رؤسای محترم سازمانها که انعکاس دیدگاههای اعضاء محترم هیأت مدیره‏های استانی است، اعلام می‏نمایم که آرزوی دیرین جنابعالی برای تبدیل سازمانهای نظام مهندسی به پایگاههایی برای ترویج و آموزش مقررات ملی ساختمان و اصول و ضوابط معماری و شهرسازی و ارتقاء و به ‏روز‏ رسانی دانش مهندسی و حرفه‏ای اعضاء در زمینه‏ های طراحی، اجراء، نظارت، کنترل و بازرسی فنی و همچنین خدمات آزمایشگاهی و برگزاری آزمونهای مربوطه فراهم شده‏ است.
 
متن این نامه به این شرح می باشد :
 
 
بسمه تعالی
 
برادر ارجمند جناب آقای دکتر آخوندی
وزیر محترم راه و شهرسازی
 
 
با سلام و تحیت؛
 
احتراماً، همانگونه که مستحضر هستید، به روزنمودن دانش مهندسی و حرفه‏ای اعضاء، احیای معماری ایرانی- اسلامی، ایمنی در ساخت و ساز، طراحی ساختمانها برمبنای صرفه‏جویی در مصرف انرژی و توجه به منافع عمومی و حقوق بهره‏برداران، ازجمله اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374 مجلس محترم شورای اسلامی است و ازجمله مواردی هستند که جنابعالی همواره بر آن تأکید ورزیده‏ اید و بخوبی آگاه هستید که علیرغم همه تلاشها و کوش ش‏های بعمل‏ آمده در همه این سالها، فرهنگ عمومی ساخت و ساز از جایگاه مطلوبی برخوردار نبوده و نگاه تخصصی در این صنعت حاکم نیست و کیفیت حاصله با هزینه هنگفتی که صرف می‏گردد تناسب ندارد.
 
سازمان نظام مهندسی ساختمان اکنون در جایگاهی است که می‏تواند با همراهی همه نهادهای مرتبط با ساخت و ساز و بویژه وزارت راه و شهرسازی، نسبت به تحول در «نظام فنی، اجرایی و کنترلی» حوزه ساخت و ساز کشور گام بردارد.

در تحول موردنظر یقیناً باید راهکارهای جدی و عملی برای حصول اطمینان نسبت به تولید ساختمان به دست سازندگان صاحب صلاحیت موردتوجه قرارگیرد. تقویت نگاه ملی در موضوع «صرفه‏جویی در مصرف انرژی» و لحاظ‏نمودن آن در طراحی‏ ها، ضرورت استفاده از مهندس ناظر مقیم در کارگاههای ساختمانی متوسط به بالا در جهت منافع بهره ‏برداران، فراهم ‏نمودن زمینه برای اعضاء حقیقی سازمان مبنی بر تأسیس شرکت و ارائه خدمت بصورت شخص حقوقی عضو سازمان در زمینه طراحی، پیمانکاری و یا نظارت، توجه به جایگاه «شرکتهای صاحب صلاحیت در امر کنترل و بازرسی فنی» بعنوان اعضاء حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین «شرکتهای صاحب‏صلاحیت در ارائه خدمات آزمایشگاهی» ازجمله مواردی هستند که در رابطه با تضمین حقوق بهره‏برداران باید در دستور کار قرارگیرد. این موارد و سایر اموری که بستر اجرای صحیح بیمه کیفیت ساختمان (موضوع ماده 168 قانون برنامه پنجم) را فراهم می‏سازد می‏تواند به نگرانی‏های مشترک همه مسئولین نسبت به منافع عمومی در صنعت ساختمان پایان بخشد.
 
اینجانب براساس دیدگاههای اعضاء محترم شورا و رؤسای محترم سازمانها که انعکاس دیدگاههای اعضاء محترم هیأت مدیره‏های استانی است، اعلام می‏نمایم که آرزوی دیرین جنابعالی برای تبدیل سازمانهای نظام مهندسی به پایگاههایی برای ترویج و آموزش مقررات ملی ساختمان و اصول و ضوابط معماری و شهرسازی و ارتقاء و به ‏روز‏ رسانی دانش مهندسی و حرفه‏ای اعضاء در زمینه‏های طراحی، اجراء، نظارت، کنترل و بازرسی فنی و همچنین خدمات آزمایشگاهی و برگزاری آزمونهای مربوطه فراهم گردیده‏است. همکاری در آموزش همکاران کاردان فنی و تکنیسین‏ها و سایر نیروهای مرتبط با این صنعت در زمینه مقررات ملی ساختمان، می‏تواند بخشی از برنامه‏های آموزشی این سازمان در سراسر کشور تلقی گردد.
  
اکنون که در آستانه برگزاری هفدهمین اجلاس هیأت عمومی قرار داریم و این امیدواری وجود دارد که اجلاس بتواند از رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور محترم بهره‏مند گردد، اعلام‏نظر جنابعالی به منظور انسجام فی‏مابین نهادهای ذیربط، مورد انتظار و موجب امتنان است. ایّام عزّت مستدام باد.

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
فرامرز
۱۳:۱۵ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۳
کار به عمل بر آید به نوشابه باز کردن نیست
آخرین اخبار