کد خبر: ۴۸۶۰۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۴:۴۹
گزارش ویژه/

شواهد کنونی بدنبال پیروزی بزرگ "بشار اسد" حاکی از آن است که با وجود اینکه نقش رسانه های دروغ پراکن غربی در ابتدای امر برای مسموم سازی فضای عمومی پر رنگ بود اما اکنون به یُمن حقیقت‌جویی مردم سوریه و با رو شدن سیاستهای خون طلب غرب ـ آمریکایی٬ این دسیسه‌ها شکست خورده است.

در این گزارش  سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه و شکست توطئه‌های غربی در سوریه می‌پردازیم:

محمد اللحام، رییس پارلمان سوریه شامگاه چهارشنبه اعلام کرد بشار اسد با کسب 88.7 درصد آراء، مجددا به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد.وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت : من پیروزی دکتر بشار الاسد را به عنوان رییس جمهوری سوریه که اکثریت آرا را در انتخابات از آن خود کرد، اعلام می کنم.
 
دیوان قانون اساسی سوریه هم میزان مشارکت مردم را در انتخابات ریاست جمهوری این کشور 73.4 درصد اعلام کرد.

دو نامزد دیگر این انتخابات یعنی "حسن النوری" و "ماهر الحجار" به ترتیب 4.3 و 3.2 درصد از آرای انتخاباتی را از آن خود کردند.

پس از اعلام خبر انتخاب مجدد اسد به عنوان رییس جمهور سوریه، مردم دمشق به خیابان ها ریختند و به شادی و پایکوبی پرداختند.

مردم به خصوص جوانان سوری با حضور در خیابان هیجان و شادی وصف ناپذیری از خود نشان دادند. شلیک تیر هوایی نیز یکی دیگر از ابراز احساسات و شادی به مناسبت پیروزی بشار اسد بود.

***** بمب رسانه‌ای
خبر پیروزی "بشار اسد" در انتخابات سوریه، به سرعت در خروجی رسانه های جهانی به ویژه رسانه‌های غربی قرار گرفت. برخی رسانه های غربی تلاش کردند این پیروزی بزرگ را در پس تیترهای منفی، کوچک جلوه دهند:


گاردین: در بحبوحه افزایش مخالفت‌ها علیه بشار اسد، وی بار دیگر رییس جمهور سوریه شد


بی‌بی‌سی: بشار اسد برای سومین دوره رئیس جمهور سوریه شد


سی‌ان‌ان: تلویزیون دولتی سوریه از انتخاب مجدد بشاراسد خبر داد

وال استریت ژورنال: بشار اسد برنده انتخابات سوریه اعلام شد

رویترز: اسد در انتخابات سوریه با 88.7 درصد آرا پیروز شد
***   جهت‌گیری‌های مسموم غرب در سوریه
مدت بیش از سه سال است که ایالات متحده امریکا از هیچ تلاشی برای سرنگونی رئیس جمهور مشروع و قانونی سوریه٬ بشار اسد٬ فروگذاری نکرده است. در این راستا امریکا حتی از حمایت از تروریست‌های سوریه که از سوی القاعده خط‌مشی می گرفتند نیز نگذشته و با این حمایت های خود علاوه بر بسط تروریست و خطر آن در سطح جهانی٬ کشتار بی‌شمار زنان و کودکان و دیگر غیر نظامیان را رقم زده است٬ اوباما از این شکستها عبرت نگرفته است. البته جای تعجب ندارد چرا که پیش از او نیز دیگر سیاستمداران امریکایی بارها ثابت کرده اند که عادت به عبرت گرفتن از اشتباهات خود که در نهایت نتیجه خیانت به بشریت را در بر دارد٬ ندارند.


گزارشات حاکی از این است که اوباما تاکنون مخالفان رئیس جمهور سوریه که همان تروریستها هستند را از لحاظ کمکهای مالی٬ آموزش نظامی٬ لابی گری با کشورهای دیگر٬ ارائه سلاح های مرگبار و حمایتهای سیاسی٬ حمایت کرده است.

از آغاز درگیری ها در سوریه٬ غرب و به خصوص امریکا به وضوح از تروریست‌های سوریه حمایت کردند٬ و رسانه های غربی سعی داشتند مردم سوریه را با خوراک رسانه‌ای و جهت‌گیری های غیر واقعی مسموم سازند. 

شواهد کنونی حاکی از آن است که با وجود اینکه نقش رسانه های دروغ پراکن غربی در ابتدای امر برای مسموم سازی فضای عمومی پر رنگ بود اما اکنون به یُمن حقیقت‌جویی مردم سوریه و با رو شدن سیاستهای خون طلب غرب ـ آمریکایی٬ نسبت طرفداران تروریستهای سوری در سوریه تقلیل یافته است که یافته ها نشان می دهد٬ همین طرفداران نیز به طریقی به گروهکهای تروریستی وابسته هستند.

به وضوح این حقیقت بر جهان روشن شده که یکی از اهداف دول غربی از سرنگونی نظام سوریه٬ تضعیف ایران بوده است. آنها با تغذیه گروه های تروریستی خطری بالقوه برای جهان به وجود آوردند و از سویی با برافراشتن پرچم دروغین حملات شیمیایی و نسبت دادن آن به اسد٬ قصد حمله نظامی به سوریه را داشتند که این سیاستهای دروغینشان پرده برداری شد.

حقیقت این بود که مخالفان اولیه نظام سوریه پایگاه مردمی نداشتند و امریکا سعی داشت از این تعداد اندک مخالفان به نفع خود سود ببرد اما نتیجه اش چیزی نبود جز مرگ بیش از ۱۵۰ هزار فرد بیگناه و آواره شدن میلیونها تن. 

حمایت از تروریست‎ها پیش از مارس ۲۰۱۱ توسط امریکا منجر به تقویت چشمگیر القاعده و افزایش خشونتهای فرقه ای در سوریه شد. بعد از ماه مارس ۲۰۱۱ روند حمایت و تزریق نیرو به تروریستها در سوریه شتاب یافت منتها اینبار بیش از امریکا٬ عربستان سعودی و دیگر متحدانش بود که چنین تزریقهایی را صورت می داد. بنا بر گزارشات جامعه اطلاعاتی ایالات متحده امریکا٬ اکنون ۲۶ هزار افراطی در سوریه به مبارزه می پردازند و بیش از هفت هزار تن نیز در خارج از سوریه از آنها حمایت می کنند.

اکنون القاعده در سوریه جا خوش کرده است و دامنه خشونت سوریه به کشورهای همسایه مانند لبنان و عراق کشیده شده است، ضمن آنکه اسراییل، ترکیه و اردن نیز در معرض خطر هستند و البته خود آمریکا و اروپا هم نگران بازگشت تروریست‌ها به کشورشان هستند. این بدان معنی است که رییس جمهور آمریکا در سیاست‌های خود شکست خورده است.


وضع گروه های مسلح در سوریه به مانند نیروهای آمریکایی در افغانستان است. این نیروها در این کشور حضور دارند ولی فعالیت اصلی در اختیار نیروهای طالبان است. اگر پیشرفته ترین نوع تسلیحات ضد تانک و ضد هواپیما در اختیار گروه های مسلح قرار گیرد جنگ در سوریه به درازا خواهد کشید.

***  تغذیه تروریستهای سوری در نهایت در گلوی خود امریکا گیر خواهد کرد
به گزارش دیلی استار مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده امریکا٬ جیمز کلاپر٬ اعتراف نمود که با وجود حمایت های عظیم ایالات متحده از تروریست‌ها در سوریه٬ امریکا باید بداند هدف نهایی آنها حذف اسد نیست بلکه در نهایت این خود امریکا و دیگر کشورهای غربی حامی امریکا هستند که به طور مستقیم مورد حمله قرار خواهند گرفت. اعتراف به شکست برای امریکا سخت خواهد بود٬ اینکه با وجود تمام تلاشهایشان به نتیجه دلخواه دست نیافتند و سیاستهایشان کاملا ناکارآمد بوده است.


علاوه بر اینها سیاستهای غلط امریکا در نهایت منجر به همکاری بیشتر میان ایران٬ چین و روسیه شده است. مسلما این نتیجه دلخواه امریکا نبوده و نخواهد بود. 

***  دو سناریو برای پایان درگیری ها در سوریه
درگیری ها در سوریه به یکی از دو طریق ذیل به پایان خواهد رسید. بر اساس اولین راه قدرت دولت اسد تحکیم شده و دستاوردهای نظامی اش علیه نیروهای اپوزیسیون گسترش می یابد. با گذشت زمان عناصر مخالف سعی در برقراری صلح با دولت خواهند کرد منتها به دلیل حمایتهای غربی تا حدودی به مبارزات خود ادامه داده و بخش قابل توجهی از جمعیت سوریه را در چالشهای جدی بشر دوستانه و امنیتی تا چند سال درگیر خواهند نمود. 

در حالتی دیگر٬ حامیان تروریست‌ها(ایالات متحده امریکا٬ انگلیس٬ فرانسه٬ غربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس) و حامیان دولت اسد (روسیه٬ چین و ایران) به دنبال دیپلماسی جدی با هدف کمک به مردم سوریه به توافق سیاسی خواهند رسید.

به نظر می رسد مسیر فعلی سیاستهای آمریکا ( با مرگ و میر غیر ضروری و تجدید حیات القاعده) سناریوی اول را تقویت می کند. سناریوی دوم تنها در صورتی روی کار خواهد امد که ایران٬ روسیه و چین آن را پسندیده و مطرح نمایند. البته تغییر مسیر از سناریوی اول به دوم٬ کاملا بستگی به تغییر مسیر سیاستهای امریکا خواهد داشت.

در حال حاضر نخبگان آمریکایی آشفته و شوک زده هستند و این مسئله را می توان در رفتارها و تصمیمات این کشور مشاهده کرد. مقامات آمریکایی تصمیماتی را اتخاذ می کنند که هیچ همسویی با واقعیت ها ندارد. 

به گزارش واشنگتن پست، گزارش‌های سازمان جاسوسی آمریکا، سیا نیز حاکی از آن بود که بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری پيش رو در سوریه ٧٥ درصد آرا مردم این کشور را کسب خواهد کرد و ریاست جمهوری وی تا سال ٢٠٢٠ ادامه دارد. 

در ادامه گزارش اذعان شده است: رویدادهای میدانی و نظامی سوریه حکایت از برتری نظام سوریه دارد نظامی که با برتری میدانی بر گروه های مسلح و تروریست ها، از حمایت مردمی برخوردار است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

***  زیر سوال بردن مشروعیت انتخابات در تمام انتخاباتی که از نتیجه آن ناراضی است؛ سیاست نخ‌نمای غربی
انتخابات سوریه مذاق همپیمانان و حامیان غربی و عربی تروریست ها و گروه های مسلح در سوریه خوش نیامده است و اینک که دریافته اند توان براندازی نظام سوریه را نداشته و ندارند، با زیرسوال بردن مشروعیت این انتخابات، همپای تروریست ها، در روند برگزاری آن نیز سنگ اندازی و کارشکنی می کنند.


گروه موسوم به دوستان سوریه در نشستی در لندن به طور رسمی انتخابات ریاست جمهوری در سوریه را زیر سوال برده و در موضعی مداخله جویانه، آن را غیرقانونی خواند. فرانسه، آلمان و بلژیک در کنار عربستان، قطر و کویت نیز اجازه برگزاری این انتخابات را در کشورهایشان ندادند.


درگیر کردن بیشتر ارتش سوریه در جبهه های شمالی و جنوبی، تشدید حمایت های مستقیم و غیرمستقیم رژیم صهیونیستی از تروریست ها در مناطق مرزی سوریه با فلسطین اشغالی و ارسال تسلیحات و تجهیزات جدید برای گروه های تروریست از طریق مرزهای اردن، بخش دیگری از اقدامات این روزهای جبهه مخالفان نظام سوریه است.

با این همه دولت سوریه انتخابات ریاست جمهوری در سیزدهم خرداد را با سربلندی برگزار کرد و حضور مردم نیز بسیار باشکوه و گسترده بود و این گام بلندی در راستای بازگرداندن ثبات و امنیت در سوریه بود.


سوری های خسته از درگیری های چهل ماهه تنها به پایان ناامنی ها و اقدامات تروریست‌ها می اندیشند و بر این اساس  در انتخابات به شکل گسترده‌ای ظاهر شدند تا پیام آشکارخود را با صدای بلند به تروریست ها و حامیانشان برسانند و بگویند، مجال جولان دادن در سرزمین شام برای آنان به پایان رسیده است.
گزارش از مغانی

منابع:

http://consortiumnews.com/2014/05/31/obamas-collapsing-syria-policy/


http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/syrians-abroad-vote-in-presidential-election/2014/05/28/f93fd7bc-e62f-11e3-a70e-ea1863229397_story.html


http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2014/Feb-04/246291-kerry-tells-senators-that-obama-syria-policy-is-collapsing.ashx

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر